Przedbórz Forum
www.forum.przedborz.net

Przedbórz na starych zdjęciach,pocztówkach i mapach - Przedbórz w starej fotografii

Trajan - Nie 16 Gru, 2007 19:49
Temat postu: Przedbórz w starej fotografii
Zapraszam do zamieszczania starych zdjęć naszego miasta Przedborza .Warto , żeby zdjęcia z prywatnych albumów ujrzały światło dzienne. 8-)

[ Dodano: 2007-12-16, 20:25 ]
Jeszcze to

[ Dodano: 2007-12-16, 21:36 ]
Nie wiem z jakiego okresu jest to zdjęcie.

Klasyk - Pon 17 Gru, 2007 14:52

Boskie te zdjęcia - szczególnie most i widok na Mostową.
DAWAJ JESZCZE MISTRZU !!!

fenix - Pon 17 Gru, 2007 14:55

Zdjęcia rzeczywiście rewelacyjne! Ino tylko takie malutkie :-?
Paweł - Pon 17 Gru, 2007 19:21

to ja się pochwalę swoim najnowszym nabytkiem - pocztówką przedborską.
powiększa się, trzeba kliknąć ;-)

fenix - Pon 17 Gru, 2007 20:07

Piękna. Gdzies w sieci widzialem antykwariat z pocztówkami m.in. z Przedborza.
tmk - Pon 17 Gru, 2007 20:39

a nie z rycinami Fenixie? Takie drogie były koło 200-300 zł?
fenix - Pon 17 Gru, 2007 20:53

No no, coś chyba takiego.
Trajan - Pon 17 Gru, 2007 23:37

Bożnica.
fenix - Pon 17 Gru, 2007 23:39

Piękna.
Trajan - Pon 17 Gru, 2007 23:39

...

[ Dodano: 2007-12-17, 23:49 ]
..

[ Dodano: 2007-12-17, 23:53 ]
.,

[ Dodano: 2007-12-18, 00:18 ]
,.

Klasyk - Wto 18 Gru, 2007 01:10

Pytania:
1. Co to jest za drewniany dom obok mostu?
2. Co to jest za dom na przeciw Bobiny - wyszynku na rogu obecnej Warszawskiej i Mostowej? Tam dawniej był skwer.

[ Dodano: 2007-12-18, 01:12 ]
I jeszcze jedno - czy w miejsxcu obecnego parku stały jakieś budynki?

paddy - Wto 18 Gru, 2007 09:53

ten dom koło mostu to chyba jakaś budka czy magazyn. znalazłem 2 zdjęcia, to chyba ten sam ale nie mam pojęcia co się tam mieściło, zapytaj Pawła bo to na Jego stronie znalazłem albo Rogality.
Trajan - Wto 18 Gru, 2007 11:59

Fajne fotki .Z jakiego roku?
tmk - Wto 18 Gru, 2007 12:28

Na przedostatnim zdjęciu Trajana przystań kajakowa, która spłonęła, chyba w latach 80-tych - dobrze mówię?
A znajdowała się po tamtej stronie co oczyszczalnia?

paddy - Wto 18 Gru, 2007 13:44

zdjęcia wyglądają na koniec wojny albo powojenne, widać na jednym czołg.

przystań była w parku po tej stronie co oczyszczalnia ale trochę wcześniej, niedaleko mostu. pamiętam jak się paliła, to był chyba 1987 rok. za przystanią stały małe drewniane domki kempingowe.

tmk napisał/a:
a nie z rycinami Fenixie? Takie drogie były koło 200-300 zł?
chyba o tym mówicie
http://sklep.antykwariat....owiat+Radomsko)
fajne rycinki, niestety za drogie. ale można ściągnąć i wydrukować sobie na papierze, później oprawić w ramkę.

Rogalita - Wto 18 Gru, 2007 22:04

Temat bardzo frapujący, bowiem widzę, że sama młódź :-D zasiada przed kompem no i sporo różnych wydarzeń ucieka, ale nic to, piszcie dalej. Co wiem (a też przecież nie wszystko!) a będzie rażąco odbiegać od prawdy postaram się skorygować.

Najpierw więc dzięki Trajanowi za podjęcie tematu. Prawdą jest że z Pawłem od przeszło roku pracujemy nad Albumem przedborskim, w którym wiele z tych zdjęć już się znajduje, ale nadmiar zajęć Pawła i moich rzecz całą oddala, oddala, oddala...

Fot. opisane jako 0019 i 0088-2 (to samo) - most i figurka przedstawia epizod z okresu tuż po odbudowaniu mostu przez Wehrmacht w kampanii wrześniowej 1939 r. Jest to więc, tak sądzę, najprawdopodobniej fotografia z pierwszych miesięcy wojny (IX`39 ?) albo (wiosna`40 r.).

Fot. przedstawione przez Paddy`ego przedstawiają barak wzniesiony przez budowniczych mostu w 1945 r. z przeznaczeniem na skład budowlany. Stał w sąsiedztwie obecnego domu p. Gładysza, tyle, że nad kanałem fabrycznym "Wrzeciona" - obecnie zasypanym. Po zakończeniu budowy był wykorzystywany przez dróżników ale też ... mam z nim szalenie miłe wspomnienie. Otóż przechowywano tam także kajaki PTTK zanim wybudowano stanicę wodną w parku (fragment widnieje na innym zdjęciu). Właśnie w jakieś święto, pierwszy raz w życiu zostałem z tego baraku wsadzony do kajaka przez Jędrka Zielińskiego i Stasia Auguścika (śp., red. TV) i oczywiście tym kanałem "Wrzeciona" spłynęliśmy do Pilicy i no dalej już po rzece.

Nie pamiętam do kiedy ten barak stał, musiał więc zniknąć pewnie w l. 50-tych.
Widoczny zaś czołg, to Panthera, znakomity niemiecki czołg klasy średniej, rozbity z działa przez czerwonoarmistów w styczniu 1945 r. przed kamienicą Brzechowskich i ściągnięty w pobliże wspomnianego baraku, by oczyścić drogę. Zdjęcie wykonano w końcu l. 40-tych podczas pokazowych ćwiczeń strażackich. Co stało się z tym czołgiem później - nie wiem. Pewnie, jak inne podobne destrukty wojenne uległ z czasem zupełnemu unicestwieniu.

Wspomnieliśmy także o stanicy wodnej PTTK w parku. Ona z kolei stanęła w pobliżu przedwojennej stanicy, która uległa zniszczeniu w latach wojny. Jest ona widoczna na kilku przedwojennych znanych fotografiach oraz na rysunku burmistrza K. Kozakiewicza nt. obrony Przedborza w dn. 2-5 IX 1939 r. opublikowanym w "Przedborskim wrześniu".

Na jeszcze innej fotografii świetnie widoczny jest "chodnik" na moście. Napisałem w cudzysłowie, bo trudno go rzeczywiście nazwać chodnikem. To oddzielony pas jezdni, przeznaczony dla pieszych, którym w dni jesiennej pluchy, albo wiosennych roztopów trudno było przejść suchą nogą. Tak było, aż powstał most betonowy :-D

Trajan - Wto 18 Gru, 2007 22:36

Postaram się odnaleźć więcej zdjęć jak tylko znajdę czas.
Paweł - Wto 18 Gru, 2007 22:54

Trajan napisał/a:
Fajne fotki .Z jakiego roku?
ta drewniana buda stała do począku chyba lat 60-tych. Zanim wybudowano przystań tam własnie przechowywane były kajaki, a zarządcą tego obiektu było coś co dzisiaj nazwalibyśmy rejonem dróg publicznych, w każdym razie "rezydował" tam dróżnik i trzymał tam swoje klamoty.

[ Dodano: 2007-12-18, 23:12 ]
nie zauważyłem że Rogalita odpowiedział już na Twoje pytanie ;-)

Klasyk - Wto 18 Gru, 2007 23:16

Jak macie jeszcze jakieś fotki - to dawajcie, bo naprawdę fajnie się je ogląda
Paweł - Wto 18 Gru, 2007 23:17

a to chyba ta Pantera, o której pisał Rogalita.
Trajan - Sro 19 Gru, 2007 00:19

A po prawej na zdjęciu budynek w którym mieści się apteka -teraz.Jeszcze stoi w tym samym stanie elewacja ta sama -cegła cementowa .
tmk - Sro 19 Gru, 2007 02:23

a w prosto i w lewo na Wielgomłyny :-)
paddy - Sro 19 Gru, 2007 10:19

a po lewej, zanim skręcimy na Wielgomłyny :-D widać dawny budynek Wrzeciona.
Trajan - Czw 20 Gru, 2007 22:08

Wrzeciona jeszcze nie było!
paddy - Pią 21 Gru, 2007 08:36

miałem na myśli budynek, w którym się mieściło później Wrzeciono, przed rozbudową, przedtem była chyba Spółdzielnia Przetwórstwa Wełny... a od kiedy Wrzeciono funkcjonowało?

[ Dodano: 2007-12-22, 11:30 ]
sprawdziłem, Wrzeciono zostało założone w 1937 roku.

arekj - Sro 02 Sty, 2008 10:37

Przedborz

[ Dodano: 2008-01-02, 10:43 ]
widok

[ Dodano: 2008-01-02, 10:47 ]
Kościół

[ Dodano: 2008-01-02, 10:48 ]
widok

Klasyk - Sro 02 Sty, 2008 16:32

Ten koścół jakiś inny - masywny i potężny - gamszysko - czy Kilecka nie była wtedy zabudowana (przeciez był budynek magistariatu - dzisiejsze muzeum).
Rogalita - Sro 02 Sty, 2008 18:58

Obie fotografie dokumentują Przedbórz po zniszczeniach dokonanych we wrześniu 1939 r.
Pierwsza z nich pokazuje kościół od strony tzw. księżowskiego ogrodu. Z lewej mało czytelne ruiny Domu Parafialnego zwanego też Ludowym, w którym mieściło się kino, biblioteka, sala na kursy gotowania, kroju i szycia itp. Kościól wydaje się rzeczywiscie bardziej przysadzisty z dwóch powodów: bo fot. jest zrobiona z miejsca położonego nieco wyżej niż zwykle go (kościół) oglądamy a ponadto dlatego, że wieża jest bardziej "przysadzista" niż obecnie. Zmiana hełmu nastąpiła po zniszczeniach wojennych w 1945 r.

Klasyk - pomyłka: budynek magistratu to ratusz, a budynek muzeum był wcześniej siedzibą gminy (gromady) wiejskiej Przedbórz. Nim wybudowano "tysiąclatkę" w ratuszu mieściła się w okresie mniej więcej 1930-1960 Szkoła Podstawowa nr 1. Natomiast władze miejskie, czyli z łacińskiego magistratus ;-) był na ul. Pocztowej, tam, gdzie później było przedszkole.

Arekj - chyba znam tę Panią ze zdjęcia na moście :-D Niskie ukłony!

arekj - Sro 02 Sty, 2008 22:54

ja nie wiem skad to zdjecie tam jest, ale slyszalem ze jak fotograf wywolywal to robil takie wstawki

[ Dodano: 2008-01-02, 22:56 ]
ja nie mam pojecia kto to jest na tym zdjeciu, babcia moze by wiedziala, ale niestety niezyje

Trajan - Sro 02 Sty, 2008 23:38

Tych fotek jeszcze nie widziałem dawajcie jeszcze!!
arekj - Sro 02 Sty, 2008 23:43

procesja

[ Dodano: 2008-01-02, 23:45 ]
arekj

[ Dodano: 2008-01-02, 23:47 ]
opis tych fotografii

[ Dodano: 2008-01-02, 23:48 ]
to jest ul Czestochowska

tmk - Czw 03 Sty, 2008 01:57

ta procesja to idzie ulicą Pocztową? Ciekawi mnie też czy te zakonnice były z Prz. Może miały tu kiedyś dom zakonny?
Klasyk - Czw 03 Sty, 2008 10:04

Patrzcie z tyłu na gmach obecnego UM - zdaje się, że trwa tam remont. Kolejna rzecz - prawie cała prawa strona Pocztowej jest zachowana w tym samym kształcie, niestety tylko drzew jest więcej. Pamiętam kiedyś Przdbórz miał masę drzew - a teraz wycina się, co się tylko da, tłumaczy się potem ludziom, że przecież są parki, a to nie jest to samo. Pamiętam jak przebywałem w Szczecinie - to miasto urzekło mnie ogromną ilością drezw i zielenców, gdyby Przedbórz tak wyglądał byłby perełką.
Zdjęcia - jeszcze proszę - uwielbiam coś takiego.

arekj - Czw 03 Sty, 2008 12:50

tmk masz racje pomylilem ulice, ta procesja idzie ulica pocztowa a nie czestochowska jak napisalem, ta pomylka to stad ze mieszkam na czestochowskiej :lol:

[ Dodano: 2008-01-03, 13:04 ]
nie pamietam czy na tym forum czy na bratnim ktos chcial zdjecie ks. Reczajskiego, otoz mam zdjecie z jakiejs uroczystosci na ktorym jest ksiadz Reczajski i jeszcze kilku ksiezy, ale zdjecie jest podpisane przez ks. Reczajskiego.

paddy - Czw 03 Sty, 2008 13:18

Arek, super fotki, dawaj następne. tą z Ręczajskim też.
na tych zdjęciach z procesją widać jeszcze bruk na ul. Pocztowej, a po prawej stronie widać dawną siedzibę straży pożarnej. to już historia...

Anka - Czw 03 Sty, 2008 20:47

Arku, ale świetne zdjęcia posiadasz!! Na tym fragmencie Pocztowej - z tego co wiem - tylko dwa domy zostały przebudowane - a tym jeden zburzony i na jego miejscu postawiono "piętrówkę"... Nie wiem kiedy bruk zalano asfaltem, bo nie pamiętam, ale pamietam za to dźwięk kół takich metalowych chyba po bruku na Pocztowej. To jedno z moich najwcześniejszych "słuchowych" wspomnień ;-)

PS. Urząd miasta mógłby ogłosić taka akcję: Przedbórz w starej fotografii. Zebrać zdjęcia. Wybrać najciekawsze. Powiększyć i zorganizować wystawę...

Trajan - Czw 03 Sty, 2008 21:49

Wystawa to niezły pomysł .Wiele ludzi nawet nie ma pojęcia jak kiedyś wyglądał nasz Przedbórz.
arekj - Czw 03 Sty, 2008 23:07

ja tez pamietam te zelazne kolka, mieszkalem wtedy na mostowej przy samej ulicy i tez byla brukowana

[ Dodano: 2008-01-03, 23:58 ]
ulica Pocztowa na przeciwko nowego budynku UM

[ Dodano: 2008-01-04, 00:02 ]
A to figurka nazywana winnica

[ Dodano: 2008-01-04, 00:10 ]
ten sam budynek na Pocztowej co na poprzednim zdjeciu tylko po zawaleniu sie

[ Dodano: 2008-01-04, 00:12 ]
nastepne fotki innym razem

Anka - Pią 04 Sty, 2008 08:32

Czy to pierwsze zdjęcie to dom nie żyjącego już Pana Józka Paździerskiego?
Rogalita - Pią 04 Sty, 2008 09:19

Tak bez wątpienia dom pp. Paździerskich. Arek - jeśli możesz podaj daty tych zdjęć, choćby orientacyjne - moim zdaniem: wczesne lata 50-te?
Ale z "figurką" chyba coś nie tak wyszło :mrgreen: ja tu widzę nawet całą Figurę :mrgreen: ale nie tę :-P

paddy - Pią 04 Sty, 2008 09:43

Trajan napisał/a:
Wystawa to niezły pomysł .Wiele ludzi nawet nie ma pojęcia jak kiedyś wyglądał nasz Przedbórz.
dobry pomysł, a po wystawie można by było wydać okolicznościowy album ze zdjęciami dawnego Przedborza, albo np. Przedbórz dawniej i dziś. te same miejsca na starej fotografii i współczesnej. są ludzie, którzy mają dużo zdjęć dawnego Przedborza, ale nie każdy miał okazję je widzieć, a to nasza historia i chcielibyśmy ją poznać. coraz mniej jest ludzi, którzy pamiętają dawne czasy.
Paweł - Pią 04 Sty, 2008 18:55

w ramach sprostowania:
Klasyk napisał/a:
Co to jest za dom na przeciw Bobiny - wyszynku na rogu obecnej Warszawskiej i Mostowej? Tam dawniej był skwer.
sformułowanie "naprzeciw Bobiny" jest błędne. Powinno być "naprzeciw lokalu Jaźwiecowej". podobny lokal, należący do p. Bobińskiej, nazywanej poufale Bobiną mieścił się w budynku obecnego Banku Spółdzielczego i funkcjonował krócej niż lokal p.Jażwiecowej, bo chyba do przełomu lat 60-70, gdy ten pierwszy funkcjonował chyba do przełomu lato 70-80.
paddy - Pią 04 Sty, 2008 19:00

najwyższy czas dorzucić coś od siebie...
pierwszego zdjęcia nie trzeba komentować.
na drugim widać nieistniejący dziś budynek przy ul. Koneckiej.
a ostatnie 2 zdjęcia... pamięta ktoś te budynki? mała zagadka: co to za miejsce? ;-)

fenix - Pią 04 Sty, 2008 19:12

Czwarte zdjęcie to chyba róg Mostowej i Warszawskiej - obecnie stoi tam sklep Pana Mularczyka. Trafilem?
tmk - Pią 04 Sty, 2008 19:13

a ten bud. na 3 zdj. to ten przy Koneckiej??
Rogalita - Pią 04 Sty, 2008 19:31

Paddy, czy Ty tylko ruiny w tym Przedborzu widzisz? :mrgreen: są super:
1. fot. most do września 1939 r.
2. fot. opisana, po lewej w głębi parterowy dom kierownika szkoły p. Turno
3. fot. dom p. Jaźwiecowej, restauracja po schodkach na "wysokim parterze" :-D
na rogu był GS-owski sklep tekstylny p. Laszczyka (we wtorki sprzedawał w budce na Rynku), po środku za bramą wjazdową - wcześniej był GS-owski zakład produkcji lemoniady i oranżady - dziś dom i sklep pp. Mularczyków
4. nie wiem :oops:

paddy - Pią 04 Sty, 2008 19:35

no i wszystko popsułeś :-( :-( :-( ja wiedziałem że Ty na pewno będziesz wiedział, ale chciałem żeby ktoś z młodszych spróbował zgadnąć ;-)
4 - Fenix zgadł, w tym miejscu stoi dom p. Mularczyka, widok od ul. Mostowej. ruiny mnie fascynują. a jak nie ma zdjęć budynku przed "zrujnowaniem" to dobre i ruiny, dziś nawet tych ruin nie ma.

arekj - Pią 04 Sty, 2008 22:23

ja tez poznalem te budyni bo mieszkalem blisko nich

[ Dodano: 2008-01-04, 22:28 ]
a czy ktos rozpozna to zdjecie??

[ Dodano: 2008-01-04, 22:31 ]
moze Rogalita rozpozna, prawdopodobnie to zyd z Przedborza

Trajan - Sob 05 Sty, 2008 10:51

To jest piękne, nawet ruiny!! Jeśli stoi na tym miejscu nowy budynek to jak młodzi ludzie mogą sobie wyobrazić dawny Przedbórz.Dlatego warto pokazywać nawet ruiny i zgliszcza ,to przecież pamiątka .Więc wklejajcie wszystkie zdjęcia jakie macie są super.
fenix - Sob 05 Sty, 2008 12:06

arekj napisał/a:
a czy ktos rozpozna to zdjecie??

Na odwrocie rozczytałem:
"Mojsze z dowodem pamęczi
27-II-1938 r. Jakub Chaim"

arekj - Sob 05 Sty, 2008 13:29

tak wlasnie tam jest napisane
fenix - Nie 06 Sty, 2008 15:10

Czy ktoś wie co to był za obiekt ?
arekj - Nie 06 Sty, 2008 15:22

to zdjecie przypomina mi stara rzeżnie na cegielnianej
fenix - Nie 06 Sty, 2008 15:24

Zgadza się - to ul.Cegielniana.
arekj - Nie 06 Sty, 2008 15:25

a wiesz ktory to rok??
fenix - Nie 06 Sty, 2008 15:36

Strzelaj :)
arekj - Nie 06 Sty, 2008 15:39

zniszczenia sa dosyc duze mozliwe ze to lata juz 90-te
fenix - Nie 06 Sty, 2008 15:41

Zrobiłem je chyba w zeszłym roku, tzn. 2007 :)
arekj - Nie 06 Sty, 2008 15:50

no to blisko bylem
fenix - Nie 06 Sty, 2008 15:56

Czekamy Arku na kolejne perełki fotograficzne z Twoich super zbiorów.
arekj - Nie 06 Sty, 2008 16:01

niestety nie wszyskie sa moje czesc jest pozyczona, i oczywiscie za zgoda wlasciciela zeskanowana i udostepniona
fenix - Nie 06 Sty, 2008 16:03

Ale to Twoja świetna robota i dzięki Tobie możemy je podziwiać. Tak przetworzone fotografie nigdy nie zaginą. Większość z nich właśnie ocaliłeś przed zapomnieniem i być może zniszczeniem.
arekj - Nie 06 Sty, 2008 16:07

Dzieki za mile slowa ktore zobowiazuja mnie do dalszego dzialania w tym temacie
Rogalita - Nie 06 Sty, 2008 16:30

Tak maszerowali nasi harcerze w pierwszych powojennych latach, aż serce rośnie...
W pierwszej czwórce drugi z prawej śp. Jerzy Kierkuś, później znakomity lekarz med.

tmk - Nie 06 Sty, 2008 17:34

Fenix- a ja myślałem, że tamto zdjęcie co zamieściłeś jest archiwalne, seryjnie :-D Chyba dlatego, że nie znam tej rzeźni i nie wiem nawet w którym miejscu się znajduje. Może ktoś z forumowiczów napisze coś nt. kiedy funkcjonowała itp.
fenix - Nie 06 Sty, 2008 17:49

Troszkę sie bawię fotografią i pozwoliłem sobie podrasować je troszkę :oops: Też chętnie posłuchałbym coś o tym obiekcie.
paddy - Nie 06 Sty, 2008 19:44

nadzieja w Rogalicie, na pewno coś wyszpera na temat tego obiektu. ja od razu poznałem. budynek jest z czerwonej cegły.
TMK, zapraszam wiosną na wycieczkę rowerową do Przedborza, pokażę Ci gdzie to jest. w ogóle Cegielniana na pewnym odcinku jest jakby skansenem PRL-u.

to ja od siebie dorzucę jeszcze 3 pogrzeby. na trzecim widać już czasy współczesne, ale małego drewnianego budynku na ul. Pocztowej po prawej już nie ma.
dwa kolejne to chyba ten sam pogrzeb, widać zniszczenia wojenne na ul. Kościelnej.

tmk - Nie 06 Sty, 2008 21:02

paddy - spoko, bo widac nie znam Przedborza, jak wcześniej myślałem :-)
A mam pytanko do Arkaj i Paddiego i innych, którzy umieszczają te fotki. Skąd wy je wykopujecie? :-P To pamiątki rodzinne czy prosicie starszych ludzi, o to by udostępnili Wam fotki? Ja mam niestety b. mało starych fotek z mojej gminy, bo i fotograf był tam rzadziej widziany niż w mieście a w Przedborzu pewnie ktoś miał takowy.

paddy - Nie 06 Sty, 2008 21:10

pogrzeby, które zamieściłem robił Pan Ryszard Duński. poszedłem kiedyś do Niego bo chwalił się że ma dużo zdjęć dawnego Przedborza, ale tylko się chwalił... miał za to dużo zdjęć pogrzebów i pożyczył mi te ciekawsze, bo nie na każdym było coś widać poza ludźmi.

przed wojną było w Przedborzu dwóch fotografów: jeden nazywał się chyba Helfand i był Niemcem, po wojnie wraz z Niemcami wyjechał do Niemiec. drugi to był Izaak Lewin - żyd i chyba go Niemcy gdzieś zabrali i zginął. po wojnie fotografem został Pan Duński. większość zdjęć przedwojennych Przedborza, które oglądamy w książkach Pana Michalskiego zrobili ci dwaj fotografowie, głównie Izaak Lewin. dużo ciekawych zdjęć powojennego Przedborza też zrobił Pan Lucjan Brylski ale to już są w prywatnych zbiorach Jego rodziny.

tmk - Nie 06 Sty, 2008 21:17

No tak, ale na tych zdjęciach widać architekturę, bruk na ulicach i ludzi - coś co już nie wróci ;-) A ten Pan Duński to ówczesny przedsiębiorca pogrzebowy ?
PS. Myślisz, że Pan Duński będzie miał coś z interesującego mnie geograficznie tematu? ;-)

arekj - Nie 06 Sty, 2008 21:23

tmk ja wczesniej pisalem skad mam zdjecia, nie czytasz dokladnie postow ;-)
tmk - Nie 06 Sty, 2008 21:27

czytam dokładnie - że z prywatnych zbiorów pożyczone :-) No ale ciekawi mnie co zrobic by uzyskać takie zdjęcia - więkoszośc nawet jak coś tam ma na dnie szafy to nie pamięta, albo nie chce jej się szukac :-(
paddy - Nie 06 Sty, 2008 21:35

nie czytasz dokładnie :-D
napisałem, że po wojnie fotografem został Pan Duński, a Ty pytasz czy to przedsiębiorca pogrzebowy :mrgreen:
na pewno nie będzie miał niczego związanego z Wielgomłynami. jak z nim rozmawiałem to tłumaczył, że on był fotografem zawodowym i nie pstrykał zdjęć obiektów czy architektury jak my dziś, tylko jak go ktoś wynajął np. do ślubu czy pogrzebu, żeby zarobić na życie. a w tle pogrzebu uchwycone zostały ciekawe widoki, historyczne.

arekj - Nie 06 Sty, 2008 21:36

stare czasy najlepiej sie wspomina przy jakiejs butelczynie

[ Dodano: 2008-01-06, 21:37 ]
wiecie jak sie cos wypije to i wspomnienia latwiej przychodza

paddy - Nie 06 Sty, 2008 21:38

tak? a mnie słuchy doszły że Ty pijesz tylko colę :-P
tmk - Nie 06 Sty, 2008 21:45

paddy - no ale może ktoś go wynajął do pogrzebu (uwiecznienia) w sąsiednich gminach? ;-) Myślisz, że warto było by go o to spytać, czy raczej to ślepa uliczka?
arekj - dzięki za radę, ale to już próbowałem, przynajmniej w jednym wypadku - wypiłem z gościem dwukrotnie coś mocniejszego, a i tak mówił później, że poszuka. No i szuka zdjęc 2 lata... :-(

arekj - Nie 06 Sty, 2008 22:14

paddy to dobrze slyszales, pije cole zamiast piwa, bo nie lubie piwa ale kieliszeczek czegos mocniejszego owszem.

[ Dodano: 2008-01-06, 22:16 ]
tmk moze za duzo wypiliscie, ale na poprawienie ci humorku jeszcze jedno zdjecie

[ Dodano: 2008-01-06, 22:19 ]
prosze

[ Dodano: 2008-01-06, 22:21 ]
podpis ks Ręczajskiego

Rogalita - Nie 06 Sty, 2008 23:00

paddy napisał/a:
nadzieja w Rogalicie (...)
to ja od siebie dorzucę (...) dwa kolejne to chyba ten sam pogrzeb, widać zniszczenia wojenne na ul. Kościelnej.

Paddy - wybacz w rzeźni nie bywałem :D
Pogrzeb idzie oczywiście ul. Kościelną. Na pierwszym ze zdjęć widać lepiej ruiny domu mojej Mamy, wtedy - Kościelna 20 (teraz jest inna numeracja), spalonego przez Niemców 5 IX 1939 r. - bez powodu!

paddy - Pon 07 Sty, 2008 10:23

Niemcy prawie wszystko palili bez powodu albo sobie powód znaleźli, jak np. było z Warszawą.

TMK, jak chcesz możesz zapytać dla pewności ale z tym Panem ciężko się dogadać. ja nie wiem czy dużo ma i nie chce pokazać, czy tylko dużo obiecuje. mnie pokazał kilka mało ciekawych fotek (a obiecywał "złote góry" jak rozmawialiśmy), nawet chciał je sprzedać. kupiłem jedno duże zdjęcie manufaktury (za 5 zł.), znane wszystkim, jakość nienajlepsza bo zdjęcie wykonał Lewin, a to co kupiłem to było najprawdopodobniej zdjęcie zdjęcia ale wziąłem żeby nie odejść z pustymi rękami.

arekj - Pon 07 Sty, 2008 22:42

Roogalito ciekawila mnie twoja znajomosc tematu Przedborza, czytalem uwaznie twoje posty i zaczynam ciebie kojarzyc.
Rogalita - Pon 07 Sty, 2008 22:46

Miło, ale po co? Przecież i Ty i ja dokumentujemy coś co lubimy, coś przedborskiego zwyczajnie, na codzień, i to jest piękne 8-)
arekj - Pon 07 Sty, 2008 22:55

wlasnie to jest piekne, ale to skojarzenie samo mi wpadlo do glowy po twoich postach ostatnich do zdjec
paddy - Pon 07 Sty, 2008 22:56

Rogalita to Przedborzak z krwi i kości, zasłużony zresztą. i prawdziwy patriota :-D
a żeby było na temat, to wspomniane zdjęcie manufaktury, na pewno większośc z Was je gdzieś widziała, w książce którejś było.

tmk - Pon 07 Sty, 2008 23:14

to na tych łąkach otaczających budynek trenowała mistrzyni olimpijska okresu przedwojnia Helena Konopacka :-)
paddy - Wto 08 Sty, 2008 21:58

też tak słyszałem. a wiesz w którym miejscu znajdowała się manufaktura? polecam ksiażkę Józefa Śmiałowskiego "Wojciech Lange. Dzieje jednego awansu". duża część jest poświęcona ekonomii przedborskiej i samej manufakturze. w Dekanacie Koneckim Ks. Wiśniewskiego też jest ciekawy opis miasta i o manufakturze też jest sporo. w miejscu, gdzie ona stała znalazłem fragmenty piwnic czy czegoś, fragmenty murów. jak kogoś zainteresuje to mogę wrzucić kilka.
a poniżej jeszcze 3 ciekawe zdjęcia. na pierwszym widać dawne Wrzeciono, na drugim zniszczony Przedbórz i na trzecim chyba młyn albo tartak tylko nie wiem czyj.

Trajan - Wto 08 Sty, 2008 23:19

naprawdę piękne fotki całkiem inny Przedbórz ...
Rogalita - Sro 09 Sty, 2008 22:51

Trajan napisał/a:
naprawdę piękne fotki całkiem inny Przedbórz ...

Taaaak, fotki piękne, inny Przedbórz... i całe szczęście :-P
Ja nie chcę takich czasów, gdy w pierwszym szeregu maszeruje funkcjonariusz UB (Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego) a w dopiero w drugim i z boku (cichcem) kierownik szkoły :oops: ...

paddy - Czw 10 Sty, 2008 09:43

tam też maszeruje Pan Mundek Majchrowski chyba.
arekj - Sob 12 Sty, 2008 12:06

1973

[ Dodano: 2008-01-12, 12:11 ]
pieczątka na odwrocie

Rogalita - Sob 12 Sty, 2008 14:31

Nie znałem tej pieczęci, ale do kompletu dorzucam zaproszenie ;-)
paddy - Sob 12 Sty, 2008 21:09

zaproszenie takie też mam oryginalne, oczywiście nie z moim nazwiskiem, ale właśnie takiego zdjęcia szukałem, co Arek wrzucił.
arekj - Sob 12 Sty, 2008 22:28

Rogalito a co powiesz na temat tego dokumentu, jesli cos wiesz to prosze o króciutki opis
Rogalita - Nie 13 Sty, 2008 14:41

Arek - dokument jest extra, dyplom (patent) rzemieślniczy ale... stan zachowania, jak widać, więc nic o tym. Jednak wczoraj już trochę ślęczałem nad nim próbując tak i owak coś z niego wyczytać, ale bez większech efektów. Spróbuj odczytać ten tekst i zamieść go na forum. Myśle, że wtedy coś więcej pogadamy.
Jest to litografia barwna, spod niezłej ręki i warto o nią zadbać. Poza tym jako o rzadki dokument przedborski warto o niego zadbać. Konserwacja papieru jest jedną z najdroższych technik i też nie daje 100% pewności, że rezutlat będzie zgodny z oczekiwanym. Tymczasem trzymaj dokument rozłożony w teczcie o tych wymiarach, przekładka z cienkiej bibułki (najlepiej japońskiej - także drobne reperacje) i broń Boże nie używaj taśmy samoprzylepnej, bo go stracisz. Warunki pokojowe, nie za sucho, bez wilgoci.

arekj - Nie 13 Sty, 2008 16:07

niestety tasma juz jest na nim na łączeniach z tyłu, a poza tym jest do rozczytania

[ Dodano: 2008-01-15, 19:24 ]
coś świątecznego

[ Dodano: 2008-01-15, 19:28 ]
coś świątecznego kartka świąteczna z 1937-38 roku

[ Dodano: 2008-01-15, 19:30 ]
prawdopodobnie wydana w przedborzu

paddy - Sob 19 Sty, 2008 20:08

ciekawa kartka. a po czym sądzisz że najprawdopodobniej wydana w Przedborzu?

ja dziś zamieszczam niebardzo starą fotkę przedborskiego Rynku. na pewno okres PRL-u.

Trajan - Nie 20 Sty, 2008 10:26

Paddy skąd Ty masz takie fajne fotki i kartki?I oczywiście perełki od Arekj są super .
tmk - Nie 20 Sty, 2008 14:02

paddy-świetna klimatyczna fotka - no i ten wspaniały stary Żuk i Syrena.,, :roll:
paddy - Nie 20 Sty, 2008 22:06

Trajan, kartki akurat są Arka, ale fotek trochę mam, nie wszystkie mogę pokazać bo dostałem ale z zastrzeżeniem niestety, ale trochę się uzbierało przez lata. mam kilka starych pocztówek Przedborza (oryginalnych) sprzed wojny. wrzucić? :-D
Trajan - Nie 20 Sty, 2008 23:31

No pewnie jak coś masz to dawaj.Naprawdę miło pooglądać.
paddy - Pon 21 Sty, 2008 17:02

a proszę bardzo...
Anka - Pon 21 Sty, 2008 17:09

Paddy fantastyczne!!

Nie umiem zlokalizować tych niektórych miejsc, z których robione są ujęcia na Przedbórz...
Świetna ta pieczątka z rosyjska nazwą. Myślałam, że zapis był inny :-)

graf61 - Czw 24 Sty, 2008 12:14

Stanica kajakowa spłonęła w roku 1992 lub 1993. Ogień został prawdopodobnie zaprószony przez bezdomnego, który od jakiegoś czasu "zamieszkiwał" ten obiekt. Wraz z budynkiem spłonęły niemal wszystkie kajaki. Ocalało tylko kilka, szczęśliwie w tym czasie wypożyczonych. Z ostatnim już chyba "przedborskim" kajakiem z tego okresu spotkałem się w wypożyczalni w Sulejowie, kilka lat temu, w trakcie spływu.
paddy - Czw 24 Sty, 2008 15:06

a gdzie Ty widzisz stanicę? :roll:
graf61 - Pią 25 Sty, 2008 07:22

Strona 2. Jestem nowy, czytam wszystko i starałem się nawiązać do poruszanego wcześniej tematu. Czy to jest zabronione? Przepraszam za skrót myślowy!
Anka - Pią 25 Sty, 2008 09:03

Grafie pewnie, że nie zabronione: ;-) wręcz przeciwnie. A zdjęcia są świetne... sama oglądałam kilka razy
fenix - Pią 25 Sty, 2008 09:58

Grafie nie przepraszaj, bo nie ma za co. Paddy chyba myslal o nowych zdjeciach ktore teraz wrzucil.
paddy - Pią 25 Sty, 2008 13:35

no tak, ja myślałem że Graf widzi gdzieś przystań na moich pocztówkach, nie pomyślałem że komentarz jest do wszystkich zdjeć ;-)
arekj - Pią 25 Sty, 2008 15:24

prosze jeszcze kilka fotek zgadnie ktos co to jest?

[ Dodano: 2008-01-25, 15:27 ]
nastepne

Trajan - Pią 25 Sty, 2008 15:29

Pewnie jakaś remiza albo co .Kobitki zbierają sie na potańcówke lub na darcie pierza :mrgreen:
arekj - Pią 25 Sty, 2008 15:34

Rozumiem ze zartujesz Trajan, a to jest dobrze znany zaklad prod. tylko na zapleczu
tmk - Pią 25 Sty, 2008 16:54

Wrzeciono?
arekj - Pią 25 Sty, 2008 18:59

Tak tmk to Wrzeciono
tmk - Pią 25 Sty, 2008 19:03

jakie to lata? 50-60-te? Da się to ustalić?
arekj - Pią 25 Sty, 2008 19:05

jest to do ustalenia

[ Dodano: 2008-01-26, 11:21 ]
Zdjecia Wrzeciona to rok 1947-48

Anka - Sob 26 Sty, 2008 17:38

Grizlli na Bratnim Forum rozszyfrował kilka osób ze zdjęcia:) Szczerze mówiąc korciły mnie pytania dotyczące Person uchwyconych w obiektywie, ale uznałam, że może to niestosowne tak dociekać... Mnie osobiście pomysł Grizlliego bardzo sie podoba i może by go zastosować? Arku co Ty na to? Bo większość zdjęć pochodzi z Twoich zbiorów więc i osoby Tobie znane na nich pewnie są...

PS. Grizlli - pozdrawiam serdecznie :-)

arekj - Sob 26 Sty, 2008 18:31

Nie wszystkie zdjęcia są moje, część z nich pochodzi od znajomych i rodziny umieszczam je za ich zgoda, a co do ujawniania nazwisk to pomysł mi sie podoba tylko znów musiał bym pytać o zgodę
Anka - Nie 27 Sty, 2008 13:05

Grizlli napisał:
"Ja myślę,że nie ma co się krygować z ujawnianiem personaliów osób występujących
na fotografiach.Nie komentujemy tych postaci,a wszystko na tych fotografiach stanowi
historię,nawet gdy niektóre z tych postaci są wśród nas fizycznie.Poza tym osoby,
które znały osobiście postacie z fotografii zawsze z sentymentalizmem o nich wspomną."

Tu sie zgadzam. Na zdjęciach rozpoznałeś moją Ciotkę... Z czasu, gdy ja ją znałam była już starszą, niepełnosprawną osobą. Tu uśmiechnięta, radosna... Miło skonfrontować czas jej młodości z tym, który ja pamietam... Sama nie posiadam żadnych zdjęć tego typu... Więc tym bardziej Arku i Grizlli dziękuję :-)

arekj - Nie 27 Sty, 2008 23:00

ostrzelana wieza kosciola
Rogalita - Nie 27 Sty, 2008 23:06

Myśle, że wieża wieżą, a Przedborzanka też niczego sobie :mrgreen:
arekj - Nie 27 Sty, 2008 23:08

No tak przedborzanka mniej zniszczona
tmk - Pon 28 Sty, 2008 00:39

widać, że to była piękna kobieta. Zresztą widać też, że miała powodzenie :-)
paddy - Pon 28 Sty, 2008 09:26

a ten Pan jaki szczęśliwy :-D
Trajan - Pon 28 Sty, 2008 11:20

Bo przedborzanki to fajne kobitki :!: :lol:
fenix - Pon 28 Sty, 2008 11:44

Zgadzam się z tym
tmk - Pon 28 Sty, 2008 14:36

to naukowo udowodnione przez Pana Michalskiego - czytaj książkę "Oblicze zdrowotności", - że kobiety tu są szczególnie piękne 8-)
graf61 - Pon 28 Sty, 2008 16:09

Musi, klimat taki !
arekj - Pon 28 Sty, 2008 18:33

i robi się nie na temat
fenix - Pon 28 Sty, 2008 19:19

Wracamy do tematu zatem.
Rogalita - Pon 28 Sty, 2008 21:12

Tak jest!
Wieża kościelna dostała pociskiem z sowieckiego czołgu T-34, którego resztki pokrył asfalt na ul. Krakowskiej. Czołg strzelał metodą tzw. krótkich przystanków z miejsca przed ostatnim domem koło cmentarza. Odpalił pocisk w kierunku koscioła i sam dostał przeciwpancernym chyba z Majowej Góry, i tu już został. Ja nie pamiętam resztek tego czołgu, lecz jeden z kolegów z ul. Cmentarnej opowiadał mi kiedyś, że pozyskiwał tam złom.
Jest jeszcze problem podnoszony dość często przez niektórych, że Armia Czerwona celowo niszczyła wieże kościelne i tu podaje się przykłady Przedborza, Radomska i jeszcze gdzieś w okolicy. Mnie jedank bliższa jest prawda historyczna: tam był niemiecki punkt obserwacyjny artylerii i strzelając do niego uszkodzono wieżę. Zwłoki Niemców jeszcze jakiś czas leżały przed kościołem, to pewne. Gdyby rzeczywiście "ruscy" chcieli znisczyć wieżę, to to zrobiliby to - powiem okrutnie: skutecznie!
Natomiast pamiątką tego ostrzału jest pocisk artyleryjski wmurowany nad wejsciem do kościoła.

A Przedborzanki, co by nie mówić, są piękne :mrgreen:

graf61 - Pon 28 Sty, 2008 21:54

Niemieckie stanowiska p-panc byłu również przy ulicy Stodolnianej, ale stamtąd nie sposób chyba było trafić cokolwiek na Rynku? Przed kilkoma laty dwukrotnie przy ulicy Stodolnianej odkryto (byli wzywani saperzy) amunicję. Miałem możliwość jej obejrzenia- to były 75 mm niemieckie pociski p-panc.

[ Dodano: 2008-01-28, 21:56 ]
Dysponuję zdjęciami z 1945 roku, na których widać kilka T-34 zniszczonych na przedborskim Rynku. Postaram się zamieścić kilka z posiadanych przeze mnie zdjęć zniszczonego lub porzuconego sprzętu wojskowego na terenie naszego miasteczka.

[ Dodano: 2008-01-28, 21:58 ]
Nie ma brzydkich kobiet ! Hm... :-/

Rogalita - Pon 28 Sty, 2008 22:00

O, bardzo możliwe. Mam zdjęcia tej armaty i ciągnika (na razie nie mogę ich ujawnić :-P ).
Dlatego napisałem, że czołg sowiecki dostał prawdopodobnie z Majowej Góry, ale stanowisk ppanc. (artyleryjskich, ale także panzerfaustów :lol: tyle, że odważnych jakby ubyło :mrgreen: ) było znacznie więcej.
Czołg T-34 na Rynku został zniszczony z pewnością jeden (jest wiele fotografii ukazujących go w różnych ujęciach i chyba w 2 miejscach!). O tym możemy mówić z dużym prawdopodobieństwem, że dostał skuteczny ogień z Majowej Góry.

Grafie - rozumiem, Twoja żona nie jest Przedborzanką!
Niestety, ja też nie znalazłem tu szczęścia :mrgreen:

Anka - Pon 28 Sty, 2008 22:01

Grafie - koniecznie zamieść zdjęcia!!

PS. Mój kolega zwykł mawiać - nie ma brzydkich kobiet, tylko alkoholu czasami jest zbyt mało :-P

Rogalita - Pon 28 Sty, 2008 22:08

No i teraz wszystko jasne.
To kto namawia nas do spożywania??? :mrgreen:

graf61 - Wto 29 Sty, 2008 07:24

W kwestii czołgu (czołgów) T-34 uszkodzonych na Rynku to bardzo prawdopodobna jest wersja, że chodzi o jedną maszynę w kilku ujęciach. Mam jednak kilka zdjęć , na których sowiecki tank zajmuje różne miejsca. Na jednym znajduje się mniej więcej w miejscu dzisiejszych "jatek" (k/pawilonu w górkę), na innym zajmuje pozycję gdzieś k/ studni). Jak przemieszczono te ponad 30 ton? I po co? Inna jest też pozycja lufy armaty czołgu.
Anka - Wto 29 Sty, 2008 09:14

Grafie... wrzuć zdjęcia... :-)
graf61 - Wto 29 Sty, 2008 09:19

Może ktoś mi podpowie jak wrzucić te cholerne zdjęcia. Po obróbce mają one po około 50 kilo. Znajduję konkretne zdjęcie (załącznik) , dodaję komentarz, klikam "dodaj" i potem wszystko trwa w nieskończoność. Pomocy!
fenix - Wto 29 Sty, 2008 09:39

Podeslij mi na maila: forum@przedborz.net
graf61 - Wto 29 Sty, 2008 09:47

Dzięki Ci, Feniksie Adminie !

[ Dodano: 2008-01-29, 10:46 ]
Jeszcze jedno podejście do zamieszczenia zdjęć !
Chryste, chyba poszło !

Rogalita - Wto 29 Sty, 2008 17:54

Grafie - gratuluję, piękne fotki.
Czuję oddech oddech pogoni za plecami :-D ale tym razem jeszcze coś o tych fotkach.
Ich autorem był nieżyjący już Lucjan Brylski (1918-2003). Żołnierz AK, po wojnie mieszkał w Australii.
Czołg T- 34/85 (85-oznacza kaliber armaty), to ten o którym wcześniej pisałem z ul. Krakowskiej. Nr czołgu (na wieży) "115".
Działo, o którym wspomniał Graf to zdobyczna, 76,2 mm rosyjska armata polowa wz. 27, tyle że ma zmienioną tarczę osłonową, oczywiście armata wykorzystywana przez Niemców. Być może to z niej trafiono powyższy czołg? Po wojnie działo stało tam czas jakiś i było przedmiotem zabaw chłopaków :mrgreen: i powodem narzekań okolicznych sąsiadów, którzy musieli sobie wstawiać nowe szyby w okna :oops:
Ciągnik artyleryjski od tej własnie armaty (ostatnia fotografia) to najprawdopodobniej 5-tonowy "Sdkfz 6"
- ciekawe, kto pierwszy ogłosi na forum dalsze losy tego ciągnika? :roll: 8)
Co tam jeszcze zostało: czołg w Rynku (niepodoba mi się wyrażenie: ulica Rynek ;-) )
- Grafie - moim zdaniem był przesuwany. Czołg ten ma też piękną (?) ciekawą, acz tragiczną historią - to kto ją opowie?
Zostało jeszcze działo pancerne Stug 40 Ausf. G (? -za mało szczegółów by ustalić typ wersji). Rosjanie zniszczyli kilka takich (podobnych) egzemplarzy (2-3 ?) na terenie miasta.

Ten zestaw fotek ma kapitalną wartość dla dziejów naszego miasta. Bo kto pamięta taki Przedbórz?
Dodam, że Lucjan Brylski wykonał ich w tamtym czasie około setki!!!

paddy - Wto 29 Sty, 2008 19:05

chętnie byśmy poznali historię tego czołga...
to ja jeszcze dorzucę od siebie trochę "żelastwa". wiem tylko tyle, że zdjęcia robił również Pan Lucjan Brylski. a reszta - Rogalito, do dzieła!

Trajan - Wto 29 Sty, 2008 19:58

To są naprawdę piękne fotki .Bardzo się cieszę ,że ten temat cieszy się popularnością .Dzięki Wam mamy możność zobaczyć dawny Przedbórz.
paddy - Wto 29 Sty, 2008 20:08

tak, to nasza historia. my możemy to oglądać jedynie na zdjęciach. a ludzi, którzy pamiętają dawne czasy coraz mniej. pamiętam, jak miałem kilka lat mój dziadek opowiadał mi duzo o wojnie w Przedborzu ale wtedy mnie to nie interesowało. teraz chętnie bym zadał Dziadkowi wiele pytań, pokazał takie właśnie zdjęcia i chętnie bym posłuchał Jego opowieści, ale niestety Dziadka już nie ma...
Rogalita - Wto 29 Sty, 2008 20:49

Dzięki Paddy- mów mi dziadku :mrgreen:
Fenix - możesz zmienic mi nick na np. dziadek dyżurny :D

Tak, to są kolejne fotki Lucjana Brylskiego. Te zostały wykonane wczesną wiosną 1945 r.
Na pierwszym - uważam: najciekawszym zdjęciu - widać ruiny Przedborza spalonego we wrześniu 1939 r. i następnie zburzonego przez Niemców - morze riun, koszmar! Pomyślcie, jak trudno było żyć tym wszystkim, którzy zostali bez dachu nad głową, właściwie w jednej chwili i bez powodu, jak gruba musiała być warstwa popiołów i jak
długo musiało tu cuchnąć spalenizną. Ten pojazd to oczywiście niemiecki transporter opancerzony typu Sdkfz. (w Tomaszowie wydobyli podobny z Pilicy o imieniu "Rosi") - podobne napadły Przedbórz już 2 IX 1939 r. o godz. 18ej. Stoi mniej więcej w miejscu dzisiejszego ronda, bliżej domu Jakubców. Ten sam transporter tyle, że z drugiej strony pokazuje jeszcze fot. 4.
Kolejne zdjęcie przedstawia niemiecki czołg średni typu PzKpfw V "Panther" Ausf. G. w stanie znacznej już demolki :lol: Stoi przed kamienicą Brzechowskich. Tam dostał, w późniejszych latach został przeciągnięty bliżej mostu, mniej więcej w okolice obecnego domu p. Gładysza. Nie mogłem otworzyć zdjęcia, ale zdaje się brakuje tylnej płyty wieży z wyjściem zapasowym na wypadek pożaru czołgu. W głębi drewniane szopy :mrgreen: miesciły .... sklep meblowy i metalowy, na placu zaś sprzedawno wungiel :mrgreen:
Na pozostałych fotkach są: ten sam StuG i T-34/85 które wcześniej pokazał Graf.

Aha, zapomniałem dodać, że negatywy - czyli prawa autorskie tych fotografii, za zgodą rodziny Autora - mam ja :evil:

graf61 - Wto 29 Sty, 2008 21:13

Rogalito, mam pare wątpliwości. Czy było możliwe zniszczenie T-34/85 z tak archaicznego działa? Krótka lufa to niska prędkość wylotowa. Przecież po pokazaniu się T-34 w większej ilości Niemcy gwałtownie zaczęli wycofywać swe podstawowe dotychczas 37 mm armaty p-panc. Po prostu były one nieskuteczne wobec pancerza rosyjskiego czołgu. Podobnie rzecz miała się z krótkolufowymi niemieckimi armatami 75 mm. Te ostatnie miały, jak się zdaje, dosyć podobne parametry balistyczne jak armata na zdjęciu.
Kolejna wątpliwość. Czy działo o drewnianych kołach mogło mieć trakcję motorową? Czy do jego holowania używano aż tak poważnego ciągnika artyleryjskiego?

tmk - Wto 29 Sty, 2008 22:21

szkoda że nie istnieje wehikuł czasu... wtedy można by się przenieść w tamte czasy z naszymi cyfrówkami i uchwycić wcale nie czarno białą rzeczywistość.
Rogalita - Wto 29 Sty, 2008 22:38

Grafie - to wszystko, co powiedziałeś, to niestety prawda tylko częściowa. Otóż by unieszkodliwić np. czołg, czy inny pojazd opancerzony wcale nie trzeba rozwalić mu wieży, czy silnika, wystarczy np. zniszczyć trakcję jezdną. Uszkodzenie gąsienicy (zerwanie) w połączeniu z ogniem zaporowym broni maszynowej, również bywało skuteczne. Poza tym używano specjalnej amunicji ppanc. z płaszczem stalowym, były pociski kumulacyjne, a nawet podkalibrowe. Możliwości było więc bardzo wiele. Skuteczne na małe odległości okazywały się też panzerfausty, które przecież są rodzajem broni rakietowej.
Jednak gdy weszły na pole walki czołgi T-34, Wehrmacht szybko sprawdził, że znakomite rezultaty w zwalczaniu pojazdów pancernych osiąga nie klasyczna artyleria, lecz ... przeciwlotnicza metodą "ognia na wprost", właśnie z uwagi na swoje doskonałe walory balistyczne i dużą szybkostrzelność. Z taką właśnie sytuacją taktyczną mamy do czynienia w Przedborzu. Jako "niszczyciele czołgów" są Flak-i w wersji ppanc. czyli 8,8 cm Pak 43, zaś na zasadzkę ogniową wystarczyło z powodzeniem wystawić trofiejną 76,2 mm.
Więcej o tym niebawem, mam nadzieję :-P

arekj - Wto 29 Sty, 2008 23:22

troche nieczytelne to zdjecie, ale to widok kosciola z ul pocztowej
Klasyk - Sro 30 Sty, 2008 12:21

Dziadku :lol:
No normalnie dzisaj to przeczytałem i nie moge się opanować ze śmiechu (tego radosnego i otwartego). Tylko ludzie wielcy potrafia się z siebie zaśmiać i mieć dystans do swojej osoby - Rogalito - jesteś wielki.
Zwróćcie uwagę na szpaler drzew - tego mi brakuje w Przedborzu - prawdziwej zieleni, dającej cień i liście.

Paweł - Sro 30 Sty, 2008 19:28

znalazłem w domowym archiwum fotkę z moim Dziadkiem i Wujkiem przy budowie bloków, nie wiem dokładnie których, ale na odwrocie jest rok 1971.
Trajan - Czw 31 Sty, 2008 19:42

To są bloki A,B Mostowa 19 pierwsze na osiedlu,
tzn., któryś z nich :mrgreen:

Paweł - Czw 31 Sty, 2008 20:29

ani Dziadek ani Wujek nie żyją więc nie mam kogo zapytać, ale też tak myślałem.
arekj - Pią 01 Lut, 2008 22:51

stłuczka autobusu kursujacego na trasie skarżysko końskie z samochodem nalezącym do KZNG w Przedborzu
tmk - Sob 02 Lut, 2008 01:01

Świetne zdjęcie, zwłaszcza dla mnie, miłośnika komunikacji i pojazdów rodem z PRL :-D
Ten autobus to chyba Star 51, a ciężarówka to bez wątpienia Star - jeden z najstarszych modeli - 20?

arekj - Sob 02 Lut, 2008 08:20

tak to jest Star20
Klasyk - Sob 02 Lut, 2008 10:19

Arekj jeśli możesz imasz zgodę właściceli zdjęć - to zamieść je w albumie - warto - stworzy sie wtedy coś unkalnego.
tmk - Sob 02 Lut, 2008 10:49

arekj - możesz podać w przybliżeniu datę? To mogą być zarówno lata 50-te (raczej II połowa) jak i 60-te. Tak mi się wydaje, ale może wiesz coś nt. więcej i się podzielisz z nami :-)
arekj - Nie 03 Lut, 2008 16:15

Jest to rok 1956 stłuczka była w końskich w lutym na ul. Przedborskiej(teraz)
Paweł - Czw 07 Lut, 2008 19:35

ja dodam mój najnowszy nabytek. podobne ujęcie jest na jednej z pocztówek, ale na tym zdjęciu więcej widać. nawet widać bożnicę. zastrzegam sobie prawo do publikacji, ponieważ ja posiadam oryginał zdjęcia.
podpis na odwrocie: Ogólny widok Przedborza. fotk. Liszuski (?) 1932.
Klasyk, poznajesz okolicę? :-)

graf61 - Pią 08 Lut, 2008 09:43

A teraz moja zagadka, zaznaczam, że dla ekspertów śmiesznie łatwa. Proszę podać przynajmniej 2 nazwiska osób przedstawionych na załączonym zdjęciu. Jaka budowa jest jego tłem? Dla ułatwienia fotografia datowana jest na rok 1936.
paddy - Pią 08 Lut, 2008 10:05

1936... budowa liceum?
tmk - Pią 08 Lut, 2008 10:14

Może jest na tym zdjęciu pan Witek-ten od kasy pożyczkowej? I zapewne burmistrz Kozakiewicz.
paddy - Pią 08 Lut, 2008 10:30

nie wiem jak Witek wyglądał. co do Kozakiewicza nie jestem pewien, ale jeżeli tam jest to pasuje mi trzeci od prawej.
graf61 - Pią 08 Lut, 2008 10:45

Na razie jedno trafienie, jedno pudło ! :lol: Konstanty Kozakiewicz - trzeci od prawej.
paddy - Pią 08 Lut, 2008 11:07

widząc kawałek muru z cegieł niełatwo jest rozpoznać obiekt. może jakaś podpowiedź? :-D
graf61 - Pią 08 Lut, 2008 19:27

Paddy, z tego co jest mi wiadomo, to co obiektu to trafiłeś. Gratulacje! Mnie jednak bardziej chodzi o ludzi z fotografii i to było główne zadanie "konkursowe". Aha, trafiłeś (znałeś ?) również rok wykonania fotki - 1936. :47
Anka - Pią 08 Lut, 2008 20:44

Grafie - rok wydania fotki sam podałeś :mrgreen:
graf61 - Pią 08 Lut, 2008 21:54

Miażdżyca !!! :-(
Klasyk - Sob 09 Lut, 2008 08:21

Paweł - kapitalne zdjęcie, zanim coś zorientowałem w terenie - poznałem inny świat i stare stwierdzenie:" tam się tylko barany pasały" (chodzi o te łąki z nieużytkami).

[ Dodano: 2008-02-09, 08:21 ]
do Graf61 - na miażdżyce najlepsza nalewka aroniowa - polecam :lol:

paddy - Sob 09 Lut, 2008 17:14

Graf, akurat znałem rok budowy liceum ale zbiłeś mnie trochę z tropu bo napisałeś że jedno trafienie, a ja najpierw spytałem czy to liceum, a później rozpoznałem Kozakiewicza, więc dwa trafienia ;-) reszcie się przyjrzałem ale jakoś nie kojarzę, a powiększyć się nie da.
Paweł - Sob 09 Lut, 2008 17:19

to ja uzupełnię temat i dodam fotkę chyba też z budowy liceum ale późniejszą.
Rogalita - Sob 09 Lut, 2008 21:18

To nie jest budowa gmachu liceum :mrgreen:
szczegół, ale istotny: od początku budowano obiekt dla Szkoły Powszechnej nr 2.
Liceum Ogólnokształcące, a właściwie gimnazjum i liceum, później LO, pomieściło
się tam dopiero w 1945 r.
Ten piękny obiekt zbudowało miasto swoim wysiłkem bez żadnej dotacji,
a nawet jak wspominał ówczesny burmistrz Konstanty Kozakiewicz - wbrew staroście.

kociczka - Sob 09 Lut, 2008 23:03

Ten temat na forum jest najciekawszy.Śledze go od początku i nie moge oczu oderwać od zdjęć są cudowne, a wiedza niektorych forumowiczow jest kolosalna.Jestem przedborzanką i kocham to miasto ciesze sie że są tacy ludzie jak wy.
arekj - Sob 09 Lut, 2008 23:06

Baardzo miłe słowa kociczko cieszymy sie ze jest ktoś kto sie interesuje tym tematem jak TY
siuks - Nie 10 Lut, 2008 10:48

Stodoły z roku 1970 - tam gdzie dzisiaj śmietniek ;)
Rogalita - Nie 10 Lut, 2008 10:57

Cudo! Pod tym kamiennym występem ćwiczyliśmy wspinaczkę :lol:
niestety, raz spadłem :D

sima189 - Nie 10 Lut, 2008 14:09

Właścicielem stodoły na skale był Pan Król. Z przeciwnej strony skały był stromy zjazd od stodoły Pana Smolicha. Szybkość przy tym zjeździe osiągało się zawrotną. Trudno było wyhamować. Dlatego też wiele sanek straciło tam swoje walory użytkowe . Na skałę wchodziłem bez problemu. pozdrawiam
graf61 - Nie 10 Lut, 2008 14:51

Szkoda, że tak ciekawe miejsce zostało zdewastowane przez mieszkańców. Z tego co wiem gmina kilka razy porządkowała tą okolicę, niwelując teren i nawożąc ziemię. Zawsze jednak, już po kilku miesiącach pojawiały się istne góry nieczystości. Żal ! :-(
tmk - Nie 10 Lut, 2008 14:52

siuks - piękne zdjęcie :!:
Czy to odbitka ze slajdu czy ze zwykłego negatywu?

paddy - Nie 10 Lut, 2008 15:09

nie wiem kto jest autorem tego zdjęcia, ale takie samo zdjęcie widziałem u Pana Jana Słoniewskiego.
wracając do zagadki Grafa: czy pierwszy z prawej to nie będzie nauczyciel Chudy z ul. Kieleckiej?

siuks - Nie 10 Lut, 2008 19:47

tmk - jest to odbitka ze slajdu 6x6 robiłem te zdjęcia dla kina w Przedborzu,
kiedy przed seansami wyświetlano różne reklamy, ale do pokazów nie doszło :(

jeszcze kilka zdjęć z różnych lat, które robiłem osobiście

tmk - Nie 10 Lut, 2008 21:04

Ciekawe to zdjęcie ul. Częstochowskiej - nie wiedziałem, że tam na tym skwerku kiedyś rosły drzewa.
Siuks - a nie robiłeś kiedyś czasem zdjęć w gminie Wielgomłyny, Sokolej Górze czy gdzieś w tych okolicach? :-)

Rogalita - Nie 10 Lut, 2008 22:39

Będę już nudny: super masz te fotki :mrgreen: Częstochowską pamiętam w kilku "wcieleniach", kozy też :mrgreen:
Ale Rynek - który to rok: 1969? 70? 71?

siuks - Pon 11 Lut, 2008 11:40

z Częstochowskiej mam jeszcze podobne zdjecia.
tmk-z gminy Wielgomłyny chyba zdjęć nie mam ale sprawdzę jeszcze na negatywach.
Rogalito-zdjęcie rynku na pewno jest z roku 1970.

fenix - Pon 11 Lut, 2008 13:19

Siuks, chyba otrzymasz nagrodę za debiut roku (na Forum oczywiście);-)
paddy - Pon 11 Lut, 2008 14:15

piękne zdjęcia. drzewa na Częstochowskiej jeszcze trochę pamiętam, ładnie wtedy ulica wyglądała z parkiem pośrodku. pielgrzymki przechodzące przez Przedbórz znajdowały tam trochę cienia i miejsce na odpoczynek.
a na tych zdjęciach Rynku nie ma jeszcze domu handlowego czy mi się wydaje?

sima189 - Pon 11 Lut, 2008 16:53

Mam wątpliwości co do daty wykonania zdjęcia "stodoły 1970". Wtedy jeszcze właściciel nieruchomości (na zdjęciu zepchnięta ziemia) nie myślał nawet, że "przemiany ustrojowe "pozwolą na to, że będzie go stać na nabywanie innych nieruchomości. Stawiam na datę późniejszą. pozdrawiam
siuks - Pon 11 Lut, 2008 19:14

Sima- co do daty zdjęcia to jestem pewny, a to co ty nazywasz "zepchniętą ziemią" to jest rumowisko skalne które słońce odkryło spod śniegu.
W nawiązaniu do poprzednich fotografi chciałbym uzupełnić to co mam w zbiorach.
Paddy-na twoim zdjęciu z 04.01. na moście są od prawej;
Pani Brzechowska -właścicielka domu przy Trytwie 8
Pan Szkopiński Henryk
Pani Szkopińska
Pani Witek zdjęcie jest z roku 1930.
Paddy-następna Twoja fotografia z dnia 29.01 czołg4.
Słyszałem historie tego transportera. 16.01.1945 roku dwaj niemcy uciekając tym transporterem przed rosjanami zatrzymali się w domu na ul koneckiej i chciei napić się herbaty.nie zdążyli gdyż rozpoczął się ostrzał.Z ulicy koneckiej zdążyli wyjechać przed most i zostali trafieni pancerfaustem, zgineli obaj na miejscu.
Grafie-twoje zdjęcie osoby na budowie szkoły z dnia 08.02. mam podpisane,
Lipiec 1936r.
Stoją licząc od lewej strony (zachodniej)
Patek Franciszek-ławnik miasta
Heller Majer Żyd -ławnik zginał w 1942 roku
Jażwiec Jan - radny -opuścił Przedbórz w 1938r
Szemberg Eugeniusz -zastępca sekretarza- zmarł
Kozakiewicz Konstanty -burmistrz.
Żurawski Anyoni -nauczyciel -V burmistrz zginął w Oświęcimiu
Król Józef -kasjer miejski -mieszka w Przedborzu
/ tnn opis zrobił prawdopodobnie Pan K.Kozakiewicz/

sima189 - Pon 11 Lut, 2008 21:41

Co do "zepchniętej ziemi" (prawa strona fotografii) to jestem tego pewny. Ja w tych dołach znałem każdy kamyk. Całe doły były porośnięte dziką trawą i różnymi rodzajami ziół,dokładnie wyjedzonymi przez owce Pana B. i Pań M. i J. Znam też operatora koparki, który to uczynił tzn. zepchnął nasyp do dołu. Ziemia ta miała kolor czerwony jak i skała widoczna na zdjęciu i zawierała dużo kamyków z tej skały - była pozostałością po kamieniołomach. pozdrawiam
kociczka - Pon 11 Lut, 2008 23:07

A ja Częstochowską z topolami bardzo dobrze pamiętam, wychowałam sie na tej ulicy i gralam w piłke z kolegami w cieniu drzew to były czasy!
graf61 - Wto 12 Lut, 2008 08:49

Brawo Siuks, dokładnie! Jakie ciekawe i często tragiczne są losy osób widniejących na fotografii, nieprawdaż !

[ Dodano: 2008-02-12, 08:54 ]
Nawiązując do fotografi naszego Rynku w dzień targowy pragnę zamieścić 3 fotki z roku 1978 (co do daty nie może być wątpliwości, wystarczy tylko przyjrzeć się napisowi na wieży kościelnej!). Zdjęcia możnaby nazwać - koniec targu. Oto one:

[ Dodano: 2008-02-12, 08:56 ]
Fajne klimaty, co ? Te beczki, te meble malowniczo "porozrzucane", ta kobitka w zapasce... Ej, łza się w oku kręci !

paddy - Wto 12 Lut, 2008 09:39

aż łza się w oku kręci, całkiem inny świat...
Panowie Siuks i Graf, pokazaliście że nie tylko Przedbórz przedwojenny może być ciekawy. wszystko co minęło to historia.
Siuks, dzięki za informacje nt. zamieszczonych przeze mnie zdjęć. masz może jeszcze jakieś zdjęcia Częstochowskiej sprzed wycięcia drzew? pamięta ktoś może w którym roku wycięto te drzewa?

tmk - Wto 12 Lut, 2008 10:01

Same żuczki i warszawy...
Grafie co to za napis widnieje na pierwszym zdjęciu na wieży kościelnej? Czy to jakaś rysa na kliszy?

arekj - Wto 12 Lut, 2008 10:06

tmk tam pisze 700 lat, a co to znaczy to juz chyba wiesz
tmk - Wto 12 Lut, 2008 10:10

aha, dzięki :-)
paddy - Wto 12 Lut, 2008 10:45

Graf napisał, że fotki pochodzą z 1978 roku. można się było domyśleć co jest napisane na wieży :-D w 1978 roku kościół przedborski obchodził 700-lecie.
Anka - Wto 12 Lut, 2008 11:20

Fantastyczne te zdjęcia wrzucacie :-)
Najlepiej by było potworzyć odpowiednie tematy w Albumie i tam tez umieszczać: np Rynek dawniej i dziś... sama nie wiem, ale żeby można było sobie tam oglądać też juz w jednym miejscu. Tematycznie:)

PS. Siuks - gdzie "upolowałeś" tego zimorodka?

Paweł - Sro 13 Lut, 2008 19:49

ja jeszcze zamieszczę fragment mojego zdjęcia. napisałem o tym, że widać na nim bożnicę i ktoś mnie pytałw którym miejscu. faktycznie przy tej jakości trudno ją odnaleźć więc zamieszczam fragment w lepszej jakości, teraz na pewno widać.

Siuks, dawaj jeszcze jakieś fotki ;-)

graf61 - Sro 13 Lut, 2008 20:53

Paweł, nie da się jakoś zrobić, żeby to trochę większe było ?
Paweł - Czw 14 Lut, 2008 20:30

spróbuję zeskanować w lepszej rozdzielczości.
a póki co zamieszczam kilka zdjęć dawnej ul. Częstochowskiej na prośbę Pana Jana Słoniewskiego. zdjęcia pochodzą z prywatnych zbiorów Pana Słoniewskiego.

graf61 - Czw 14 Lut, 2008 20:52

Super zdjęcia, pamiętam dokładnie wycinkę tych drzew. Trochę ich było szkoda, ale to były topole, stare, i ciągle z nich jakieś gałęzie spadały ludziom na głowy ! Pozdrowienia dla Pana Jana Słoniewskiego !
Rogalita - Czw 14 Lut, 2008 21:39

Fot. 3 przypomina mi te chwile, gdy człowiek tęsknym wzrokiem wyrywał
przez okna LO w te topole i dalej i dalej od ... :mrgreen:
Janie - dzięki, zajrzyj tu częściej.

paddy - Pią 15 Lut, 2008 09:18

dziękujemy Panie Janie za udostępnienie nam części swoich cennych zbiorów i mamy nadzieję, że pokaże nam Pan jeszcze nie raz trochę ciekawostek. zapraszamy :-)
Klasyk - Pią 15 Lut, 2008 09:39

IMPONUJĄCE KOLEKCJE!!
graf61 - Pią 15 Lut, 2008 09:43

Rogalito, na załączonych zdjęciach jak na dłoni widać, co i skąd mogło trafić sowieckiego T-34 na przedborskim Rynku !
Trajan - Pią 15 Lut, 2008 22:30

To jest piękne .Nasze dzieci będą miały okazje popatrzeć na te zdjęcia.Brawo.
Rogalita - Pią 15 Lut, 2008 23:32

graf61 napisał/a:
Rogalito, na załączonych zdjęciach jak na dłoni widać, co i skąd mogło trafić sowieckiego T-34 na przedborskim Rynku !

1. Zdjęcia autorstwa Lucjana Brylskiego z negatywów w moim posiadaniu(!)
2. Grafie, a skąd pewność, że to z tej akurat armaty strzelano do czołgu na Rynku?

Nie byłbym taki pewny, a wręcz przeciwnie. Na Majowej Górze,
po pierwsze to były 2 takie działa,
a po drugie: było ich więcej gdzie indziej i tamte strzelały także !!!

Klasyk - Sob 16 Lut, 2008 08:01

Jeśli to sa armaty na Majowej górze, to co to jest za budynek taki zniszczony w dole (dzisiejsze liceum?) ?
Oświećcie mnie

Paweł - Sob 16 Lut, 2008 15:41

ja też posiadam te zdjęcia ale bez pozwolenia publikacji :-)
paddy - Sob 16 Lut, 2008 15:43

Klasyk, wydaje mi się, że ten zniszczony budynek w dole na drugiej fotografii to budynek fabryki sukna.
graf61 - Sob 16 Lut, 2008 19:14

paddy napisał/a:
Klasyk, wydaje mi się, że ten zniszczony budynek w dole na drugiej fotografii to budynek fabryki sukna.

W pamiętnikach burmistrza Kozakiewicza, a właściwie we wstępie do niego, autor pisze o legendzie dotyczącej klątwy rzuconej przez kapłana Swarożyca na tego, kto zbeszcześci prochy Przedbora. W tym kontekście wspomina o osobie Karola Konopackiego (od Tej Konopackiej, dyskobolki), który w okresie międzywojennym prowadził w Przedborzu szereg interesów. Pozwolę sobie zacytować fragment, który Ciebie i Klasyka powinien zainteresować: "Koło roku 1920 posiadłość pofabryczną kupił Karol Konopacki, człowiek zbliżający się do sześćdziesiątki, lecz bardzo ruchliwy i przedsiębiorczy. Główny gmach był już bez dachu, bez sufitów, okien i drzwi. W jednopiętrowym budynku administracyjnym, najlepiej zachowanym ze wszystkich, zamieszkał nowonabywca z żoną i bratem".
I kolejny cytat: "...I wtedy to otworzył /Konopacki/ ostatni interes w swym życiu: sprzedaż materiałów budowlanych uzyskanych z rozbiórki budynków pofabrycznych. Zniknął główny gmach imponującego ongiś zakładu, zniknęły mniejsze budynki, reszty zniszczenia dokonały we wrześniu 1939 roku walki między armią polską a niemiecką o przyczółek mostowy w Przedborzu, kiedy to i sam Konopacki został bez dachu nad głową.
Odpowiedź jest więc prosta- widoczny zniszczony budynek to ów budynek administracyjny, zaadaptowany przez Konopackiego na mieszkalny. Sama fabryka już wtedy nie istniała !

siuks - Sob 16 Lut, 2008 19:22

zimorodka " upolowałem" na tzw "tamach bąkogórskich".

Przed zniszczonym gmachem fabryki sukna widać budynek "robotników fabrycznych" przy ul. Piotrkowskiej w którym do końca lat 50 tych mieszkali właściciele dzisiejszej "OBERŻY". Budynek ten był opisany przez Konserwatora Zabytków w Kielcach.
To był drugi budynek który miał komin tzw"babe".

[ Dodano: 2008-02-16, 19:26 ]
zimorodka " upolowałem" na tzw "tamach bąkogórskich".

Przed zniszczonym gmachem fabryki sukna widać budynek "robotników fabrycznych" przy ul. Piotrkowskiej w którym do końca lat 50 tych mieszkali właściciele dzisiejszej "OBERŻY". Budynek ten był opisany przez Konserwatora Zabytków w Kielcach.
To był drugi budynek w Przedborzu który miał komin tzw"Babe".

[ Dodano: 2008-02-16, 19:33 ]
przepraszam, chciałem poprawić to dwa razy wysłałem :oops:

graf61 - Sob 16 Lut, 2008 19:44

Rogalito, wiem, że po moich sławetnych popisach w kwestii "Kalendarium Roku Ósmego" nie masz zbytniego mniemania o moich zdolnościach w ogóle, a intelektualnych w szczególności, ale... Ja nie napisałem, że widoczna armata p-panc. zniszczyła sowiecki czołg w Rynku ale, że mogła go zniszczyć ! Jest różnica ? Wiem, że armat na ufortyfikowanej Majowej Górze było kilka. Ich stanowiska, pomimo wysokiego już lasu nadal są jeszcze widoczne, naprawdę ! Byłoby z mojej strony ogromną naiwnością sądzić, że akurat obsługa tej armaty rozstrzelała radzieckiego T-34/85. Mógł to zrobić przecież jeden żołnierz z pancerfaustem. Bo wykluczyć chyba należy możliwość strzelania do czegokolwiek na Rynku przez armaty przy ulicy Stodolnianej. Byłem tam parę dni temu - stamtąd niczego na Rynku nie widać !
Co więc skłania mnie do wersji, że możliwe było trafienie sowieckiego tanku przez armaty na Majowej Górze. Otóż są to wspomnienia kasjera Urzędu Miejskiego w Przedborzu Pana Józefa Króla, dotyczące wyzwolenia Przedborza. Pozwolę sobie zacytować interesujący mnie fragment: "Kanonada nasila się. Siedzimy w ciemnym pokoju, nasłuchując. Dnieje. Artyleria niemiecka otworzyła ogień zza Pilicy. Wpada ktoś do nas i mówi, że pali się miasto..."
I kolejny cytat: "...Kanonada trwa. Znowu wpada żołnierz rosyjski, osmalony, wystraszony i mówi, że przed domem w Rynku pali się jego tankietka. Trafili ją Niemcy. Zabili jego towarzysza (-y?) w tankietce, a on się wydostał. Uspakajamy go jak możemy. Jeść ani pić nie chce, wychodzi."
I dalej : "Kanonada artylerii niemieckiej zza Pilicy od Majowej Góry staje się coraz bardziej dokuczliwa. Pocisk trafia w dom, w którym przebywamy. Wpada do sąsiedniego pokoju, tłucze meble. Żadne z nas szkody na zdrowiu nie ponosi. Takie strzelanie trwało do zmroku, poczym wszystko ucichło. Było to 16 stycznia 1945 roku."
Motyw artylerii zza rzeki, z Majowej Góry, która była bardzo uciążliwa dla tych, którzy przebywali w okolicach Rynku powtarza tu się. Nie jest to żaden dowód, ale przecież prawdopodobieństwo takiego zdarzenia, szczególnie biorąc pod uwagę widok na Rynek z perspektywy kanonierów (tak patrzył na to pan Brylski fotografując zniszczoną armatę) istnieje. Wyrazy szacunku.

Rogalita - Sob 16 Lut, 2008 22:53

Siuksowi - piękną "babę" znajdziesz jeszcze dziś (no wczoraj :mrgreen: )
także na Częstochowskiej. Pooglądaj się trochę za babami, nie bój się :mrgreen:

Grafie - niestety co do Twoich podejrzeń, mimo najlepszych chęci, no cóz?, ale się staram :-/ :mrgreen:
Relacja p. Króla, którego rzecz jasna doskonale pamiętam, jest ... relacją pięknego, spokojnego człowieka, a nie żołnierza. Pocisk armatni (!) wpadł do mieszkania i wybrał
tylko meble do zniszczenia - wybacz, zachowam powagę.
Co do czołgisty - istotnie spłonął żywcem w tym czołgu :flower:
Poza tym jesteś nie konsekwentny: spoza Pilicy - to dla Ciebie nie ma alternatywy, jak Majowa Góra, czyżby? nie wierzę?
Wspomnienia K. Kozakiewicza - podobnie, jak powyższe obciążone są wadą relatywizmu. Wierne oddają emocje, w zdarzeniach które dotknęły autora bezpośrednio, w innych?
- pomyłki są sprawą ludzką... Poza tym wspomnienia powstały po latach. Szanuję je i wręcz uważam za bardzo wartościowe dla dziejów Przedborza. To nie znaczy jednak,
bym przyjmował je bezkrytycznie. Jeśli byłoby tak jak w powyższym cytacie, iż Konopacki rozebrał budynek fabryczny, to pytam
- jakiż to inny budynek tejże manufaktury mógł być tak okazały, jak ten widniejący na fotografii? :mrgreen:
Tenże Konopacki mieszkał w budynku z prawej strony głównego, z widocznym szczytem.

graf61 - Nie 17 Lut, 2008 08:12

Drogi Rogalito, trudno mi jest polemizować z relacjami naocznego świadka tamtych wydarzeń! Z pewnością temat ten jest nie do rozstrzygnięcia, nie będę więc do niego wracał. Plus z tego wszystkiego jest taki, że część osób mogła obejrzeć i ściągnąć nieznane sobie zdjęcia.
Co do tematu drugiego, to przyznaję Ci rację. Po raz kolejny czapki z głów! Na zdjęciu ( z armatą p-panc.) z pewnością jest główny budynek fabryki Langego (po lewej, równoległy do ulicy Piotrkowskiej), jak i wspomnainy przez Kozakiewicza budynek administracyjny (po prawej, prostopadle do Piotrkowskiej). Przeanalizowałem wszystkie swoje dokumenty, opisy, zdjęcia i książki związane z tym zagadnieniem i rzeczywiście, na terenie fabryki 2 obiekty wyróżniały się wielkością i ruiny obu (!) są jeszcze na zdjęciach Pana Brylskiego z 1945 roku. K. Kozakiewicz musiał pomylić albo daty, albo zdarzenia, albo i jedno i drugie.
Na zakończenie kilka zdjęć obu budynków:

paddy - Nie 17 Lut, 2008 13:14

Graf, ja mam całe wspomnienia Kozakiewicza, przyznam że nie studiowałem ich w całości jeszcze, ale jednak upierałbym się przy tym, że ów długi budynek to budynek manufaktury. na zamieszczonych przez ciebie zdjęciach widać mniejszy budynek i to będzie budynek administracyjny, natomiast ten wielki piętrowy to na pewno budynek fabryki. Rogalita ma rację. spójrz na rycinę i poniższe zdjęcie, robione było w latach 30-tych i widać na nim ściany budynku z zawalonym dachem.
polecam ksiązkę Józefa Śmiałowskiego "Wojciecha Lange. Dzieje jednego awansu". duża część książki jest poświęcona opisowi przedborskiej manufaktury.

graf61 - Nie 17 Lut, 2008 13:33

paddy napisał/a:
Graf, ja mam całe wspomnienia Kozakiewicza, przyznam że nie studiowałem ich w całości jeszcze, ale jednak upierałbym się przy tym, że ów długi budynek to budynek manufaktury. na zamieszczonych przez ciebie zdjęciach widać mniejszy budynek i to będzie budynek administracyjny, natomiast ten wielki piętrowy to na pewno budynek fabryki. Rogalita ma rację. spójrz na poniższe zdjęcie, robione było pod koniec lat 30-tych i widać na nim ściany budynku z zawalonym dachem.
polecam ksiązkę Józefa Śmiałowskiego "Wojciecha Lange. Dzieje jednego awansu". duża część książki jest poświęcona opisowi przedborskiej manufaktury.

Paddy, niedokładnie przeczytałeś mój drugi post. Przyznałem tam w pełni rację Rogalicie i Tobie ! Również mam pamiętniki Kozakiewicza, ale tylko do str. 51. Na Twoim zdjęciu (które również posiadam, a jest to bodaj najpopularniejsze zdjęcie manufaktury) budynki są widoczne od strony parku i rzeki. Książkę o Langem również posiadam i w miarę dokładnie ją przestudiowałem ( w części dotyczącej Przedborza i Folwarku Wola Przedborska).

paddy - Nie 17 Lut, 2008 13:50

tak, niedokładnie przeczytałem Twój ostatni post, sorki :-D
widzę że także posiadasz ciekawe zbiory. to chyba jedyne znane zdjęcie manufaktury przedborskiej w takim stanie, nie licząc zdjęć panoramicznych, na których gdzieś w dali widać budynek.
mam jeszcze opracowanie Śmiałowskiego pt. "Przepływ kapitału ziemiańskiego i handlowo-przemysłowego w Królestwie Polskim w II poł. XIX wieku. Na przykładzie fabryki sukienniczej w Przedborzu". przedstawia ono losy fabryki jak już Lange nie był jej właścicielem.
byłem latem w miejscu, gdzie stała fabryka. zrobiłem kilka zdjęć. jest tam nieduży kwadratowy dołek jakby po piwnicy, z dwóch stron widać fragmenty muru z pisakowca, myślisz że to są mury po manufakturze? widać też wyraźnie prostokątne lekkie wzniesienie i dołek po kanale.

graf61 - Nie 17 Lut, 2008 15:22

Pamiętam Paddy, że w tym miejscu stała kiedyś ... stodoła. Może to co teraz widać to pozostałości po niej. Nie jestem pewien, czy posadowiono ją dokładnie tam, gdzie pierwotnie była manufaktura, czy gdzieś obok. Pozostałości kanału pamiętam jeszcze trochę. Przebiegał tam, gdzie teraz jest ogród pana Poborskiego, wzdłuż dzisiejszej ulicy Sukienniczej.
paddy - Nie 17 Lut, 2008 18:44

Graf, wiem o stodole, była chyba własnością Słomczyńskiego. jest klepisko po stodole ale raczej stodoła nie miałaby piwnic. tak mi się wydaje. ale to, o czym piszę jest w innym miejscu niż klepisko, trochę obok.

[ Dodano: 2008-02-17, 18:50 ]
założyłem nowy temat "Przedborska manufaktura". tam zamieściłem zdjęcia, które latem zrobiłem w miejscu, gdzie się znajdowała.

Paweł - Sro 20 Lut, 2008 20:29

a może ktoś rozpozna kogoś na tej fotografii? z tego co wiem to są tam Przedborzanie.
Rogalita - Sro 20 Lut, 2008 20:40

Ach, jakie cudne te szaszki! patronasze! Mosiny dragońskie! ech...
To kawalerzyści, może dragoni? carscy. Wśród stojących jest przedstawiciel narodowości "handlowej" zapewne liwerant (było też takie nazwisko w Przedborzu!)
- czyli dostawca wojskowy.

tmk - Czw 21 Lut, 2008 00:01

Z moich skromnych zbiorów - budynek liceum w latach 50-60. Jest to zdjęcie a właściwie widokówka bez podziału pocztówkowego.
graf61 - Czw 21 Lut, 2008 09:15

Prezentuję 3 zdjęcia przedborskiej stanicy wodnej (lub kajakowej, jak wolą inni) - jedno sprzed wojny, dwa powojenne ( to z zimy 1991 tuż przed spaleniem). Rogalito, kiedy powstała stanica przed wojną , z czyjej inicjatywy? Jeżeli wiesz, to będę wdzięczny (pewnie nie tylko ja) za informacje. Szacunek
Aha, zamieściłem 3 część poświęconą badaniom archeologicznym zamku. Nie wiem jak to się stało, ale "wlazła" ona przed zdjęcia dołączone do części 2. Przepraszam !

paddy - Czw 21 Lut, 2008 17:08

to trzecie jest ciekawe, nie znałem go wcześniej. ja zamieszczę to drugie w trochę lepszej jakości, mam oryginalną pocztówkę.
szkoda że stanicy już nie ma. kajaki w Przedborzu można wypożyczyć. słyszałem że w tym miejscu ma być zrobione jakieś zadaszenie czy coś, dla kajakarzy.
pamiętam w czasach PRL-u, jak koło stanicy, chyba po wyborach to było, stała przyczepa, a na niej zespół grał i można było potańczyć.

Asterix - Czw 21 Lut, 2008 19:43

Czemu miasto nie może odbudować stanicy ??? Czy to jest aż taka wielgaśna inwestycja???
paddy - Czw 21 Lut, 2008 20:26

o ile dobrze pamiętam to w tym drewnianym budynku mieścił się magazyn kajaków i wypożyczalnia. teraz wypożyczaniem zajmuje się stowarzyszenie. zresztą, pewnie by pokradli kajaki albo znów spalili. a za budynkiem były jakieś małe domki campingowe.
Anka - Czw 21 Lut, 2008 21:14

Pamiętam te campingi :mrgreen:
Przyjechał tam z kolegami pewien Mazur, pracujący na Śląsku... przyjechał, poznał moją Siostrę, uznał, że życie bez kugla nie ma sensu... i zyskałam fantastycznego Szwagra :mrgreen:

A tak poważnie te campingi były całkiem fajne. Połozone w centrum miasteczka niemal. Ogrodzone siatką... dziś nie ma nawet pola namiotowego w Przedborzu...

Rogalita - Czw 21 Lut, 2008 21:40

Grafie - Twoje możliwości są nie przebrane...
Stanica powstała najprawdopodobniej ok. 1937 r. - tu na zdjęcie powódź z czerwca 1939 r.
Projekt wykonał (narysował) burmistrz Konstanty Kozakiewicz, zaś kajakarzom przewodził sekretarz Urzędu, Kazimierz Florczak. Już kiedyś o tym napisałem, że ciekawe materiały na ten temat są w Archiwum Państwowym w Kielcach.
Drugie zdjęcie stanicy pochodzi z 1968 r. i dałbym głowę, że wiem kto na nim jest :-D
ale nie znam autora tej fotografii.

Jeszcze jedno: wcześniej ktoś zamieścił amatorską pocztówkę z charakterystycznym napisem: Przedbórz n/Pilicą - ta i inne z takim podpisem są dziełem Jana Laszczyka.

graf61 - Pią 22 Lut, 2008 07:01

Rogalito, moje możliwości są takie sobie...
Rzeczywiście z tymi quasi-pocztówkami spotkałem się kilkakrotnie. W tej serii była m.in. ulica Trytwa z kamienicą Brzechowskich, kościół z plebanią, most na Pilicy, widok na Przedbórz zza rzeki i nie wiem, czy nie stanica właśnie. Przyznam, że zdjęcie z liceum widzę po raz pierwszy. Dzięki, TMK. ;-)

paddy - Sob 23 Lut, 2008 18:29

Rogalita napisał/a:
Drugie zdjęcie stanicy pochodzi z 1968 r. i dałbym głowę, że wiem kto na nim jest
ja też wiem :-D

Graf, czemu nazywasz to quasi-pocztówkami? po mojemu to pocztówki.
mam jeszcze jedną, nie wiem czy też z tej serii, przedstawia ruiny zamku, te od ul. Koneckiej.

graf61 - Sob 23 Lut, 2008 19:58

Paddy, zdjęcia z tej serii, którymi dysponuję nie mają z tyłu nic. Są czyste. Prawdziwe widokówki mają z tyłu opis, miejsce na wpisanie adresu itd. Dlatego nazwałem je quasi- widokówkami. Szacunek
Klasyk - Sob 23 Lut, 2008 23:31

Mam prośbę do wklejających te zdjęcia - róbcie duplikaty i dawajcie je od razu do albumu - wytworzy się wtedy coś naprawdę wielkiego.
Proszę - to wydaje mi się ciekawy i warty zrobienia pomysł.

paddy - Nie 24 Lut, 2008 19:23

Graf, to z przystanią, to ja mam faktycznie pocztówkę, z obiegu. jest na niej rok 1973. to z ruinami zamku też pocztówka z obiegu więc moje są na pewno pocztówkami ;-) wydanymi przez RUCH.
graf61 - Nie 24 Lut, 2008 19:41

Cześć, Paddy. Myślałem, że tobie chodziło o serię fotografii Przedborza (jedną z nich jest zdjęcie liceum zaprezentowane przez TMK). Takich fotografii było, jak wspomniałem, kilka.
Są one o tyle charakterystyczne,że mają biały napis: Przedbórz n/ Pilicą.
O zdjęciach dla Ciebie pamiętam, postaram się przesłać je jutro.

slowik-60 - Sro 27 Lut, 2008 18:34

Mam też kilka takich zdjęć /z napisem/, od rodziców. Prawdopodobnie pochodzą z wczesnych lat 60-tych (?). Z tyłu rzeczywiście są gładkie. To nie widokówki.
tmk - Sro 27 Lut, 2008 19:00

slowik-60 witaj na forum :-) Umieścisz skany tych zdjęć?
fenix - Sro 27 Lut, 2008 19:39

Witamy Nowego Forumowicza :)
Rogalita - Sro 27 Lut, 2008 21:34

slowik-60 napisał/a:
Mam też kilka takich zdjęć /z napisem/(...)To nie widokówki.

Przykro mi, muszę Ci zaprzeczyć. To są widokówki.
Widokówki nie czyni edytor (wydawca), ale ekspozycja tematu :-D
czyli głównie "landschaft" czyli :mrgreen: krajobraz
Amatorskie, może nielegalnie wprowadzane (nie wiem!) ale chętnie kupowane i wysyłane, jak te "typowe". Innych wtedy nie było. Inicjatywa prywatna :mrgreen: wypełniała tzw. lukę. I dobrze.
Powiem więcej: cechuje je wprawdzie szablonowe ujęcie tematu, ale pod względem warsztatowym nic im zarzucić nie można. A dla nas dziś, to już historia.

Paweł - Nie 02 Mar, 2008 19:42

Rogalita napisał/a:
Ach, jakie cudne te szaszki! patronasze! Mosiny dragońskie! ech...
To kawalerzyści, może dragoni? carscy. Wśród stojących jest przedstawiciel narodowości "handlowej" zapewne liwerant (było też takie nazwisko w Przedborzu!)
nie wiem kogo ma Pan na myśli, ale na odwrocie fotografii jest napisane: od prawej:
Szafrański Edmund
Kamiński Józef
Dąbrowski Karol
Grabowski Józef
Todynek Antoni
Zbysz Czesław
Margas Jan
Błaszczyk Czesław

Anka - Nie 02 Mar, 2008 20:48

Pawle... Dziękuję. Nawet nie wiesz jak bardzo sie cieszę, bo nie posiadam niemal zupełnie zdjęć rodzinnych. Tymczasem na zdjęciu jest mój Dziadek... :-)
Rogalita - Nie 02 Mar, 2008 21:58

Paweł napisał/a:
Rogalita napisał/a:
Wśród stojących jest przedstawiciel narodowości "handlowej" zapewne liwerant (było też takie nazwisko w Przedborzu!)
nie wiem kogo ma Pan na myśli, ale na odwrocie fotografii jest napisane: od prawej: Szafrański Edmund, Kamiński Józef, Dąbrowski Karol, Grabowski Józef, Todynek Antoni, Zbysz Czesław, Margas Jan, Błaszczyk Czesław

Gdyby to była prawda, byłoby to zupełnie zdumiewające spotkanie, bo niby z jakiej okazji?
jaki to powód złączył tych wszystkich panów w jednym miejscu i czasie? Byłby bardzo wdzięczny za tę informację.
Jednak jeśli to prawda, to szkoda Pawle, że nie ujawniłeś tego wcześniej :-/
Po drugie, kim jest ten Pan o zatartej twarzy ? - Kamiński Józef czy Margas Jan?
- a "liwerant" ma się dobrze :lol: Twój podpis niczego w gruncie rzeczy nie zmienił.

Paweł - Wto 04 Mar, 2008 20:26

ankaga1 napisał/a:
te campingi były całkiem fajne. Połozone w centrum miasteczka niemal. Ogrodzone siatką... dziś nie ma nawet pola namiotowego w Przedborzu...
no fakt, jakieś pole namiotowe czy domi by się przydały dla przyjezdnych. coś jest w planach nad zalewem...
a poniżej domki, o których Ania napisała ;-)

rysia - Sro 05 Mar, 2008 17:20

post usunięty
graf61 - Czw 06 Mar, 2008 10:51

Okres może niezbyt odległy, ale ciekawy. Oto kilka zdjęć o tym, jak powstawała Przedborska "wieża Eiffla".
paddy - Czw 06 Mar, 2008 11:08

pamiętam, byłem tam, ktoś nagrywał to kamerą tylko nie mogę sobie przypomnieć kto. warto by było mieć ten film w kolekcji.

rysia napisał/a:
Czy ktoś może wie który to rok?
[ Dodano: 2008-03-05, 17:30 ]
zdjęcie będzie później :->

zamieszczam skany na prośbę Rysi. pocztówka ze zbiorów prywatnych Rysi.

rysia - Czw 06 Mar, 2008 12:20

post usunięty
tmk - Czw 06 Mar, 2008 13:00

Na odwrocie pocztówki Rysi jest "logo" wydawcy. Takie samo chyba jest na tej pocztówce z widokiem od strony rzeki na miasto i bożnicę. Można więc przypuszczać, że i ta pocztówka pochodzi z lat 20-tych.
paddy - Czw 06 Mar, 2008 16:05

niekoniecznie. drukarnia św. Wojciecha w Poznaniu istnieje do dziś. natomiast pocztówka, o której piszesz, jeżeli mamy na myśli tą samą była wydana przez zakład WIerzbicki w Warszawie. logo jest inne, przyjrzyj się.
ja myślę że to będą lata 20-30.

graf61 - Pią 07 Mar, 2008 08:39

Jeszcze jedno zdjęcie z kolekcji Z.W. Lipińskiego - widok z Majowej Góry na Przedbórz. Rok prawdopodobnie 1938 (ostatnia cyfra zamazana).
Klasyk - Pią 07 Mar, 2008 12:23

Piękny wąwóz - aż serce ściska, ze tak teraz nie może być.

Co do Majowej Góry? Deklaruję się, że jak mi władza pozwoli zagospodarować ścięte drzewa i krzaki - osobiście doprowadzę tę góreczkę do porządnego wyglądu.

Anka - Pią 07 Mar, 2008 18:07

A gdyby tak społeczną akcję zorganizować? Z wycinaniem - zaplanowanym, przygotowanym, a potem wielkim ogniskiem - z zachowaniem BHP?

Byłam latem na Majówce... rzeczywiście strasznie jest teraz...

killer - Sob 08 Mar, 2008 09:00

A mnie się podaba Majówka taka jak jest.
paddy - Sob 08 Mar, 2008 12:14

Majowa Góra jest chyba własnością wspólnoty mieszkaniowej Wola Przedborska, przynajmniej kiedyś tak było. ale faktycznie, w porównaniu z widokiem na tej fotografii bardzo zarosła. wąwozem ciężko wejść.
aquirre77 - Sro 12 Mar, 2008 10:12

Po co wycinać drzewa, meczyć sie? Wystarczy napalić duże ognisko- reszta pójdzie sama! Górka bedzie gładziutka jak dupa niemowlaka, a płytko przysypane liczne niewypały sprawią że widowisko jeszcze bedzie atrakcyjniejsze! :evil:
paddy - Sro 12 Mar, 2008 10:28

tak, tylko że podpalić nie ma kto, a ugrzać się to by pół miasta przyszło.
aquirre77 - Sro 12 Mar, 2008 10:41

Zimą to zrobić! Ciepło sie nie zmarnuje! :evil:
paddy - Sro 12 Mar, 2008 11:31

do przyszłej zimy to bardziej zarośnie, cieplej będzie. oj sie bedzie działo!
killer - Sro 12 Mar, 2008 15:51

Majowa Góra w swej południowo-zachodniej części już płonęlą w latach 60.Wypaliło się
do cna całe obniżenie tzw. "dół".

graf61 - Czw 13 Mar, 2008 08:47

Mam nadzieję, że dywagacje nt. propozycji "Człowieka w czerni" to żarty. Prawdę powiedziawszy, to ciarki po plecach chodzą, kiedy tak lekko dyskutuje się na temat pożaru na Majowej Górze!
Ale poważnie! Dobrze byłoby rzeczywiście nieco zadbać o ten teren, tym bardziej , że jest to jeden z przystanków Ścieżki Przyrodniczo-Historycznej. Wycięcie części krzaków, stworzenie stałej trasy zwiedzania górującego nad miastem wzniesienia, podniosłoby niepomiernie jego atrakcyjność. W gestii Urzędu Miejskiego są bardzo duże ilości osób zatrudnianych w ramach przeciwdziałania bezrobociu. Ludzie ci często bez sensu kręcą się po mieście, bez pomysłu na ich właściwe wykorzystanie. Może więc we współdziałaniu z Parkiem Krajobrazowym, Konserwatorem Przyrody i z kim tam jeszcze trzeba uda się wykonać niezbędne prace pielęgnacyjne i porządkowe na tym terenie. Na "zagospodarowanie" turystyczne czekają również bunkry, o których pisali Rogalita i Paddy. Dla części osób byłby to temat niezwykle interesujący. Nakłady nie byłyby zbyt duże - obiekty należałoby tylko urzątnąć ze śmieci, odpowiednio wyeksponować i zainstalować tablice z opisem. Pracy niedużo, a efekt mógłby być ciekawy.

siuks - Sob 22 Mar, 2008 20:00

Brakło chyba tematów więc zamieszczam zdjęcie Burmistrza miasta Przedborza z lat 1911-1914 pana Rafała Radosińskiego.
Rogalita - Sob 22 Mar, 2008 21:10

Piękne zdjęcie, dzięki. Czy możesz przygotować jego biogram do PSB?
BBI - Pon 24 Mar, 2008 21:18

Witam szanownych Państwa :) Zapytam zza miedzy, czyście się zgodzą na umieszczenie zdjęć w galerii na stronie www.przedborz.info? - oczywiście z opisami szanownych Państwa tutaj publikowanymi. Pozdrawiam serdecznie po świętach...

PS
Nie mam na myśli komercyjnego wykorzystania tudzież czerpania korzyści z powyższych. Jedynie ku potomności publikować chciałbym :)

Anka - Wto 25 Mar, 2008 19:04

Chyba każdy z publikujących powinien oddzielnie wyrazić na to zgodę i zamieścić znak wodny - tak jak są zdjęcia z archiwum Pana Słoniewskiego?
tmk - Wto 25 Mar, 2008 19:27

moją pocztówkę BBI możesz umieścić :lol:
A jak ktoś widzi problem to się pewnie nie zgodzi.

Pamusia - Sro 26 Mar, 2008 18:55

Powiem krótko: TO NAJLEPSZY TEMAT NA FORUM!!!!!!
Świetne zdjęcia i publiczność uprasza sie o kolejne - najlepiej z odsłoną czasu, miejsca i wydarzeń...

graf61 - Pią 28 Mar, 2008 12:50

Przed wojną w całej Polsce, na fali entuzjazmu związanego z odzyskaniem niepodległości i uzyskaniem dostępu do morza, organizowane były Dni Morza. Z tego co jest mi wiadomo jednym z głównych ich organizatorów była Liga Morska i Kolonialna. Czy jakaś komórka tej organizacji istniała w przedwojennym Przedborzu? Jeżeli nie, to kto organizował obchody podobne do tych, jak widoczne na zdjęciach? Czy był to obowiązek administracji lokalnej ?
BBI - Pią 28 Mar, 2008 20:38

Ponawiam prośbę/propozycję - jeśli możecie prześlijcie proszę również zdjęcia do publikacji na naszej stronie na adres bbi.mail@gmail.com - dzięki serdeczne
siuks - Sro 09 Kwi, 2008 21:51

BBI - Widzę że Twoja prośba wystraszyła uczestników tego tematu. Może wcale nie chodzi o to że nie chcę ale że nie mogą gdyż zdjęcia nie są Ich własnością :-( .
Wcale się temu nie dziwię, gdyż udostępniłem Znajomym część swych zbiorów w dobrej wierze do użytku własnego nie do publikowania. Widzę jednak że niektórzy nawet NR zdjęć nie zmieniają.
Jeżeli chodzi o moje zdjęcia zamieszczone na Tym Forum, to wyrażam zgodę na ich publikowanie na Weszej stronie. Nie wiem tylko co na to Administrator.

arekj - Sro 09 Kwi, 2008 22:22

BBI zdjecia ktore ja umiescilem tez mozesz wykozystac
graf61 - Pią 11 Kwi, 2008 14:27

A teraz zagadka. To zdjęcie, a właściwie widokówka pochodzi z I połowy lat 70. Czy ktoś wie w jakim celu została wykorzystana ?
Anka - Pią 11 Kwi, 2008 19:00

Chodzi Ci o jakiś cel marketingowy?
graf61 - Pią 11 Kwi, 2008 19:07

Tak. :mrgreen:

:mrgreen:

[ Dodano: 2008-04-18, 08:48 ]
Odpowiadam na zagadkę. Ale byyyyyło zainteresowanie!

siuks - Pon 28 Kwi, 2008 21:50

Tak zaczęto budować most. Zdjęcie słabej jakości ale tylko takie mam. Most drewniany był na wprost ul. Mostowej. Nowy jest na wprost ul. Trytwa. Z boku po prawej stronie widać most tymczasowy. Zimą młodzież jeżdziła na sankach od "Targowicy", gdzieś okolice wjazdu do straży. Koniec zjazdu był przeważnie na moście. Dzisiejszej młodzieży trudno to sobie wyobrazić, ale rozwój motoryzacji i ocieplenie klimatu zakończyły te saneczkarskie wyczyny. Ciekawe czy ktoś w swych archiwach nie ma takiego zdjęcia?
paddy - Pon 21 Lip, 2008 12:33

Przedbórz 1939, fot. nieznany żołnierz Wehrmachtu. Copyright Tomasz Wiśniewski.
znalazłem na www.bagnowka.com

Rogalita - Pon 21 Lip, 2008 17:19

Paddy - dzięki, moje uznanie za wytrwałość w poszukiwaniu przedborskich landschaftów.
Wydaje się, że na nich jeszcze trwa smog pogorzeliska... czuć obrzydliwy dym, wokół morze ruin i popiołów. Tylko trupy uprzątnieto... Nawet uśmiech bandziora jest koślawy.

Na dzisiejszym pogrzebie prof. Bronisława Geremka, jeden z wielkich wyrzekł znamienne słowa:
Prawda, gdy przychodzi za późno, jest nie pożyteczna (Marek Edelman).

Mam wrażenie, że on myślał o Przedborzu.
Nawet na pewno :niewiem

tmk - Pon 21 Lip, 2008 17:57

http://www.bagnowka.com/i...m&img=254&gal=8
Przegladałem adres strony, której podałeś Paddy i znalazłem zdjęcie wojskowego cmentarza niemieckiego w Przedborzu. Jest pod ww. linkiem.

Rogalita - Pon 21 Lip, 2008 22:16

No to jest sensacja o wielkiej skali!
Zdjęcie niemieckiego cmentarza wojennego (jeśli rzeczywiście pochodzi z Przedborza? - jakiś cień wątpliwości zawsze występuje wobec braku jednoznacznej weryfikacji dowodu)
- jest dowodem na znane mi ustne przekazy o pochówkach poległych nad Pilicą - na Błoniu! Ponieważ nie mogłem ich zweryfikować, dlatego pominąłem w "Przedborskim wrześniu". Tam też mieli początkowo spoczywać - nie pochowani - dwaj polegli NN żołnierze Wojska Polskiego, których następnie przedborscy harcerze - po kryjomu - przenieśli na cmentarz parafialny i tam godnie zagrzebali.
Sensacyjne zdjęcie dowodzi, że nad Pilicą spoczywało conajmniej 5 żołnierzy Wehrmachtu.
Czyli, że conajmniej tylu poległo w walkach o nasze miasto w dniach 3-5 września 1939 r. A przecież ok. 20 Niemców pochowano wtedy także na cmentarzu przykościelnym, choć dowodu (np. fotografii grobów) brak.

Niskie ukłony wszystkim przeciwnikom imiennego godnego upamiętnienia
Obrońców Przedborza w 1939 r.
Jeszcze raz - ostatni - apeluję do Waszego honoru i godności i pytam publicznie:
- czy na pewno jesteście przedborzakami?
- czy na prawdę zależy wam na prawdziwym przekazie historii naszego miasta?
podpułkownik Wojciech Zawadzki

paddy - Pon 21 Lip, 2008 22:19

nie natrafiłem na to zdjęcie, ciekawe w którym miejscu był ten cmentarz...
ja zamieściłem na tej stronce trochę współczesnych zdjęć cmentarzy, m. in. naszego przedborskiego cmentarza rzymskokatolickiego, zamierzam jeszcze dorzucić więcej.

graf61 - Wto 22 Lip, 2008 07:20

Brawo TMK, również za cierpliwość. Wszystkie te zdjęcia przeglądałeś po kolei ?

[ Dodano: 2008-07-22, 07:22 ]
Paddy, może lepiej nie zamieszczaj nigdzie zdjęć naszego cmentarza? Proszę ! :-(

Mefisto - Wto 22 Lip, 2008 10:02

Tak, jeśli to zdjęcie w ogóle pochodzi z naszych okolic, to z pewnością cmentarz niemieckich żołnierzy umiejscowiony był w dolinie naszej Pilicy.
Proszę zauważyć, że powyżej ostatniego grobu (prawa strona), jeśli mnie wzrok nie myli, znajduje się rzeka- prawdopodobnie nasz Pilica.
Prawdę mówiąc, trudno będzie porównać to zdjęcie z dzisiejszą doliną Pilicy. Jednak ten dąb w oddali zdaje się być istotnie znajomy- taki nasz.
Fajne wynalazki Pawle :lol:
Jestem Przedborzaninem, a więc Popieram inicjatywę upamiętnienia honoru Obrońców naszego miasta z 1939r.

Asterix - Wto 22 Lip, 2008 10:20

Wynalazlem cos takiego:

7TP w okolicach Przedborza

[Źródło: http://www.odkrywca-online.com]

Rogalita - Wto 22 Lip, 2008 10:27

Którego ... Przedborza?
U nas ich nie było.

Asterix - Wto 22 Lip, 2008 10:34

Ponoc na odwrocie jest informacja o okolicach Przedborza i Radomsku :roll:

A I Batalion Czolgow Lekkich ?

[ Dodano: 2008-07-22, 10:46 ]
Widze,ze temat byl juz poruszany na FP. Wychodzi na to ze ktos zle podpisal zdjecie :roll:

Rogalita - Wto 22 Lip, 2008 11:07

No właśnie. Morze atramentu już wylałem w tej sprawie.
Ktoś-kiedyś strzelił głupstwo i inni powtarzają je bez sprawdzenia.
Czołgi 1. Batalionu Czołgów Lekkich nigdy nie dotarły we wrześniu 1939 r. (ani kiedy indziej :mrgreen: ) do Przedborza.
Istotnie w dokumentach wojskowych z kampanii wrześniowej 1939 r. pojawiają się rozważania ( :!: ) o skierowaniu 1. Batalionu do patrolowania rz. Pilicy na odcinku Przedbórz-Sulejów w dniach 5-6 września. Do Sulejowa i Przygłowa kilka czołgów istotnie dotarło od strony Opoczna w ramach rekonesansu 6 IX. Jak wiemy, obrona Przedborza załamała się 5 IX i 6 IX już przez Przedbórz przewalały się wojska niemieckie na Końskie - płonęło Czermno, Fałków, walki pod Rudą Maleniecką itd.
W późniejszych dniach września czołgi 7-TP 1. Batalionu pojawiają się nad Pilicą w Inowłodzu i dalej...
Więc kiedyż i po co, one tu miały się znaleźć?

Asterixie - jeśli znasz podaj nr "Odkrywcy", w którym jest to foto. Dzięki.

BBI - Wto 22 Lip, 2008 11:38

Chyba hit! - polecam zainteresować się aukcją - http://cgi.ebay.pl/Schlac...3QQcmdZViewItem - DAHLBERG Eryk Jons - Żarnów [Czarnova na lini Opoczno-Przedbórz]. "Delineatio Camporum et Silvarum prope oppidum Czarnova,inter Opoczno et Przedbors ubi duo reges eorumpqu;..."
Bitwa Jana Kazimierza z Karolem Gustawem pod Żarnowcem 6 (16 września) 1655 r. Dokładny opis terenu bitwy. Z lewej miasteczko Żarnów,dalej zaznaczone wsie,wzgórza,lasy i doliny,rozmieszczenie wojsk szwedzkich i polskich. płonąca wieś.Na pierwszym planie pejzaż ze sztafażem.
2 ozdobne kartusze: lewy w formie rozwiniętej rolli podaje spis oddziałów szwedzkich, prawy z wydłużonymi labrami zdobionymi wawrzynem opisuje przebieg bitwy.
Miedzioryt w ozdobnej ramie z liści wawrzynu z godłami królewskimi. Sygn.: Cochin sculpsit. Wym.:29 x 37,5 cm.
Rycina z dzieła Pufendorfa:De rebus a Carolo Gustavo...Norimb.1696.

Rogalita - Wto 22 Lip, 2008 12:05

Pewnie, że hit!
Bitwa pod Żarnowem - 16 IX 1655 r. Wcześniej (i niestety później także, podczas odwrotu po przegranej bitwie) wojska królewskie były w Przedborzu. Sztych jest znany i publikowany w polskich źródłach. Ale fakt wystawienia go na aukcji daje nowe wiadomości.
Z pewnością winien znaleźć się w naszym muzeum.

Asterix - Wto 22 Lip, 2008 12:37

Rogalita napisał/a:
Asterixie - jeśli znasz podaj nr "Odkrywcy", w którym jest to foto. Dzięki.

http://www.odkrywca-onlin...ek.php?id=54634
Post z 2005-08-29 11:41:00 Autor: bodziu000000

tmk - Wto 22 Lip, 2008 13:55

Grafie - tak po kolei przejrzałem, polecam, to ciekawa sprawa. Obejrzyj zdjęcia Radomska z czasów okupacji - prace przy odgruzowywaniu pl. 3 Maja i atrapę bomby, która w celach propagandowych (LOPP) stała koło kościoła św. Lamberta.
graf61 - Wto 22 Lip, 2008 14:18

Dzięki TMK, też postaram się znaleźć wolną chwilę.
Rogalito, odnośnie tej niemieckiej aukcji to niestety jest już ona zamknięta. Ktoś kupił to cudo za 111 euro. Początek łacińskiego napisu brzmi: "Delineatio Camporum et Silvarum prope oppidum Czarnova...", co można chyba przetłumaczyć jako: "Opis pól (terenów) i lasów blisko miasteczka Czarna..."
Na dokumencie widnieje data: 6 września 1655 r. Najciekawsze jest jednak to co jest dalej, a tego już za Boga odczytać nie można.

[ Dodano: 2008-07-22, 14:40 ]
Po lewej stronie opisu widnieją jeszcze dwa słowa, które udało mi się odczytać:
Equitatus - jazda
Peditatus - piechota
Ani chybi jest to opis sił walczących stron.

Rogalita - Wto 22 Lip, 2008 14:44

No tak. Mimo wielu rycin Eryka Dahlberga, które przeszły przez moje ręce, tej akurat nigdy nie spotkałem w oryginale.
Dzieło Puffendorfa miało w Polsce kilka wydań, bodaj nawet przed kilku-kilkunastu? laty ostatnie. Reprodukowane w nim sztychy (miedzioryty) inżyniera wojskowego hr. Dahlberga, późniejszego zdaje się feldmarszałka, są bardzo cennym źródłem ikonograficznym do dziejów wojny polsko-szwedzkiej 1655-57 i in. i stąd cieszą się sporą popularnością i uznaniem.
Oryginalne kopersztychy :mrgreen: dość często chodzą w Polsce na aukcjach antykwarycznych w cenach dużo wyższych niż 111 euro, może więc warto częściej zerkać do aukcji na e-bayiu?
W polskich publikacjach ten sztych (Czarnow= fonetycznie:Żarnów) jest reprodukowany we fragmencie ukazującym głównie ugrupowanie wojsk do bitwy. Ciekawym zabiegiem ilustratora jest stosowane tu cieniowanie. Może ono wprowadzić widza w błąd, sugerując piękną słoneczną pogodę, gdy tak na prawdę lało wtedy, jak z cebra.

paddy - Wto 22 Lip, 2008 14:45

polecam też stronę http://www.szukamypolski.com/ tam jest kilka zdjęć Przedborza ale tych znanych już. może kogoś zainteresują inne stare zdjęcia. znalazłem tam m. in. Kamieńsk, okolice Moszczenicy...
graf61 - Wto 22 Lip, 2008 14:54

Rogalito, a więc "prope oppidum Czarnova"... oznacza blisko miasteczka Żarnów ?
Zasugerowałem się niemieckim tłumaczeniem - "Schlachtszene - Czarna- Opoczno- Przedbórz- Polen".
Ale ten opis zawiera błędną datę (babol !!!). Na pewno stoi jak byk - 6 września. :lol:

paddy - Wto 22 Lip, 2008 14:59

tam gdzieś przepływa rzeka Czarna, może o rzekę chodzi?
Pamusia - Wto 22 Lip, 2008 19:08

Paddy świetne zdjęcia. I dzieki za link. Muszę z ciekawosci poszperać. Może będą rodzinne strony mojego Ojca.
BBI - Wto 22 Lip, 2008 21:07

graf61 napisał/a:
Rogalito, a więc "prope oppidum Czarnova"... oznacza blisko miasteczka Żarnów ?
Zasugerowałem się niemieckim tłumaczeniem - "Schlachtszene - Czarna- Opoczno- Przedbórz- Polen".
Ale ten opis zawiera błędną datę (babol !!!). Na pewno stoi jak byk - 6 września. :lol:

więcej tutaj http://www.antkrak.krakow.pl/554.htm - a pozatym pewnie mozna jakiś skan w normalnej rozdzielczości nabyć - swego czasu w Krakowie płytka z nagraniem ok 3-4 mb i rozdzielczością 300px płaciłem jakieś 10 zł na cd czyli wyjdzie zdjęcie 1m na 70 cm... moze warto do Krakowa.... :) zadzwnić do tegoż antykwariatu.

Poza tym tutaj- https://www.libri.pl/prod..._details=593540 - warto kupić chyba....

graf61 - Wto 22 Lip, 2008 21:40

Super, BBI. Dzięki za informacje. He, he, he - tutaj też są dwie daty - 6 i 16 września !
paddy - Sro 23 Lip, 2008 13:08

a takie cuś na allegro wyszperałem...
podpis: "Przedburz 8.9.39." fot. żołnierz Wehrmachtu. co byśmy bez nich zrobili.

tmk - Sro 23 Lip, 2008 13:29

udało Ci się to nabyć?
paddy - Sro 23 Lip, 2008 14:23

tak, nikt poza mną nie był zainteresowany i nikt więcej nie licytował.
tmk - Sro 23 Lip, 2008 14:48

zdradzisz cenę czy to tajemnica?
Asterix - Czw 24 Lip, 2008 08:27

6 zl
graf61 - Czw 24 Lip, 2008 08:37

No i zdradził... tajemnicę handlową. :d
paddy - Czw 24 Lip, 2008 10:03

Asterix 6 zł. to chyba za wysyłkę :-P
jak Was to naprawdę interesuje to 39,99 zł. taka była cena wywoławcza i tylko ja licytowałem.

graf61 - Czw 24 Lip, 2008 10:05

Ciekawe zdjęcie, gratuluję Paddy !
paddy - Czw 24 Lip, 2008 10:07

kupiłem jeszcze pocztówkę z siedzibą MRN (Ratuszem) z 1973 roku.
tmk - Czw 24 Lip, 2008 12:14

tą pocztówkę też mam - piękna Warszawka stoi przed ratuszem, a nie teraz same jakieś Seaty, BMW czy też Ople :mrgreen:
paddy - Czw 24 Lip, 2008 14:45

kurde Ople Ci przeszkadzają? :-P
tmk - Czw 24 Lip, 2008 17:22

a Ty już wszędzie aluzje widzisz :lol:
Żeby uprzedzić Grafa- seaty też mi nie przeszkadzają :lol:
oj, ale off top wyszedł...

Anka - Czw 24 Lip, 2008 18:52

A jacy kierowcy Oplów są kulturalni... i pieszych przepuszczają na pasach :mrgreen:

A co tam, Fenix ostatnio nas porzucił. Calibra miała jechać gdzieś w ciepłe kraje (i to dalekie). Można chyba off-topować. :mrgreen:

paddy - Pią 25 Lip, 2008 12:29

Anka napisał/a:
A jacy kierowcy Oplów są kulturalni... i pieszych przepuszczają na pasach
poważnie? i to u nas? kto by pomyślał :mrgreen:

wakacje mamy to sobie po-offtopujemy. Fenix jak wróci to będzie miał zajęcie :mrgreen:

Anka - Pią 25 Lip, 2008 13:55

Ucieszy się :mrgreen: Wraca z wojaży w ten weekend. Na rozgrzewkę przydzieli nam po jednym ostrzeżeniu, a Moderatorom za offtopowanie pewnie jeszcze jakiś dodatkowy "prezencik" :-P

A więc wracając do tematu ;-) mamy w swoim kręgu kilku poważnych zbieraczy. Paddy jaką liczbę orientacyjną masz takich fotografii? Uporządkowałeś je epokami?

paddy - Pią 25 Lip, 2008 14:37

wiesz, nie liczyłem nigdy dokładnie... takich fotografii które tylko ja mam i w oryginale to mam tylko 2 sztuki: jedna ta z 1939 a druga z 1932. reszta to te znane m. in. z książek Pana Michalskiego, mam też trochę ciekawych zdjęć od Pana Słoniewskiego. oprócz tych dwóch moich pozostałe mam w wersji elektronicznej uporządkowane według tych, od których je mam, w razie wykorzystania żebym wiedział z czyich zbiorów pochodzą. mam też ok. 10 przedwojennych pocztówek, kilka z okresu PRL-u, a współczesnych nie liczę bo mam bardzo dużo, staram się na bieżąco zbierać ;-)
BBI - Pią 25 Lip, 2008 15:47
Temat postu: Święto 11 listopada
11.11
Rogalita - Pią 25 Lip, 2008 22:47

Mam wrażenie, że rzecz dzieje się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego i Obrońców Ojczyzny - rok? Pewnie blisko 1939 -go...
BBI - Sob 26 Lip, 2008 10:20

roku fotki nie znam - ale pewnie tak
kociczka - Sob 26 Lip, 2008 22:23

ja juz gdzieś ta fotke widzialam tylko niewiem gdzie nie moge sobie pokojarzyć kto mi ja pokazywal
graf61 - Pon 04 Sie, 2008 10:40

Przepiękna w treści i klimacie fotografia przedborskiego kinoteatru - rok 1953.
tmk - Pon 04 Sie, 2008 17:29

klimatyczna :-D
próbowałem zobaczyć co na afiszu, ale nie widać. Na szybie wisi za to portret towarzysza Bieruta :-)
Ta fotka mi się chyba kojarzy z jednej z książek pana Michalskiego.

Gotartowski Alfred - Pon 04 Sie, 2008 17:57

Bieruta to każdy potrafi rozpoznać,powiedz kto jest na fotografii po lewej stronie.
A swoją drogą piękna fotografia,wyjaśnienie dla młodzieży,kino teatr, a póżniej kino
"Przodownik" znajdowało się w miejscu gdzie dzisiaj stoi budynek UMiG.Przed
budynkiem kina rósł piękny kasztan,którego konar widać,zdaje mi się, w lewym
górnym rogu.Samego kinoteatru nie pamiętam ale kino owszem.Funkcjonowało ono
przez sześć dni w tygodniu,oprócz poniedziałku.Dwa razy w tygodniu zmieniany był
film,który z kolei był wyświetlany na dwu seansach dziennie,o godz. 17.oo i 19.00.
Ponadto w niedzielę o 10.oo wyświetlane były poranki.Przed każdym filmem wyświetlana była Polska Kronika Filmowa,a dosyć często jeszcze filmy krótkometrażowe.Sala kinowa używana była do wszelkiego rodzaju przedstawień,
imprez oficjalnych,a nawet zabaw sylwestrowych i karnawałowych.

graf61 - Pon 04 Sie, 2008 18:23

Sliewa, Marszał Rokossowskij. ;-)
Rogalita - Pon 04 Sie, 2008 22:36

Pewnie to nic ważnego, ale, ale:
:mrgreen: nie budynek UMiG a Urzędu Miejskiego
:mrgreen: kasztanów było wiecej niż jeden
:mrgreen: marszałków też więcej niż jeden - bo dwóch! CCCP i Polski - choć w jednej osobie :mrgreen:

Gotartowski Alfred - Pon 04 Sie, 2008 22:44

Wszystko się zgadza,tylko liczyłem,że właśnie Graf i Rogalita nie zabiorą w tym temacie
głosu ale się przeliczyłem.Dla Was to żadna zagadka.

arekj - Pon 04 Sie, 2008 22:45

no dla mnie tez nie byla to zagadka :lol:
graf61 - Wto 05 Sie, 2008 10:40

Sorry, że popsułem zabawę. Od dziś siedzę cicho (no może nie do końca ;-) ).
paddy - Pon 25 Sie, 2008 22:09

mała zagadka. zdjęcie z lat 70-tych, nie wiem dokładnie który rok. co przedstawia?

[ Dodano: 2008-08-29, 09:47 ]
nikt nie napisał to ja odpowiadam: rozbiórka młyna Bieleckich.

może kolejna zagadka będzie łatwiejsza. kolega wyszperał w internecie takie ciekawe zdjęcie. poznajecie co to za uroczystość i gdzie? ja na pewno tego nie pamiętam, ale większość z Was może. zdjęcie ze zbiorów Jana Słoniewskiego.

Anka - Pią 29 Sie, 2008 18:53

Paddy - ja roku nie podam, ale to pewnie 1 maja :mrgreen:

SUPER zdjęcia. Ciekawe kim są Ci chłopcy.
Na zdjęciu sprzed obecnej Parkowej ( :?: ) rozpoznałam kilka osób. Miło popatrzeć :-)

sima189 - Pią 29 Sie, 2008 22:24

Myślę, że to odsłonięcie pomnika.
paddy - Sob 30 Sie, 2008 13:43

tak, Sima ma rację. to odsłonięcie Pomnika Partyzantów. Inicjatorem budowy pomnika był Zarząd Koła ZBoWiD w Przedborzu, który powołał Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Przedborzu. Uroczyste odsłonięcie odbyło się w Dniu Zwycięstwa, 9 maja 1975 r. Projekt pomnika wykonał Adoolf Tomasik z Końskich. Zbudowany w formie obelisku składającego się z 9 brył sześciennych białego piaskowca, ustawionych jedna na drugiej. Na szczytowej bryle wykuty Orzeł Polski, pomalowany, a na środkowej daty: 1939-1945. Obelisk ustawiony jest na prostokątnej płycie z łamanego marmuru. Z początku przy prawym brzegu brzegu płyty umieszczony był znicz. Przy lewym brzegu płyty znajduje się tablica z napisem. Początkowo napis brzmiał: "Bojownikom o wyzwolenie narodowe i społeczne poległym w walce z okupantem hitlerowskim - społeczeństwo Przedborza w XXX rocznicę powstania PRL". Obecnie napis ten ma nieco inną treść: "PARTYZANTOM ZIEMI PRZEDBORSKIEJ A.K. PONTYFIKAT JANA PAWŁA II". Kilkanaście lat temu przy pomniku stanął metalowy krzyż, a kilka dni temu stanęła druga tablica obok istniejącej. na razie widziałem ją z okna auta ale zrobię zdjęcie i zamieszczę. chyba że ktoś mnie uprzedzi.
posiadam w zbiorach zaproszenie na tą uroczystość (skany poniżej).

shalom - Sob 30 Sie, 2008 15:03

Przypominam sobie, że w trakcie tej uroczystości odbyło się ślubowanie harcerzy.
Na zdjęciu okolicznościowe stemple i podpisy kilku partyzantów.

Warto tez przypomniec, że pomnik wykonał przedborzanin - pan Stefan Paruzel z ulicy Kościelnej.

sima189 - Sob 30 Sie, 2008 21:47

Ja pamiętam, że bryły były ustawione na ulicy wzdłuż baru . Przy każdej pracował inny rzemieślnik (przy czterech na pewno). Np. przy jednej Jan Paruzel. Uczestniczyłem w tym wydarzeniu, Chętnie podsłuchiwałem! rozmowy partyzantów. Na zdjęciu są osoby, które nie uczestniczyły w pochodach z okazji 1.05. - przynajmniej w tym okresie. pozdr
Pamusia - Czw 04 Wrz, 2008 11:46

Anka napisał/a:

:-)

Też jestem ciekawa.

shalom - Czw 04 Wrz, 2008 12:21

Serio nie poznajecie? Przecież ten pierwszy chłopiec z prawej strony ma sklep na ul.Mostowej :-P
paddy - Czw 04 Wrz, 2008 12:21

a o które zdjęcia Paniom chodzi? o to z rozbiórki młyna? znam tylko dwóch chłopców.
Anka - Pią 05 Wrz, 2008 15:17

Z rozbiórki :-)
Nie poznaje niestety nikogo...

paddy - Nie 07 Wrz, 2008 13:17

chłopiec pierwszy z prawej nazywa się Krawczyk i ma przy ul. Trytwa sklep zoologiczny (w budynku, w którym ejst dom weselny Venus). piąty od prawej to Mirosław Kapuściński, pracuje w UM w Przedborzu. reszty nie znam.

a czy ktoś zna Panią na poniższym zdjęciu? to fragment zdjęcia z odsłonięcia pomnika partyzantów z 1975 roku. to nie zagadka bo ja nie znam tej osoby, ale pytam z ciekawości.

Paweł - Sob 13 Wrz, 2008 20:03

dziś na allegro pojawiło się kilka zdjęć, opisanych jako Przedbórz 1941. nawet nie zdążyłem im się przyjrzeć a już aukcje są zakończone. jedno zdjęcie kupił znajomy. poniżej te zdjęcia. lokalizacja miejsc jest raczej niemożliwa, ale ciekawi mnie budynek na zdjęciu 3. manufaktura? okna mi niebardzo pasują ale kanał tam jakiś jest. chyba że to w ogóle nie nasz Przedbórz?
Rogalita - Nie 14 Wrz, 2008 18:47

Nasz Przedbórz, bez apelacji :mrgreen: !
Fot. 1 i 5 to moim zdaniem ruiny piekarni przy ul. Piotrkowskiej (z różnych etapów burzenia) W głębi park i w prawo - pięknie rysuje się kulminacja młyna pp. Bieleckich!
Fot. 2 - Rynek, pierzeja południowa. Pięknie widoczna pompa w miejscu spalonej studni.
Fot. 4 - ul. Trytwa, vis a vis kamienicy pp. Brzechowskich.
Fot. 3 - ? - i tu jest problem, czy to na pewno jest ruina manufaktury Machuderskiego? Wątpliwości stąd, gdyż zbyt mało zachowało się dobrych fotografii tego obiektu ukazujących detale architektoniczne, szczegóły lokalizacyjne względem kanału itp.
Paddy - proszę sprawdź kształt okien z planami :roll:

paddy - Nie 14 Wrz, 2008 18:54

dzięki. a już miałem wątpliwości.
przeszła mi przez myśl manufaktura. duży budynek, kanał. ale te okna mi niebardzo pasują. na planach Wojciecha Lange są prostokątne. na zdjęciu sprzed II wojny światowej niewiele widać ale otwory też są prostokątne.

Rogalita - Pon 15 Wrz, 2008 07:05

Dzięki Paddy. Wygląda na to, że to inny był budynek. Jednak myślę, że kierunek dobry - warto szukać dalej.
graf61 - Pon 15 Wrz, 2008 07:27

Zauważcie, że budynków na terenie manufaktury było kilka. Prawdopodobnie na zdjęciu nie widnieje główny budynek fabryczny, ale może któryś z mniejszych?
Rogalita - Pon 15 Wrz, 2008 18:56

Tak, dokładnie to miałem na myśli.
Uprzejma prośba: być może ktoś posiada podobne (lub inne) fotografie przedborskiej manufaktury - prosimy o ich pokazanie na forum.
Może wspólnym wysiłkiem ustalimy więcej szczegółów.

paddy - Czw 18 Wrz, 2008 08:31

takie zdjęcie jeszcze dostałem, przedstawia ono Żydówkę przedborską. może się komuś przyda.
graf61 - Sro 24 Wrz, 2008 17:11

A teraz coś dla koneserów. Piękna pamiątka z Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej z roku 1972. Doskonale pamiętam te uroczystości. Brałem w nich udział.
paddy - Sro 24 Wrz, 2008 23:51

to ja dorzucę coś od siebie. pierwsze zdjęcie na pewno jest z Nawiedzenia Obrazu z 1972 roku, natomiast drugie - nie jestem pewien. mnie tam nie było bo urodziłem się 7 lat później. dlatego tak mało zdjęć jest :-D
a tutaj http://www.przedborz.frik...eregrynacja.htm zdjęcia z ostatniej Peregrynacji.

Wicek - Czw 25 Wrz, 2008 14:07

Anka napisał/a:
Paddy - ja roku nie podam, ale to pewnie 1 maja :mrgreen:

Na zdjęciu sprzed obecnej Parkowej ( :?: ) rozpoznałam kilka osób. Miło popatrzeć :-)

Spróbuję odpowiedzieć na pytanie kim są ci chłopcy rozbierający budynek.
Stojący po prawej od chłopca któremu zwisa z szyi krzyż to prawdopodobnie Grzesiek Kapuściński, kolejny w białej koszulce z kołnierzykiem to pewnie Sławek Szydziak, następnego nie rozpoznaję a ten w białym podkoszulku to być może Tadek Todynek, obok niego z cegłą przygotowaną do rzutu stoi Rajek Krawczyk.

paddy - Czw 25 Wrz, 2008 14:47

paddy napisał/a:
chłopiec pierwszy z prawej nazywa się Krawczyk i ma przy ul. Trytwa sklep zoologiczny (w budynku, w którym jest dom weselny Venus). piąty od prawej to Mirosław Kapuściński, pracuje w UM w Przedborzu.
ja już wcześniej dwóch rozszyfrowałem na pewno, zdjęcie mam od Grześka Kapuścińskiego, On rozpoznał wszystkich tylko ja nie zapamiętałem jak mi mówił.
Anka - Pią 26 Wrz, 2008 10:37

Paddy fajne te zdjęcia z 1972 roku. Na jednym widać moja sąsiadkę... w pierwszym "szeregu" ;-)

Na jednym z nich widać wybrukowaną ulice. Dźwięk kół na bruku to moje pierwsze wspomnienie słuchowe :mrgreen:

paddy - Pią 26 Wrz, 2008 11:11

na tym drugim widać moją chrzestną :-D ciocię jedną też, a obok niej jej mąż, którego niestety nie znałem.
Aniu, ja nie jestem pewien czy to drugie zdjęcie jest z tej samej uroczystości i z tego samego roku. ktoś mi wczoraj napisał że nie. ja dostałem oba te zdjęcia od znajomego i napisał mi że to z Nawiedzenia. może ktoś z Was sprostuje?

sima189 - Pią 26 Wrz, 2008 19:31

Myślę, że to drugie zdjęcie jest też z tego okresu. Dekoracje na ulicach, transparent w poprzek uL. Pocztowej, brama/ ołtarz nad schodami na wprost ulicy i ubiór uczestników taki jak na zdjęciach moich Rodziców i jak pamiętam. Obraz w asyście przybył tuż przed wieczorem na samochodzie ciężarowym i był zdejmowany na placu kościelnym przed wejściem głównym, stąd tak mało słońca. Nie pamiętam o jakiej porze został przekazany dalej. Ja szczególnie zapamiętałem konie. Na jednym z nich jechał brat obecnego radnego. Zdjęcia posiadają (otrzymali/kupili) wszyscy bardziej zaangażowani mieszkańcy, np. rodzina radnego i żona obecnego sekretarza miasta.
Krzychu - Nie 28 Wrz, 2008 12:50

graf61 napisał/a:
A teraz coś dla koneserów. Piękna pamiątka z Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej z roku 1972. Doskonale pamiętam te uroczystości. Brałem w nich udział.

graf61: Czy z oryginału da się odczytać numer rejestracyjny tej Nysy?

graf61 - Pon 29 Wrz, 2008 19:52

Ale masz oko ! Ja myślałem, że to Żuk... Numer da się odczytać - CK 1472.
paddy - Sro 08 Paź, 2008 20:55

http://przedborz.info/ind...=263&Itemid=143
kilka ciekawostek, od Pana Słoniewskiego. ponieważ współpracuję też z przedborz.info to na razie tam zamieściłem zdjęcia. przedborz.com.pl jest w trakcie modernizacji.
Grafowi polecam w szczególności zdjęcie 16.

Pamusia - Czw 09 Paź, 2008 21:27

Fajne zdjęcia Pawle. ten kamieniołom jest intrygujacy :-)
paddy - Pią 10 Paź, 2008 08:54

kamieniołom na Majowej Górze jest widoczny, tylko trochę zarośnięty. ale widać skałę. w wolnej chwili zapraszam na spacer to Ci pokażę ;)
tmk - Nie 12 Paź, 2008 21:20

Paddy, gdzie Ty się z dziewczyną na randkę w kamieniołomie umawiasz? :-D
Sorki za offtop, a zdjęcia bardzo ciekawe i przede wszystkim klimatyczne (ach ten PRL)

Anka - Pon 13 Paź, 2008 20:53

No własnie Paddy - nie dośc, że kamieniołom, to jeszcze - przed chwila wyczytałam - pradawne miejsce pochówku... ;-)
Rogalita - Sob 13 Gru, 2008 21:26

Dawno już nic się tu nie pojawiało "nowego" :mrgreen: to teraz spróbujemy z innej beczki :mrgreen:
pytania brzmią: kto, gdzie, po co, kiedy? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Autorem fotografii jest p. Ryszard Duński

Gotartowski Alfred - Nie 14 Gru, 2008 10:54

Na moj gust,są to lata 40-te (46-48),fotografia wykonana na ul.Trytwa,przedstawia
w tle budynek należący do pp.Poborskich,przy drzwiach samochodu stoi p.Poborski,
którego imienia w tej chwili nie pamiętam,natomiast po lewej stronie,pod oknem
widać twarz p.Poborskiego Władysława.Na motocyklu siedzi prawdopodobnie
p.Krystyna Trojanowska.Kilka postaci wydaje mi się znanych ale jakość ówczesnych
fotografii nie pozwala na snucie przypuszczeń.

Rogalita - Nie 14 Gru, 2008 11:49

Ach te oficerki, wspomnienia z partyzantki... :mrgreen:
Ciepło, ciepło, samochód i "motór" też jakby trofiejne :->
Zdjęcie jest ok., tylko pamięć, pamięć panie już nie ta...
Hasło "LONEK" - o tak, tak było 8-)

Tak, to przed domem pp. Poborskich na Trytwie. P. Władysław był właścicielem "sklepu żelaznego", dopiero później tworzył ZDZ. Dziś w tym samym miejscu czynna jest kwiaciarnia.

Gotartowski Alfred - Nie 14 Gru, 2008 12:27

Nie nadążasz za czasem Rogalito,dawno Cię w Przedborzu nie było.Tam już nie ma
kwiaciarni.

Rogalita - Nie 14 Gru, 2008 16:27

Masz rację.
Ale do rzeczy, w kwestii zdjęcia- kombinuj dalej!

Kogo jeszcze rozpoznajecie na tym zdjęciu?

Gotartowski Alfred - Pon 15 Gru, 2008 09:16

Nic nie wykombinuję,miejsce jest rozpoznane,trzy osoby ,wydaje mi sie,też.
Nie wiem czy ktokolwiek z młodszego pokolenia bez pomocy dziadków jest
coś więcej w tym temacie powiedzieć.Z czystym sumieniem możesz "odkryć karty".

Rogalita - Pon 15 Gru, 2008 22:09

Skoro tak, to daję już bez ociągania...
Rzeczywiście Alfred trochę zbyt pospiesznie wyciągnął wniosek, że fotografia pochodzi z okresu lat 1946-48. Sądzę, że pogląd taki mógł powstać na podstawie ... butów 8-) , dlatego zażartowałem z partyzantką... Prawdą bowiem jest, że moda "partyzancka": buty oficerki (a częściej poprostu z cholewami) oraz marynarki, zimą zaś kurtki 3/4 podbite baranim kożuchem, rozpowszechniła się po wojnie dość powszechnie. Ubiory takie były też modne (w Przedborzu) jeszcze w l. 50-tych.
Ta fotografia powstała jednak w 1950 r. Dotyczy .... kursantów pierwszego, historycznego motocyklowo-samochodowego kursu nauki jazdy, który oficjalnie zorganizowała szkoła "LONEK" na przełomie 1949/50 r. Kolejne zdjęcie jest tego koronnym :mrgreen: dowodem... Oba (ma) :mrgreen: Ryszard Duński.

A swoją drogą przypomina mi się historyjka z l. 50-tych. Tłum ludzi otacza dwóch podchmielonych przedborzaków, którzy "dyskutują" ze sobą zawzięcie... :mrgreen:
Jeden z nich, nb. właściciel samochodu "Warszawa" (a może to było jeszcze "M-20"?) pokonany, zdaje się, w dyskursie, po chwili wyskakuje: - ty, a do Poznania to byś "Warszawą" pojechał?
Wszyscy zamilkli razem z przeciwnikiem, który zresztą nie posiadał samochodu,
a ten pierwszy, po chwili: - widzisz, a ja przejechałem i wróciłem!
Przeciwnik poległ na obu łopatkach. Tłum uznał bezapelacyjnie racje właściciela "Warszawy". Był bohaterem.

Pamusia - Wto 16 Gru, 2008 19:44

Rogalita napisał/a:

Ta fotografia powstała jednak w 1950 r. Dotyczy .... kursantów pierwszego, historycznego motocyklowo-samochodowego kursu nauki jazdy, który oficjalnie zorganizowała szkoła "LONEK" na przełomie 1949/50 r. Kolejne zdjęcie jest tego koronnym :mrgreen: dowodem... Oba (ma) :mrgreen: Ryszard Duński.
.

Jak długo ta szkoła "LONEK" działała? I dlaczego taka nazwa?

Rogalita - Wto 16 Gru, 2008 22:30

Z tablicy odczytałem też wyrażenie "objazdowy kurs". Rozumiem je jako odnoszące się do czegoś zamiejscowego. W tym przypadku "szkoły jazdy". Lonek kojarzy mi się ze zdrobnieniem od Leona, Leopolda, Longina itp. Sumując, przychylałbym się do przypuszczenia, że właściciel? instruktor? onego kursu był spoza Przedborza.
Od p. Ryszarda Duńskiego wiem, że to był pierwszy, historyczny kurs nauki jazdy.
Może ktoś w rodzinnych szufladach posiada ówczesne prawo jazdy?
Choć tak naprawdę, mam przed oczami jeszcze kilka późniejszych, pięknych "przypadków" :mrgreen: szalejących na motocyklach w mieście,
chyba bez jakichkolwiek dokumentów. Milicjanci woleli tego nie widzieć, choć mieszkańcy uciekali w popłochu :mrgreen:

Anka - Sro 17 Gru, 2008 07:55

O objazdowych kinach słyszałam, ale o objazdowych kursach nie ;-)
Ciekawe jak takie szkolenie wyglądało kiedyś. i Jak zdawano to prawo jazdy. Chyba nie było takiego placu manewrowego jak dzisiaj ;-)
Z tego co widać na zdjęcia wynika, ze kurs cieszył sie popularnością ...

Rogalita - Czw 18 Gru, 2008 21:55

Co do "objazdowego kursu" :mrgreen: widać, że był "odjazdowy" ;-)

Dziś kolejny przyczynek do dziejów przedborskiej motoryzacji. Zamieszczam fotografię udostępnioną przez p. Zofię Szuszkiewicz - serdeczne dzięki.
Przedstawia ... uczestników niedzielnej wycieczki ok. 1929 r. samochodem ciężarowym przedborskiej firmy transportowej "Kaczkowski co. Zajdler"... w nieznane :mrgreen:
Może ktoś z fanów motoryzacji spróbuje rozpoznać jego markę?
Pan Leon Kaczkowski to ten pan w garniturze wsparty o dwururkę :mrgreen: jego żona Anna z Duńskich trzyma na kolanach nieżyjacego już synka Macieja, obok stoi synek Henryk. Gdzieś tu jeszcze została rozpoznana postać matki śp. redaktora Stanisława Auguścika. Może rozpoznacie innych uczestników tej wycieczki?
Firma niestety po kilku chudych i ciężkich latach splajtowała, a Kaczkowski otworzył warsztat mechaniczny. Tuż przed wojną bywał kierowcą ks. Ręczajskiego. Podczas okupacji, gdy przedborska straż pożarna otrzymała od Niemców swój pierwszy pojazd mechaniczny, to on został szoferem. To także on prowadził ów nieszczęsny pojazd podczas partyzanckiej akcji w Krerach nocą 17/18 kwietnia 1944 r. Dostał wówczas postrzał przez strzałkę lewego kierunkowskaza (były to ruchome ramiona w kształcie strzałek o długości ok. 50 cm, umieszczone na zewnątrz pojazdu, używane na oznaczenie zamiaru skrętu :lol: ) w lewą skroń i pocisk wyszedł na zewnątrz z tyłu głowy. Kaczkowski, nim stracił panowanie nad pojazdem, zdołał jeszcze zatrzymać go na barykadującej przejazd, zwalonej przez partyzantów, sośnie.
O poległych wtedy przedborskich strażakach już więcej też kiedyś tutaj napisałem.
Mam nadzieję, że o Leonie Kaczkowskim uda się więcej napisać w haśle do PSB :mrgreen:
Postać, ze wszech miar godna pamięci.

BBI - Pią 19 Gru, 2008 17:05

paddy napisał/a:
...kolega wyszperał w internecie takie ciekawe zdjęcie. poznajecie co to za uroczystość i gdzie? ja na pewno tego nie pamiętam, ale większość z Was może. zdjęcie ze zbiorów Jana Słoniewskiego.

hm pewnie na przedborz.info? :mrgreen: źródło panie ten tego źródło... (lepiej późno niż wcale)

paddy - Pią 19 Gru, 2008 21:25

może i na przedborz.info panie, kolega nie wiedział gdzie dokładnie, mówił że w googlach. ale na przedborz.com.pl panie też takie jest, inne również z tego wydarzenia :mrgreen:
Rogalita - Nie 22 Lut, 2009 16:00

POLECAM: :mrgreen:

http://www.przedborz.com....d=284&Itemid=94

Fotograficzna historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Przedborzu.
Nowe wydanie starego opracowania AG & PG

Brakowało tej pracy nawet bardzo i dobrze, że wróciła :mrgreen:

paddy - Nie 22 Lut, 2009 18:01

Rogalita napisał/a:
Może ktoś z fanów motoryzacji spróbuje rozpoznać jego markę?
niewiele tego auta widać, popularne były w latach 20-tych trucki Ford TT ale na 100% trudno ustalić.
graf61 - Pią 27 Mar, 2009 21:58

Widok z balkonu kamienicy państwa Brzechowskich w stronę Woli Przedborskiej. Przełom lat 60. i 70. Na lewo i w głębi nie istniejąca już stodoła przy ul. Sukienniczej, na lewo fragmencik dawnej fabryki łyżek, na prawo - fragment budynku państwa Lappe, na wprost (za garażami) - sad państwa Lappe.
Anka - Wto 22 Wrz, 2009 08:13

Zatęskniłam za starymi fotografiami... Arku może znajdziesz coś w swoich fantastycznych kronikach?
PZ - Sob 21 Lis, 2009 20:00

do kupienia na allegro ,mam taka więc polecam innym:)
http://www.allegro.pl/ite...ed_wojenny.html

arekj - Sob 21 Lis, 2009 21:52

Aniu bardzo chetnie,ale narazie cierpie na hroniczny brak czasu, wpadam na forum tylko na pare minutek.
Anka - Nie 22 Lis, 2009 07:08

To poczekam Arku :) To nas chyba łączy: ten chroniczny brak czasu ostatnio...
PZ - Nie 06 Gru, 2009 21:11

wpadla mi w rece widokówka z 1968 roku z widokiem na budynek LO.
Rogalita - Nie 06 Gru, 2009 22:12

Budynek LO już po rozbudowie z poczatku l. 60-tych.
Pocztówka obiegowa, fot. J. Siudowski.
Dzi

Rogalita - Nie 06 Gru, 2009 22:12

Budynek LO już po rozbudowie z początku l. 60-tych.
Pocztówka obiegowa "Ruch"-u, fot. J. Siudowski, kiedyś pospolita, dziś: raczej rzadka :-)

PZ - Pon 07 Gru, 2009 08:01

dokładnie :mrgreen:

jako ciekawostke mozna podac iz na odwrocie istniejemylna informacja"PRZEDBÓRZ Szkoła Tysiaclecia"

PZ - Nie 13 Gru, 2009 21:19

znalazłem takie zdjecie z podpisem :

młyn wodny z poł XIX wieku we wsi Szreniawa-Łączkowice w Radomszczańskiem.zdjecie z 1966 roku.moze starsi cos wiecej moga powiedziec na ten temat

Rogalita - Pon 14 Gru, 2009 09:36

Zob.:
http://www.psbprzedborz.p...6:r-s&Itemid=68

Może ktoś ma fotografię tego młyna lepszej jakości?

PZ - Pią 12 Lut, 2010 15:43

Dziś na Allegro znalazłem to
PZ - Pią 12 Lut, 2010 15:48

i taką pocztówke,na odwrocie jest napis:Przedbórz,(pow koński)ale to boznica znad rzeki nie jest ,moze wiec to ta z ulicy Częstochowskiej??
Rogalita - Pią 12 Lut, 2010 16:52

Pocztówka b. ciekawa, ale moim skromnym zdaniem, to pomyłka. Obiekt nie pochodzi z Przedborza.
Pochodzi z okresu intensywnej działalności wydawniczej Polksiego Tow. Krajoznawczego i jak to często bywa - gdy się coś robi dużo i szybko - pomyłki się zdarzają. Zwłaszcza gdy praca trwa w oderwaniu od terenu.
Szukałbym tego w takich gminach, jak Radoszyce, Gowarczów, Końskie, w każdym razie raczej na terenie powiatu koneckiego.

PZ - Pią 12 Lut, 2010 17:17

tez pomyslałem ze to pomylka :-P
graf61 - Pią 12 Lut, 2010 18:31

Pomyłka, nie pomyłka - nie jest ci to nasza synagoga. Niemniej jednak pocztówka szalenie ciekawa, chociażby ze względu właśnie na ewidentny błąd.
PZ - Pią 12 Lut, 2010 19:15

W filatelistyce znaczki z takimi błędami w druku osiągają zawrotne ceny :-D
PZ - Nie 21 Lut, 2010 14:10

Ta pocztówka z błędną nazwą miejscowości przedstawia synagogę w Lanckoronie niedaleko Krakowa.
PZ - Pon 08 Mar, 2010 02:11

Jedno ze zdjęć (to rynku)z 1910 roku zostało podzielone na zbliżenia,dość ciekawie to wygląda:

czas zatrzymany na naszym Rynku wiek temu na fotografii,coś pięknego jak dla mnieZwyczajne normalnie toczące się życie,handel na straganach,ludzie chodzący po Rynku,otwarte okna wietrzonych mieszkań...po ubiorze zaciekawionych osobą fotografa dzieci wnioskować można ,że to lato...gdyby wydać taki album-Przedbórz wczoraj i dziś-gdzie obok zdjęć z przeszlości zamieścić zdjęcia tych samych miejsc z terazniejszości :?:

PZ - Pon 08 Mar, 2010 12:05

I jeszcze jedno zdjęcie pochodzące z www.bagnowka.com. Opisane jako pochodzące z Przedborza,ale czy aby na pewno??(rok zapewne 1939)
Rogalita - Pon 08 Mar, 2010 22:01

Pawle! - kawał pięknej roboty!

Bożnica w Lanckoronie powiadasz, ok. Dobrze więc, że nie daliśmy się złapać na jakieś karkołomne manipulacje :mrgreen:

Zdjęcia z Rynku są znakomite. Tak właśnie często bywa, że w pośpiechu dnia codziennego, w tej beznadziejnej gonitwie tracimy doznania rzeczywistego, naturalnego piękna. Właśnie to jest prawdziwy Przedbórz sprzed lat: te kramy, obdartusy, wozy i nieuchwytne dla migawki :mrgreen: , a jednak wyczuwalne zapachy.
Pamiętam powojenne drewniane budki na Rynku i tamte zapachy tekstyliów w jednych i świeżutkiej kaszanki krojonej obok na dechach obok, czosnkowych kiełbas na zagrychę dla woźniców co to każdy z batem w ręce, a tuż, jakby całkiem przypadkiem stały baby z ogórami.
Kiedy baty szły w ruch, z przepoconych kapot unosiły się obłoki kurzu, czasem jakiś orczyk, albo kłonica na wspomożenie cierpiących, acz niepokonanych :mrgreen: ale te szybko były rugowane. Nawet gdy jakieś zęby poniewierały się potem na rynkowym bruku, to i tak flaszeczka na skołatane nerwy i boloki :mrgreen: była pod ręką, kiełbaska jaka i ogór z beczki... I zgoda była.
Odpusty to jeszcze inne klimaty, o tem kiedy indziej :mrgreen:

To ostatnie zdjęcie z padniętymi szkapami. Nasz Przedbórz? raczej nie, choć głowy nie dam. Może gdzieś w okolicy? Ale też bez przekonania. Moze ten koło Kolbuszowej?
Koniska leżące parami, to nie chłopskie, to wojskowe, tylko wozów brak... to rozumiem - swojaki. Jak szkapy padły - nalot lotniczy? - to po co komu wozy z dobytkiem, przydały się żywym... Takie to prawo wojny i biednych ludzi. Choć i dziś na wojnach kradną na potęgę, wcale nie biedacy.

PZ - Pon 08 Mar, 2010 22:27

Rogalita napisał/a:
Pawle! - kawał pięknej roboty!

ja to tylko znalazłem w necie.
Rogalita napisał/a:
Bożnica w Lanckoronie powiadasz, ok

ciekawość mnie zjadała więc troszkę zdjęć przejrzałem i znalazłem ;-)
Rogalita napisał/a:
To ostatnie zdjęcie z padniętymi szkapami. Nasz Przedbórz? raczej nie, choć głowy nie dam. Może gdzieś w okolicy? Ale też bez przekonania.
też pewien nie jestem,może jakieś okolice,może kiedyś ktoś coś będzie wiedział to napisze na temat tego zdjęcia
PZ - Wto 16 Mar, 2010 00:31

Nie wiem czy takie zdjęcie już było tu zamieszczane,widok na ul.Trytwa,jaki to dokładnie rok może być?
Klasyk - Wto 16 Mar, 2010 20:54

Nie umiem sobie poukładać, gdzie to jest :-(
PZ - Wto 16 Mar, 2010 20:55

To widok z kamienicy gdzie jest sklep Wozniaków i apteka,piętrowy budynek to ten w którym jest teraz księgarnia
Rogalita - Wto 16 Mar, 2010 21:57

Wiosna 1939 r. ;-)
siuks - Wto 16 Mar, 2010 22:21

Rogalito - jesień 1939
PZ - Wto 16 Mar, 2010 22:23

Czemu Rogalito uważasz ze to wiosna a ty Siuksie że to jesień?
Rogalita - Wto 16 Mar, 2010 22:26

To sie wi :mrgreen:

1. Nie ma wrześniowych zniszczeń,
2. Most w budowie. Budowę ukończono w czerwcu 39.
3. ....

siuks - Wto 16 Mar, 2010 22:32

Budynki były spalone we wrześniu 1939r. Most był spalony, a obok był prowizoryczny. Na tej stronie spalony był tylko budynek, gdzie dziś sklep ogrodnoczy.
PZ - Wto 16 Mar, 2010 22:34

No właśnie ten budynek taki "podwędzony' się wydaje,zdjecie mało ostre niestety
Rogalita - Wto 16 Mar, 2010 22:37

Nie tylko. Za kamienicą Brzechowskiego, w kierunku mostu, był dom Lappego (jak dziś, ale przy ulicy), gdzie mieściła się spółdzielnia Witka. To też poszło w gruzy. Gdyby zdjęcie było z jesieni - były by widoczne te gruzy, ale i balkony u Brzechowskiego (których brak) - xxx lat później Wojtek by spadł - z balkonu :mrgreen:
Ale uchowaj Boże! Dobrze, że są! :mrgreen:

siuks - Wto 16 Mar, 2010 22:44

Troszke lepsze zdjęcia.
siuks - Wto 16 Mar, 2010 22:59

O tym mowa, Rogalito
PZ - Wto 16 Mar, 2010 23:15

Nie wiedziałem,że w tym miejscu stał dom :-/ Fotka super !
Rogalita - Sro 17 Mar, 2010 07:28

Zgoda, wycofuję się - jesień :mrgreen:
Szczerze mówiąc na tym pierwszym zdjeciu (nieostrym) zwiodła mnie Apteka Lipińskiego - duża, jasna plama budynku. Stąd nabrałem przekonania, że okres budowy mostu sprzed wojny.
Masz rację Siuksie, na Twoim zdjęciu to widać lepiej i już bez cienia wątpliwości. Okres, z którego pochodzi to zdjęcie jest wcześniejszy, niż to z budką wartowniczą. Ona była przez całą okupację.
Na trzecim zdjęciu - ta kupa gruzów, to dom Lappego, o którym pisałem.

Siuksie, wrzuć coś jeszcze ciekawego :-D

Klasyk - Sro 17 Mar, 2010 19:59

Kapitalne ..... czekam na jeszcze ..... :-)
graf61 - Sro 17 Mar, 2010 20:29

Też posiadam te zdjęcia. Zawsze interpretowałem je jako obraz zniszczeń powrześniowych na Widomie. W tych ruinach domu państwa Lappe bawiłem się jako dzieciak z rówieśnikami. Z całego budynku ocalały tylko okazałe, wysokie schody i niewielkie fragmenty murów. Stało to do późnych lat 60. lub nawet na początku 70. Po sąsiedzku, przy ślepej ścianie kamienicy Brzechowskich leżała wysoka na piętro sterta trocin, w której przechowywano bryły lodu dla lodziarni. To jedna z takich zapomnianych już ciekawostek. :-(
siuks - Czw 18 Mar, 2010 21:06

Klasyku - Może coś takiego w nawiązaniu do rozkopanej ul.Pocztowej.
Rogalita - Czw 18 Mar, 2010 23:45

Siuks - piękne foto. Który to rok? Kto jest autorem?
Skąd te głazaki :-D

siuks - Nie 21 Mar, 2010 20:42

Zdjęcia robiłem ja z bratem. Był to około roku 1970. Kamienie pochodzą z bruku ulicy. Był to"czyn społeczny" mieszkańców ul. Cmentarnej.
graf61 - Pon 22 Mar, 2010 11:33

Świetne zdjęcia, Siuks. Ta ulica (głównie na zdj. nr 3) wyglądała, cholera, lepiej niż dzisiaj. :-(
Rogalita - Pon 22 Mar, 2010 22:05

Dzięki Siuksie. Miałem jednak cichą nadzieję, że przeczytam coś innego :-(
że te kamulce to resztki kościoła św. Leonarda 8-)

Od niepamiętnych czasów :mrgreen: marzę o tym, aby tam, obok krzyża przy Krakowskiej
postawić porządny kamień pamiątkowy i opisać przyzwoicie, że tutaj stał kościół szpitalny
św. Leonarda zbudowany w latach... i sławił imię porządnego miasta Przedborza i ... porządnych ojców jego,
ale teraz nie ma porządnych 8-)
Poczekamy...

PZ - Sob 27 Mar, 2010 15:18

Nie widziałem tu takiego zdjęcia(może jest),znalazłem w Gazecie Radomszczańskiej 10/2009,pochodzi ze zbiorów Pawła Grabalskiego.Na mój gust okres międzywojenny:
Klasyk - Sob 27 Mar, 2010 16:54

a nie okres wojenny?
PZ - Sob 27 Mar, 2010 17:28

Rynek Klasyku nie jest zniszczony ;-)
paddy - Pon 05 Kwi, 2010 19:43

To jakiś odpust albo bazar.

Znalazłem w archiwum rodzinnym, ciekawą fotografię. Otrzymałem ją mailem od rodziny z... Tasmanii. Wcześniej jej się nie przyglądałem, ale teraz widzę że została zrobiona przed bramą naszego kościoła. Może ktoś z Was rozpozna kogoś z rodziny? Najprawdopodobniej fotografia wykonana została w l. 1928 (data na sztandarze) a 1942 (do tego roku proboszczem naszej parafii był ks. dr Ręczajski, widoczny na zdjęciu). Może ktoś poznaje sztandar, mudurki dzieci? Harcerstwo?
Na sztandarze odczytałem tylko "Pamiątka" i na dole "1928 r." Na tablicach ogłoszeń przy bramie napisy: "Dzień misyjny" i "Święto misyjne". Więcej się nie da odczytać. Może komuś uda się ustalić rok, w którym wykonano zdjęcie?

PZ - Czw 15 Kwi, 2010 23:37

Rogalita 2008-01-04 napisał

Cytat:
3. fot. dom p. Jaźwiecowej, restauracja po schodkach na "wysokim parterze" :-D
na rogu był GS-owski sklep tekstylny p. Laszczyka (we wtorki sprzedawał w budce na Rynku), po środku za bramą wjazdową - wcześniej był GS-owski zakład produkcji lemoniady i oranżady - dziś dom i sklep pp. Mularczyków

Zanim rozlewnia napojów gazowanych stała się własnością GS należała do mojego dziadka Czesława Turlejskiego,ale została mu odebrana przez władze.Nocną wizytę UB Dziadkowie pamiętali dość długo :-( zresztą zachowanie ówczesnego przewodniczącego Rady Narodowej w Przedborzu też...niestety.. :-/

PZ - Sro 28 Kwi, 2010 19:46

Właśnie zostałem właścicielem pocztówki ze zdjęciem przedstawiającym nasz Ratusz.Pocztówka pochodzi z roku 1972
PZ - Sro 28 Kwi, 2010 21:00

Paddy znalazłem zdjęcie Przedborza robione z Majowej Góry i jest ono zamieszczone w gazecie z 1928 roku a na Twojej stronie jest podpisane ,że jest to widok z 1932 ;-)
PZ - Sob 15 Maj, 2010 22:33

Tych zdjęć na Forum nie widziałem.Jedno jest szczególne ponieważ wspólnie ze sobą są na jednym zdjęciu bożnica i kościół.Drugie panorama Przedborza.Myślę,że to okres przedwojenny.Jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi.
PZ - Sob 15 Maj, 2010 22:55

I jeszcze takie zdjęcie opisane jako Przedbórz wrzesień 1939 roku?Czy ktoś może potwierdzić ,że jest ono zrobione w Przedborzu?Może jakieś punkty odniesienia się komuś kojarzą??
Anka - Nie 16 Maj, 2010 21:35

To ostatnie zdjęcie chyba będzie trudne do identyfikacji... Tak duże zniszczenia i jak dla mnie zupełnie brak obiektów, na podstawie których można zidentyfikować to miejsce...
PZ - Sob 26 Cze, 2010 05:57

Przedbórz -1939 rok,okolica dzisiejszego Ronda
Anka - Sob 26 Cze, 2010 08:14

Ten pojazd na p[pierwszym planie to jakiś traktor??
Super fotka :)

PZ - Sob 26 Cze, 2010 18:23

I jeszcze jedno znalezione foto-
Anka - Sob 26 Cze, 2010 18:33

Paweł - potrafisz określić czas powstania fotografii?
PZ - Sob 26 Cze, 2010 18:42

Masz w opisie zdjęcia podane
Anka - Sob 26 Cze, 2010 18:46

Widzę, że wrzesień 1939, ale bliżej nic nie można stwierdzić?

Ps. To efekt tego wypalenia zawodowego, o którym w SB pisałam :-P

PZ - Sob 26 Cze, 2010 19:52

A to już Rogalitę poprosimy o dokładne wyjaśnienie ;-)
apsik - Wto 03 Sie, 2010 19:59

Ktoś wie coś na temat tego starego zdjęcia. Właściciel tej fotografii prosił mnie żebym je tu zamieścił w celu otrzymania jakiś informacji.
PZ - Wto 03 Sie, 2010 20:39

Ten mężczyzna jest chyba ubrany w sukmanę taką jaką widać na obrazach przedstawiających powstanie Kościuszki..ten sztandar biało-czerwony i orzeł z królewską koroną... trzymany z taką dumą,wygląda na robione jesienią ...może to uroczystości odsłonięcia pomnika Kościuszki z 1917 roku...???ale pewności nie ma...
Rogalita - Wto 03 Sie, 2010 22:21

Super zdjęcie. Fantastyczne!
Nie znam go. Początkowo też myślałem o odsłonięciu pomnika Kościuszki w 1917 r. - ale chyba nie. Moim zdaniem ubiory kobiece wskazują na okres późniejszy - l. 20/30-te? Jakieś święto ludowe?
Chorągiew (nie sztandar) ma głowicę z orłem (zgoda: w koronie a nie: z koroną) na pamiątkowej puszce.
Jeśli możesz, zrób skan tabliczki autorskiej uwidocznionej w prawym dolnym rogu. To może być jakiś ślad.

Ten górujący mężczyzna z brodą, to z pewnością nie Bińczycki ;-)

PZ - Wto 03 Sie, 2010 22:23

Rogalita napisał/a:
ma głowicę z orłem (tam nie ma korony!)
To co ten orzeł na łbie ma -durszlak?
Rogalita - Wto 03 Sie, 2010 22:28

:shock:
apsik - Sro 04 Sie, 2010 18:26

Autorem zdjęcia jest J. Cieśliński
Rogalita - Sro 04 Sie, 2010 21:49

Dzięki. I mamy problem: było 2 znanych fotografów J. Cieślińskich na przełomie XIX/XX w. tyle, że w Poznaniu, czyli zabór pruski - albo księgarnia J. Cieślińskiej w Czeladzi w okresie międzywojnia. Skłaniam się tu Czeladzi, bo to i jedno województwo (kieleckie) i międzywojnie.
Spróbuj ustalić prowieniecję tego dzieła: od kogo (po kim) ma je obecny właściciel, a ten poprzedni - kim był, do czego należał, kim byli jego rodzice, gdzie mieszkali etc. etc. :mrgreen: Wytrwałości! ;-)

PZ - Pon 16 Sie, 2010 00:02

Zdjęcia Przedborza z niemieckiego albumu pamiątkowego z okresu 1914-1915
PZ - Wto 17 Sie, 2010 22:13

Chyba takiej panoramy Przedborza tu jeszcze nie było?Ktoś coś więcej może powiedzieć na temat tego zdjęcia?Ciekawe co to za budynek białego koloru w lewej górnej części fotografii?
apsik - Sro 18 Sie, 2010 11:30

Niezłe zdjęcie
PZ - Sro 18 Sie, 2010 16:56

Mam kolejne ;-)podesłane przez dobrego znajomego ;-) może ktoś kogoś rozpoznaje??
Chyba to zdjęcie grupy wycieczkowiczów z przedborskiego GS :57

mike - Czw 19 Sie, 2010 10:36

Krawczyk, Aleksandrowicz, Ględa - prawdopodobnie. Od lewej.
Anka - Pią 20 Sie, 2010 00:26

Powiem szczerze, że zastanawiałam sie nad Panem Krawczykiem - On ci to czy nie On... Miałam pisać do wnuczki by zerknęła...
PZ - Pią 20 Sie, 2010 04:47

Jest też tam mój śp dziadek Czesław Turlejski(tak mi się wydaje ale zapytam jeszcze mamy)
Mustafa_Kemal - Pią 20 Sie, 2010 20:33

Widziałem tę (tą) panoramę Pawle i też mnie zastanawiał ten budynek. Ogólnie wygląda na zrobioną z samolotu? Bardzo ciekawe zdjęcie.
pzdr
edit:
a jednak może jest to dach budynku?sam nie wiem perspektywa dziwna trochę

Rogalita - Pią 20 Sie, 2010 20:39

No właśnie co do tej "panoramy" :-D czy możesz podać trochę szczegółów: autora fotografii, wydawcę, rok? To być może ułatwiłoby identyfikację obiektu...?
Mustafa_Kemal - Pią 20 Sie, 2010 20:43

Zdaje mi się Rogalito, że Paweł wygrzebał to tak jak ja w necie i nic więcej sie nie dowiemy. Trzeba będzie samemu dedukować...Ale jak wiemy życie nie jest lekkie :) .Wspólnymi siłami może uda się to rozszyfrować.
edit:
Na razie rozszyfrowałem, że musi to byc okres po wynalezieniu aparatu fotograficznego... :)

PZ - Sob 21 Sie, 2010 03:10

Przepraszam ,że odgrzeję kotleta sprzed ponad 2 lat ale myślę że warto wyjaśnić i uzupełnić pewną rzecz ;-) Rzecz tyczy się sztychu Eryka Dahlberga przedstawiającego bitwę pod Żarnowem.

Graf61 napisał/a:
Cytat:
wysłany 2008-07-22, 14:18 Początek łacińskiego napisu brzmi: "Delineatio Camporum et Silvarum prope oppidum Czarnova...", co można chyba przetłumaczyć jako: "Opis pól (terenów) i lasów blisko miasteczka Czarna..."
Na dokumencie widnieje data: 6 września 1655 r. Najciekawsze jest jednak to co jest dalej, a tego już za Boga odczytać nie można.

Napisy na sztychu brzmią (te w kartuszu):

Rysunek pola i lasów przy mieście Czarnowa(Żarnów) pomiędzy Opocznem a Przedborzem,gdzie królowie obaj i ich wojska zastąpili sobie drogę ,aby jak się wydawało stoczyć pierwszą bitwę ,lecz Polacy po lekkiej utarczce nagle ustąpili pozostawiając w rękach szwedzkich łupy -400 wozów

Graf61 napisał/a
Cytat:
Wysłany: 2008-07-22, 14:54 Rogalito, a więc "prope oppidum Czarnova"... oznacza blisko miasteczka Żarnów ?
Cytat:
Wysłany: 2008-07-22, 21:40 Super, BBI. Dzięki za informacje. He, he, he - tutaj też są dwie daty - 6 i 16 września !
To ,że na sztychu widnieje data 6 września to nie jest błąd.Jego twórca był Szwedem ewangelikiem,państwa które stały się luterańskie bądź kalwińskie nie przyjęły reformy kalendarza papieża Grzegorza XIII z 1582 roku i pozostały przy kalendarzu juliańskim do przełomu XVII i XVIII wieku.Państwa katolickie przyjęły reformę nieomal od razu stąd ta różnica 10 dni w dacie,dla Szwedów był 6 wrzesień a dla Polaków 16 września ponieważ różnica miedzy kalendarzami wynosi właśnie 10 dni.
Rogalita - Sob 21 Sie, 2010 07:16

Co do istoty różnicy dat, ok. Natomiast, co do różnicy liczby dni między oboma kalendarzami - niestety nie. Wprawdzie rzeczywiście dodano liczbę dni 10, ale w praktyce różnica wynosi 12 albo 13 dni w roku przestępnym. Trzeba to uwzględniać w obliczeniach.
PZ - Sob 21 Sie, 2010 10:26

od roku 1900 różnica ta wynosi 13 dni
lata 1800-1899 różnica 12 dni
lata 1700-1799 różnica 11 dni
lata 1582-1699 10 dni

http://5ko.free.fr/en/jul.php?y=2010

Pod linkiem ciekawa tabela z obliczeniami kalendarzy na górze stary juliański a na dole po reformie gregoriańskiej.Przy "O.K." wpisać należy wybrany rok.

Rogalita - Sob 21 Sie, 2010 21:24

Tego nie widziałem, dzięki. Zwykle zajmuję się historią najnowszą, więc stosuję przelicznik 13 dni.
PZ - Czw 28 Paź, 2010 00:01

To zdjęcie pochodzi z pewnej książki.Wiem też z jakiego archiwum i jakiego zbioru.Wkrótce skieruję tam swoje kroki.Może jest tam więcej zdjęć Przedborza :-P
Zdjęcie chyba zrobione jest na początku ulicy Trytwy w kierunku mostu.

graf61 - Czw 28 Paź, 2010 08:33

Zaje...fajne miasto było. I to bez dopłat unijnych.
Rogalita - Czw 28 Paź, 2010 10:32

Bardzo ciekawe ujęcie - gratulacje!
Widok z obecnej ul. Leśnej na plac targowy na Widomie - obecnie skrzyżowanie ul. Trytwa/Częstochowska.
To nie fotografia lecz rysunek, co w niczym nie umniejsza wartości. Kto jest autorem?

Rogalita - Czw 28 Paź, 2010 10:33

Autorem mógł być Lambert Liszewski... ale to tylko przypuszczenie.
PZ - Czw 28 Paź, 2010 16:47

Rogalita napisał/a:
To nie fotografia lecz rysunek

Jest to fotografia , wiem gdzie znajduje się się to zdjęcie , tj w jakim archiwum.Może i wygląda na rysunek ponieważ książka pochodzi z lat chyba 50 lub 60 i dlatego jest takiej jakości jakiej jest.
A skąd jest i jakich zbiorów na razie nie ujawnię ,bo nauczyłem się zazdrośnie strzec pewnych swoich tajemnic :mrgreen:

Rogalita - Czw 28 Paź, 2010 21:14

:-> 8-)
graf61 - Pią 29 Paź, 2010 07:36

Chytrus!!! :evil: :mrgreen:
PZ - Pią 29 Paź, 2010 22:36

graf61 napisał/a:
Chytrus!!!
Uczę się od starszych ;-)
siuks - Czw 04 Lis, 2010 21:10

Taka panorama jest w" Dekanacie Koneckim".
paddy - Pią 05 Lis, 2010 13:19

To wiemy (posiadam reprint "Dekanatu"), czyli zdjęcie pochodzi sprzed 1913 roku, ale spędza nam sen z powiem pewien duży biały budynek w lewym górnym rogu, na horyzoncie. Nie wiesz co to może być i w którym miejscu stało? To musi być jakaś fabryka albo zakład, nie wygląda na budynek mieszkalny.
Ciekaw też jestem co to za mur widać na zdjęciu, czy to ogrodzenie folwarku Wola Przedborska?

PZ - Pią 05 Lis, 2010 15:14

Dokładniejsze zdjęcie było zamieszczone stronę wcześniej

http://forum.przedborz.ne...r=asc&start=435

Mustafa_Kemal - Pią 05 Lis, 2010 21:08

Witam,
Wydaje mi się, że biały budynek na zdjęciu znajdował się gdzieś w okolicach posesji Nowakowskich ,może trochę dalej od ul. Kieleckiej. Widać te budynki na zdjęciu Z2.
Nie mam pojęcia co to mogło być. Może jakieś stajnie? Zdjęcie z Dekanatu na 99% było zrobione z okolic Wrzeciona, zdaje się, że w tamtym czasie był tam jakiś wyższy budynek (młyn?),w prawym dolnym rogu, widać na nim bramę kirkutu, więc paddy nie może byc to ogrodzenie folwarku.

paddy - Sob 06 Lis, 2010 18:46

Mustafa, mam oryginał pocztówki, której skan zamieściłeś (Z2), przyglądałem się pod lupą miejscu, które zaznaczyłeś ale nic tam nie dostrzegam podobnego.
Zrobiłem skan i zbliżenie tego fragmentu pocztówki. Zabudowa różnie siębardzo od obecnej, ale spróbujmy zlokalizować tą budowlę. Na pewno nie jest to budynek mieszkalny, widać że okna są jakby na piętrze, na parterze nie ma. Budynki w prawym dolnym rogu: pierwszy stoi w miejscu, gdzie dziś znajduje się Restauracja Parkowa, drugi znajdował się przy moście, został zburzony, w jego miejscu stoi budynek z piaskowca P. Dziuby.

paddy - Sob 06 Lis, 2010 18:55

Mustafa_Kemal napisał/a:
Zdjęcie z Dekanatu na 99% było zrobione z okolic Wrzeciona, zdaje się, że w tamtym czasie był tam jakiś wyższy budynek (młyn?),w prawym dolnym rogu, widać na nim bramę kirkutu, więc paddy nie może byc to ogrodzenie folwarku.
Według mnie zdjęcie z "Dekanatu" było robione z Majowej Góry. Brama raczej nie może być od kirkutu, jest z drugiej strony mostu niż cmentarz, a mur wygląda jakby biegł wzdłuż dzisiejszej ul. Piotrkowskiej. Spójrz na fotografię poniżej. Widać na niej manufakturę (między sosnami) i chyba piekarnię Konopackich (zaraz za murem, za sosną), ten sam budynek widać na fotografii z "Dekanatu" (po lewej na dole), o ile się nie mylę to piekarnia znajdowała się właśnie przy dzisiejszej ul. Piotrkowskiej, gdzieś mniej więcej jak hodowla psów "Komisarz".
Nasz budynek też jest widoczny, zdjęcie pochodzi najprawdopodobniej z 1932 roku, trzeba by zapytać kogoś ze starszych mieszkańców Przedborza.
Druga fotografia to fragment pocztówki z tego samego okresu co fotografia z "Dekanatu", naszego budynku nie widać bo schował się za drzewami, ale widać wyraźnie mur i bramę. Zdjęcie było robione ze zbocza Majowej Góry, więc kirkutu raczej by na nim nie było widać. A obok kościoła po lewej chyba widać wiatrak?
Jako ciekawostkę dodam, że pocztówkę ze zdjęciem z "Dekanatu" niedawno kupił mój Kolega na allegro w bardzo dobrym stanie za jedyne 30 zł. (przez Kup teraz).

Mustafa_Kemal - Sob 06 Lis, 2010 20:07

Witam,
Paddy, zgoda. Zdjęcie jest zrobione z okolicy Majowej góry, fotograf na twoim drugim skanie i na omawianym zdjęciu stał gdzieś na czarnej linii na załączonym planie. Z tym, że na omawianym zdjęciu perspektywa jest trochę inna i wygląda jakby był niżej i bliżej centrum. Nadal wydaje mi się, że zdjęcie zrobione jest z jakiegoś budynku.
pzdr,

PZ - Sob 06 Lis, 2010 22:02

Może ktoś ze starszych wie coś na ten temat?
Rogalita - Sob 06 Lis, 2010 22:10

Zgadzam się z Paddym. Wydaje mi się, że wiem kim jest autor tych fotografii, ale wolałbym się upewnić. Paddy jeśli masz dostęp do oryginalnych pocztówek - czy tam widnieje godność autora fotografii - będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam

PZ - Sob 06 Lis, 2010 22:23

Rogalita napisał/a:
Wydaje mi się, że wiem kim jest autor tych fotografii,
Masz na myśli Feliksa Liszewskiego? A nie wiesz co to może być za budynek na tym zdjęciu?
Rogalita - Nie 07 Lis, 2010 07:32

PZ napisał/a:
Rogalita napisał/a:
Wydaje mi się, że wiem kim jest autor tych fotografii,
Masz na myśli Feliksa Liszewskiego? A nie wiesz co to może być za budynek na tym zdjęciu?

Cieszę się Pawle, że już znasz moje ustalenia o Lambercie Feliksie Libiszewskim - pierwszym fotografie Przedborza. Tak, jego miałem na myśli.
Zaznaczony budynek, a właściwie ciąg kilku kamienic, to zabudowania Małego Rynku. W głębi widnieją kamienice Rynku, tego który już wszyscy znamy.

A co do Długoszewskiego: warto sprawdzić ten wątek. Aptekę założył Antoni w 1877 r. i to on spoczywa w pięknym, okazałym grobowcu na naszym cmentarzu. Czas zrobił swoje. Dziś grobowiec rodziny Długoszewskich jest zaniedbany i zasłonięty tujami. Klucz do dziejów naszych aptek leży w archiwum w Piotrkowie. W moich planach jest także i ten temat.

PZ - Nie 07 Lis, 2010 07:55

Rogalita napisał/a:
Zaznaczony budynek, a właściwie ciąg kilku kamienic, to zabudowania Małego Rynku. W głębi widnieją kamienice Rynku, tego który już wszyscy znamy.
To ja wiem ;-) Chodzi mi o ten duży budynek na lewo od kościoła na zdjęciach na stronie 31 :?:
Rogalita napisał/a:
Cieszę się Pawle, że już znasz moje ustalenia o Lambercie Feliksie Libiszewskim
W poszukiwaniu wiadomości na jego temat trafiłem na pewne forum ;-)
pozdrawiam serdecznie

Rogalita - Nie 07 Lis, 2010 14:27

Nie wiem :-/ jak nie ratusz to fatamorgana :-D
sensej - Nie 07 Lis, 2010 14:43

rzuce taka luźną refleksje ... ładne nawet to nasze miasto :mrgreen:
PZ - Nie 07 Lis, 2010 15:30

sensej napisał/a:
ładne nawet to nasze miasto
było kiedyś... ;-)
sensej - Pon 08 Lis, 2010 19:20

no tak tak.. teraz smieci wszedzie przybylo i juz nie jest tak ladnie :-P
ale kosciół górujący nad miastem robi ciekawy efekt ;-) ..chodzi mi oczywiscie o doznania czysto estetyczne ;-)

paddy - Pon 08 Lis, 2010 20:51

Rogalita napisał/a:
Paddy jeśli masz dostęp do oryginalnych pocztówek - czy tam widnieje godność autora fotografii - będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam
Pionowa pocztówka: J. Cieśliński (podpis na lewej krawędzi). Zdjęcie z 1928 roku: F. Liszewski. Ta jedna pocztówka, z zagadkowym budynkiem w dali nie ma podpisu autora zdjęcia.
paddy - Pon 08 Lis, 2010 21:04

Mustafa_Kemal napisał/a:
Witam,
Paddy, zgoda. Zdjęcie jest zrobione z okolicy Majowej góry, fotograf na twoim drugim skanie i na omawianym zdjęciu stał gdzieś na czarnej linii na załączonym planie. Z tym, że na omawianym zdjęciu perspektywa jest trochę inna i wygląda jakby był niżej i bliżej centrum. Nadal wydaje mi się, że zdjęcie zrobione jest z jakiegoś budynku.
pzdr,
A mnie się wydaje że też może być robione z Majowej Góry tylko z innego wzniesienia niż to, którego skan zamieściłem albo po prostu fotograf stanął bliżej, w innym miejscu, np. tam, gdzie na mojej fotografii widać sosny. W okolicy Majowej Góry raczej nie było wysokich budynków, tam były gospodarstwa rolne i parterowe zabudowania. Jedynie fotograf mógł stanąć na jakimś wzniesieniu.
paddy - Pon 08 Lis, 2010 21:06

A na Twoich zaznaczeniach widać fragment Sukiennic. Poniżej zbliżenie.
paddy - Pon 08 Lis, 2010 21:11

Rogalita napisał/a:
O tym mówisz? :)
Rogalita - Pon 08 Lis, 2010 21:13

Dzięki Paddy, czy dobrze zrozumiałem: fot. FL z 1928 r. to z zagadkowym budynkiem, czy tak?
paddy - Pon 08 Lis, 2010 21:25

Na pocztówce z zagadkowym budynkiem nie ma autora zdjęcia, nie ma tam żadnych napisów na odwrocie, tylko linijki do napisania adresu i pionowa linia oddzielająca część adresową od części korespondencyjnej.
Liszewski jest autorem fotografii z 1928 roku - skan poniżej.

Svipp - Sro 10 Lis, 2010 16:54

paddy napisał/a:
Mustafa_Kemal napisał/a:
Witam,
pzdr,
A mnie się wydaje że też może być robione z Majowej Góry tylko z innego wzniesienia niż to, którego skan zamieściłem albo po prostu fotograf stanął bliżej, w innym miejscu, np. tam, gdzie na mojej fotografii widać sosny. W okolicy Majowej Góry raczej nie było wysokich budynków, tam były gospodarstwa rolne i parterowe zabudowania. Jedynie fotograf mógł stanąć na jakimś wzniesieniu.

Wpatruje sie w ta pierwsza pocztowke juz dluzszy czas i zgadzam sie z Mustafa, a nie zgadzm z Paddym :)
Bardzo ciekawe zdjecie swoja droga. Mysle, ze zostalo zrobione z terenu cmentarza zydowskiego (stal tam kiedys budynek), a brama po prawej stronie jest rzeczywiscie brama cmentarna. Na lewo od niej widac za drzewami dach synagogi, gdyby zdjecie bylo robione z wiekszego oddalenia, drzewa calkiem by ja zakryly.
Bardzo interesujacy jest pierwszy plan, sadze ze autor swiadomie wyretuszowal nagrobki :) Obecnie jest to miejsce z rowami strzelniczymi, ktore kazali wykopac Niemcy.

PZ - Sro 10 Lis, 2010 17:06

Svipp napisał/a:
Mysle, ze zostalo zrobione z terenu cmentarza zydowskiego (stal tam kiedys budynek), a brama po prawej stronie jest rzeczywiscie brama cmentarna.
Na pewno nie jest to zdjęcie zrobione z cmentarza żydowskiego można to poznać po ustawieniu naw kościoła względem wieży. Poza tym gdyby zdjęcie było wykonane z cmentarza to nie objęło by zabudowy rynku w taki sposób jak to widnieje na zdjęciu. Zresztą po lewej stronie widać bok budynku ,który jest jednym z budynków przyfabrycznych na Widomie. ;-)
PZ - Sro 10 Lis, 2010 17:09

PS Na prawo od kościoła widać zarys Bukowej Góry. Z terenu cmentarza nie uzyskałoby się takiej perspektywy.
apsik - Sro 10 Lis, 2010 17:19

A może z terenu między ul. Częstochowską a zalewem? Tylko nie widzę na tym zdjęciu kanału wodnego koło tych domów powinien biec.
Svipp - Czw 11 Lis, 2010 17:34

Hmm w sumie racja. To rzeczywiscie Majowa Gora.
PZ - Czw 11 Lis, 2010 20:18

Ale nadal brak jest odpowiedzi na temat tego co to za tajemniczy budynek znajduje się na tym i innych zdjęciach, na lewo od kościoła?
PZ - Czw 11 Lis, 2010 20:43

I mam jeszcze jedno pytanie związane ze zdjęciem Przedborza- Kiedy ostatecznie rozebrano ruiny po fabryce sukna?
Rogalita - Czw 11 Lis, 2010 21:33

Oj, nie czytasz PSB, za rzadko bywasz, stanowczo raz w tygodniu to za rzadko ;-)
Rogalita - Czw 11 Lis, 2010 21:35

zacznij od P - jak Patyna :mrgreen:
paddy - Czw 11 Lis, 2010 21:56

O budynku chyba się nic nie dowiemy...
W PSB nie znalazłem nikogo o nazwisku Patyna, może źle szukałem? :roll: Chyba że chodzi o Wyrwa-Patyna Stanisław?

PZ - Czw 11 Lis, 2010 22:01

http://www.psbprzedborz.p...48:w-&Itemid=70 WYRWAŁ - PATYNA
PZ - Czw 11 Lis, 2010 22:04

Tylko ,że w tym biogramie nic nie ma o rozbiórce ruin fabryki a jedynie jest mowa o Za jego kadencji ostatecznie uprzątnięto gruzy w centrum miasta po zniszczeniach wojennych. , więc nawet gdybym zaglądał co dzień to raczej bym się z tego biogramu nic o rozbiórce fabryki nie dowiedział :-?
paddy - Czw 11 Lis, 2010 22:15

Fabryka raczej nie stała w centrum miasta. Na pewno po wojnie rozebrano ruiny, w II połowie lat 30-tych tak wyglądała manufaktura, a raczej jej resztki.
Mustafa_Kemal - Czw 11 Lis, 2010 22:26

Witam,
Panowie, pisząc, że zdjęcie jest zrobione z okolic cmentarza, a właściwie "wrzeciona" sugerowałem się tą mapką.Jest zaznaczony mur okalający cmentarz i jakby drugi idący do Trytwy. Ustawienie naw kościoła wcale nie będzie dużo się różnić, jest on ustawiony na linii W-Z.
pzdr,

Rogalita - Pią 12 Lis, 2010 08:22

Mustafo, cmentarz żydowski na mapie WIG 1937 nie jest ogrodzony murem a płotem, zaś do Trytwy wiedzie droga gruntowa. Musiał być to lichy płot, bo na zachowanych zdjęciach cmentarza sprzed wojny i czasu wojny w ogóle go nie widać.
Muru tam raczej nigdy nie było. Cmentarz ten był ogrodzony siatką i obsadzony drzewami dopiero w l. 60-tych. Ogrodzenie to przetrwało jakiś czas. Później wskutek braku opieki, siatkę i słupki sprzątnęli "bardziej potrzebujący".
Co do ich (z kościołem) wzajemnego ustawienia względem wspomnianego zdjęcia, chyba też się mylisz.

Zdjęcie to budzi wiele moich wątpliwości. Nie zgadza mi się wiele szczegółów, nie tylko "ta" budowla., więc coś chyba na rzeczy jest :->

Rogalita - Pią 12 Lis, 2010 09:39

Tak sobie pomyślałem, że owa droga od Trytwy do cmentarza żydowskiego jest chyba bezimienna i warto zastanowić się nad nazwaniem jej np. Żydowską. Byłoby to miłe i godne świadectwo Ich pamięci.
Grafie, czy proces nazwania tej drogi ulicą, byłby bardzo skomplikowany? Jak to wygląda od strony prawnej?

paddy - Pią 12 Lis, 2010 10:15

Rada miejska (gminy) musi podjąć uchwałę. W myśl art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) podejmowanie uchwał w sprawach nazw ulic i placów należy do wyłącznej właściwości gminy:

2. Do wyłącznej właściwości rady gminy należy:
13) podejmowanie uchwał w sprawach herbu gminy, nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2086, z późn. zm.), a także wznoszenia pomników".

Gminy posiadają dużą dowolność w wyborze nazw ulic, ale są też wyjątki, np. zgodnie z art. 8 ust. 1a ustawy o drogach publicznych podjęcie przez radę gminy uchwały w sprawie nadania nazwy drodze wewnętrznej wymaga uzyskania pisemnej zgody właścicieli terenów, przez które ta droga przechodzi. Wniosek o nadanie nazwy ulicy mogą złożyć mieszkańcy. Niektóre gminy na swoich stronach internetowych zamieszczają formularze takich wniosków. Myślę że wniosek powinno się złożyć do organu wykonawczego, ten przygotowuje projekt uchwały i poddaje go pod obrady albo bezpośrednio do rady, nie wiem czy są jakieś przepisy szczegółowe w tej kwestii czy już samorządy same to regulują.

Droga prowadząca od ul. Trytwa do cmentarza żydowskiego ma nazwę, jest to ul. Ogrodowa, ale nie wiadomo gdzie ona się kończy, bo początkowo jest to droga gruntowa, zabudowania są na początku, a dalej są łąki i droga polna. Teraz pytanie, czy droga do samego cmentarza jest drogą publiczną?

PZ - Pią 12 Lis, 2010 10:40

Rogalita napisał/a:
Nie zgadza mi się wiele szczegółów, nie tylko "ta" budowla
ta budowla jest też widoczna na kilku innych fotografiach przedstawiających panoramę Przedborza.Tylko zdjęcia te należy oglądać w powiększeniu.Wtedy można to dostrzec.Z Paddym już sprawdzaliśmy.
Svipp - Pią 12 Lis, 2010 11:17

Ogrodowa - tyz piknie :mrgreen:
paddy - Pią 12 Lis, 2010 11:32

Niektórzy mówią na okolicę ul. Ogrodowej "Chałupki", nie wiem czemu ale tyz mi sie podoba :D

PZ napisał/a:
ta budowla jest też widoczna na kilku innych fotografiach przedstawiających panoramę Przedborza.Tylko zdjęcia te należy oglądać w powiększeniu.Wtedy można to dostrzec.Z Paddym już sprawdzaliśmy.
Gdyby budynek było widać tylko na jednej fotografii to można by było przypuszczać że to jakiś artefakt ale widać go na innych panoramach też, wątpię żeby w latach 30-tych ktoś potrafił robić takie fotomontaże.
Rogalita - Pią 12 Lis, 2010 12:17

Zgoda.
O Ogrodowej nie wiedziałem albo nie pamiętam. Za to gdzie są Chałupki wiem doskonale - to kilka chałup (było!) vis a vis Błoni, czyli między obecnym zalewem a Błoniami. Przed wojną była to nawet (dzielnica? :mrgreen: ) ulica Chałupki.

Pomysł ul. Żydowskiej spodobał mi się na tyle, że zapytam w takim razie inaczej - gdzie? którą? -nienazwaną - ulicę można tak zamianować?
Kiedyś burmistrzowi MN klarowałem, że trzeba ogrodzić kirkut, ściągnąć ocalałe macewy, postawić nasz-Polaków pomniczek pamięci i włączyć jako filię muzeum...
klarowałem też, że trzeba upamiętnić getto - na Częstochowskiej za przychodnią jest kawałek placu - tam aż się prosi położyć kamień pamiątkowy. Getto - to rodzaj więzienia, tam ginęli Żydzi (i kilkoro Polaków)...
Ku pamięci wszelkim ekstremistom!
ale temu panu można tłumaczyć... on i tak, co zrobi w zakresie historii to spieprzy.

Tak przy okazji: nawet na rocznicy samorządu, którą sam zorganizował, nie mógł się bidny zdecydować jaki jest herb miasta (zobaczcie zdjęcia) :mrgreen:

Co do "tego" budynku - rzecz jest intrygująca... może ktoś, kto ma trochę więcej czasu porobi wykresy azymutowe (zdjęcie i kompas w ręku w okolicy Majowej Góry) i solidnie rzecz wyjaśni?

Mustafa_Kemal - Pią 12 Lis, 2010 14:09

Witam,
Paddy, masz gdzieś oryginał zdjęcia lotniczego ze swojej strony? Po pomniejszeniu można by rozwiać wszelkie wątpliwości co do perspektywy zdjęć.
pzdr,

PZ - Pią 12 Lis, 2010 14:25

Mustafa_Kemal, raczej trzeba rozwiązać problem tego budynku a nie dochodzic sie przez 3 strony tematu o to czy zdjęcie było robione za płota z dachu i jakiej perspektywy.Zdjęcie było robione mniej więcej z okolicy gdzie kiedyś stała fabryka świadczy o tym bok budynku jednego z przyfabrycznych zabudowań oraz widok budynku na miejscu którego stoi nowo wybudowany dom zaraz przy kapliczce. Dowodem głównym jest to że masz strzał wprost przez duży rynek na mały tuż przed wejściem na kościelny plac.takiego zdjęcia nie wykonał byś ani z miejsca gdzie jest wrzeciono ani gdzie jest cmentarz. Jak jesteś w Pdz to możemy to sprawdzić?
Mustafa_Kemal - Pią 12 Lis, 2010 14:55

Niestety wybyłem Pawle na weekend :-( , a perspektywa jest wbrew pozorom ważna, bo pozwoli ustalić dokładną lokalizację budynku.
pzdr,

Mustafa_Kemal - Pią 12 Lis, 2010 14:56

Niestety wybyłem Pawle na weekend :-( , a perspektywa jest wbrew pozorom ważna, bo pozwoli ustalić dokładną lokalizację budynku.
pzdr,

Rogalita - Pią 12 Lis, 2010 16:57

PZ - bdb pomysł ze zdjęcie lotniczym, nawet współczesnym ale w ustalonej skali. Tę skalę, jeśli jest niemianowana łatwo ustalić na miejscu w Przedborzu, np. obliczyć długość znanego obiektu, albo wziąć i innej mapy.
Ten budynek, którego bok widać to nie jest fabryczny. To jeden z budynków tkaczy czy pracowników manufaktury. Stały przy ul. Piotrkowskiej.

PZ - Pią 12 Lis, 2010 17:17

Jest to jeden z budynków stojących przy fabryce a nie dom mieszkalny przy Piotrkowskiej:

Paddy daj to drugie zdjęcie z którym porównywaliśmy to zamieszczone niżej ;-)

PZ - Pią 12 Lis, 2010 20:25

Rogalita, masz rację to jest tak jak Ty napisałeś.
Rogalita - Sob 13 Lis, 2010 08:21

http://aukcjewp.wp.pl/prz...1319324732.html

To jeszcze do tematu "tego budynku" - znowu jest :-D

Aukcja opisana jako "pocztówka z obiegu". Widzę ją po raz pierwszy.Wydaje mi się, że zrobił ją jakiś "pomysłowy Dobromil" z Wehrmachtu albo przedborski fotograf. Tych ostatnich było wówczas dwóch: Guć i Lewin. Pierwszy (z ul. Chałupki) stał się folksdojczem i nazwał się Gutz-em, drugi był Żydem, więcej o nim w "Erocice". Czy ktoś już widział-zna tę pocztówkę? znacie autora?

paddy - Wto 16 Lis, 2010 17:49

Licytuję, jak mi się uda kupić to zrobię skan w lepszej rozdzielczości. Zdjęcie widzę pierwszy raz. Zastanawia mnie to gospodarstwo, czy to nie będzie mojego pradziadka, chociaż niebardzo mi pasuje lokalizacja, za blisko ul. Piotrkowskiej ale na innych fotografiach nie widziałem żadnych zabudowań w tym miejscu tylko pola. Dziwna perspektywa, niebardzo się orientuję.

A to widzieliście? Poznajecie miejsce?

Rogalita - Wto 16 Lis, 2010 18:33

paddy napisał/a:
Licytuję, jak mi się uda kupić to zrobię skan w lepszej rozdzielczości. Zdjęcie widzę pierwszy raz. Zastanawia mnie to gospodarstwo, czy to nie będzie mojego pradziadka, chociaż niebardzo mi pasuje lokalizacja, za blisko ul. Piotrkowskiej ale na innych fotografiach nie widziałem żadnych zabudowań w tym miejscu tylko pola. Dziwna perspektywa, niebardzo się orientuję.

A to widzieliście? Poznajecie miejsce?

Paddy - nie wchodzę w paradę :-D
Moim zdaniem tę fotografię zrobiono ze wschodniej krawędzi północnego zbocza Majowej Góry (tam w 1944 r. powstały pojedyncze dołki strzeleckie - chyba jeszcze są czytelne?) - dlatego gospodarstwo Twojego Dziadka jest nie widoczne.
To miejsce o które pytasz - świetnie znasz. Pisałem już o tym. To zgliszcza domu pp. Bieleckich na rogu Trytwy i Częstochowskiej. To zdjęcie, które załączam, powstało chwilę później - znasz je dobrze, prawda? :mrgreen:

paddy - Wto 16 Lis, 2010 18:47

Pewnie że znam, trochę mnie kosztowało :D
siuks - Sro 24 Lis, 2010 14:20

Budynek ten na horyzoncie był na ul.Kieleckiej. Właścicielem był p. Machuderski.
PZ - Sro 24 Lis, 2010 15:50

siuks, a co się w nim mieściło lub do czego służył? DZIĘKI SIUKSIE! Nareszcie zagadka wyjaśniona ;-)
siuks - Sro 24 Lis, 2010 16:18

Jak się dowiedziałem, dom jak widać był piętrowy i zamieszkały. Prawdopodobnie potem popadł w ruine i został częściowo rozebrany.Fragment tej budowli jest ścianą w budynku na ul. Kieleckiej u pana.L.B.
PZ - Sro 24 Lis, 2010 16:21

Ciekawe, ale super ,że się tym zainteresowałeś ,bo nikt nie wiedział co to za budowla. Pewnie rozebrano go w okresie między I a II wojną?
Rogalita - Sro 24 Lis, 2010 16:43

Cześć Siuksie!
ul. kielecka idzie prawie równolegle do osi kościoła, czyli na wschód, zaś "ten" budynek jest na osi północ- południe, czyli prostopadle do Kieleckiej.
Tam rzeczywiście Machuderski miał budynki (vis a vis Tomczyńskiego - Wicika ?) ale to nie może być ta budowla.
Pozdrawiam i nadal czekam - ciągle aktualne (!!! :mrgreen: )

PZ - Sro 24 Lis, 2010 16:45

:57 :57 Rogalita, Chyba coś wiesz i nie chcesz powiedzieć :roll:
Mustafa_Kemal - Sro 24 Lis, 2010 22:37

Rzeczywiście u Baranów był mur ciagnący się chyba przez całą działkę. PROSTOPADLE do ul. Kieleckiej. Może przy zamieszkałym budynku zostawiono do na ścianę. A resztę rozebrano do wys. powiedzmy 1,5 m i z tego materiału wybudowano np. stodołę?
pzdr,

apsik - Czw 25 Lis, 2010 15:56

To chyba jest działka państwa Niedzwieckich?
paddy - Pon 14 Lut, 2011 14:50

Zapraszam do nowej galerii "Przedbórz w gruzach"
http://www.przedborz.com....d=489&Itemid=57

Klasyk - Pon 14 Lut, 2011 20:27

Paweł dziękuję !!

To jest dawka prawdziwego lokalnego patriotyzmu !!

Mustafa_Kemal - Pon 14 Lut, 2011 22:00

I ja też!! Na razie tylko zerknąłem. Zostawiam sobie te fotki do obejżenia na spokojnie. Kawał dobrej roboty!!
pzdr,

graf61 - Wto 15 Lut, 2011 20:42

Paddy, rewelacja ! To znaczy nie dlatego, że "Przedbórz w gruzach"... ;-) Niektórych z zamieszczonych zdjęć nie znałem. Pomysł świetny. Może ktoś ma jeszcze inne fotki w tym stylu i uzupełni galerię ?
Mustafa_Kemal - Wto 15 Lut, 2011 22:54

Chyba już wszyscy wyskrobali co mieli...No, może nie Rogalita ;)
pzdr,

paddy - Pią 18 Lut, 2011 10:49

Jeśli ktoś ma do dodania jakieś fotografie w tym temacie to proszę o kontakt, chętnie uzupełnię galerię. Mam jeszcze trochę zdjęć przedwojennych, mniej niż tych z gruzami, ale w wolnej chwili zamieszczę je w pozostałych galeriach. Mam trochę zdjęć z lat 70-tych, mimo że to nie tak odległe czasy to też warto je pokazać. My, młodzi tego nie pamiętamy.
PZ - Pią 18 Lut, 2011 10:54

paddy napisał/a:
My, młodzi

Hmhmhm....

paddy - Pią 18 Lut, 2011 11:56

No wiesz, lata 70-te to nie tak bardzo odległe czasy, mimo że to ubiegłe tysiąclecie, a skoro ich nie pamiętamy, to znaczy że nie jesteśmy aż tak starzy :) Ja się za kilka dni zestarzeję znów... :/
Klasyk - Sob 19 Lut, 2011 20:03

Też kiedyś myślałem, aby zaproponować coś takiego jak retrospektywa Przedborza na przestrzeni np 40 lat. Zdjęć na pewno byłoby więcej i przekrój byłby znacznie bogatszy.
Skojarzyło mi się kiedyś również, że nasz fotograf z ulicy Cmentarnej ma na pewno mnóstwo zdjęć z Przedborza - czy ktoś kiedyś próbował z nim na ten temat rozmawiać?

paddy - Sob 19 Lut, 2011 21:21

Ja próbowałem, niestety bezskutecznie. Tzn. jak rozmawialiśmy "na mieście" to się chwalił i dużo obiecywał, więc ja następnego dnia mimo ulewy pobiegłem do niego ale nic ciekawego mi nie pokazał, wyjaśnił tylko, że on był fotografem zawodowym i jak go ktoś wynajął to fotografował śluby, pogrzeby czy inne uroczystości a samego miasta nie fotografował. Czy mówił prawdę? Nie mam powodu by mu nie wierzyć. Kilka osób mi mówiło że ma dużo ciekawych zdjęć. On sam twierdzi że nie ma. Słszałem też od pewnej osoby, że ten fotograf z Kościelnej posiada negatywy zdjęć Izaaka Lewina. Kiedyś widziałem jakieś negatywy z jego zbiorów, te starsze były na szklanych płytkach, ale nic ciekawego tam nie znalazłem.
paddy - Czw 03 Mar, 2011 09:11

Zapraszam do galerii Przedbórz przed II wojną światową, gdzie zamieściłem 30 nowych (starych) fotografii, część jest Wam na pewno znana, ale jest kilka niepublikowanych dotąd nigdzie
http://www.przedborz.com....d=123&Itemid=57

Kolejne niespodzianki w przygotowaniu. Będzie też trochę starych dokumentów, m. in. dowody osobiste wydawane w Przedborzu w okresie II wojny światowej.

Gdyby ktoś miał jakieś uwagi, co do samych zdjęć czy opisów, albo chciał podzielić się swoimi zbiorami, to proszę o kontakt, najlepiej przez stronę przedborz.com.pl (zakładka Kontakt u góry strony). Większość podpisów była robiona na podstawie opisów na odwrocie zdjęć.

PZ - Nie 06 Mar, 2011 18:35

Mnie najbardziej urzeka fotografia nr 2 .
Ten carski żandarm (?) i pani z parasolką chroniącą ją od promieni słonecznych... Zawsze kiedy idę w górę ulicy Mostowej to mam przed oczyma właśnie tą fotografię...
I to drzewo prawie tak wysokie jak Ratusz...

Mała chwilka życia tych ludzi utrwalona na wieczność. Zawsze zastanawiam się jak oglądam takie fotografie , co działo się z tymi ludźmi , jakie były ich losy przed wykonaniem zdjęcia i co przyniosła im przyszłość. W jaki sposób byli związani z miejscem w którym utrwalono ich na fotce....?

paddy - Pon 21 Mar, 2011 09:15

Tym razem zapraszam do oglądania przedwojennych fotografii naszego kościoła, fotografii księży, pracujących dawniej w naszej parafii, uroczystości religijnych przed i powojennych, pielgrzymek przedborskich, itp.
http://www.przedborz.com....d=500&Itemid=57

PZ - Pon 25 Kwi, 2011 22:02

paddy w dniu 2010-04-05, 19:43 zamieścił zdjęcie z grupą dzieci a wśród nich siedzą trzej księża pod bramą na plac kościelny.

http://forum.przedborz.ne...r=asc&start=405

Zagadka rozwiązana dzięki allego

Takie samo zdjęcie jest zamieszczone w Przewodniku katolickim nr 1 z dnia 07 01 1934 roku, czyli zdjęcie zrobiono zapewne w roku 1933.

http://allegro.pl/przewod...1580661479.html

PZ - Czw 26 Maj, 2011 21:05

znalezione dziś na allegro:
Clio - Pon 09 Sty, 2012 20:08

Ktoś mnie w ostatniej chwili przebił na aukcji - zdjęcie przedborskiego rynku z widocznym kościołem i zniszczeniami wojennymi - 1939 - zdjęcie z Ebay
Clio - Pon 09 Sty, 2012 20:16

Ale to już udało mi się kupić na Allegro - widok na ulicę Trytwę. Zdjęcie zrobione mniej więcej z miejsca gdzie dziś jest posesja państwa Gładyszów lub w jej pobliżu : Przedbórz zniszczenia wojenne - 1939 rok
Clio - Pon 09 Sty, 2012 20:22

... i to zdjęcie przy okazji mi się trafiło od właściciela zdjęcia powyżej - zniszczenia wojenne z 1939 widok na kościół, widoczna też plebania - zdjęcie zrobione od strony ulicy Kościelnej:
apsik - Wto 10 Sty, 2012 14:04

Co to zdjęcie takie smutne? ;-)
Clio - Wto 10 Sty, 2012 18:42

A jakie ma być skoro upamiętnia to co Niemiaszki pod wodą Adolfa z wąsem zrobiły z Przedborzem?
graf61 - Wto 10 Sty, 2012 19:00

Coż takiego zrobili Niemiaszki pod wodą z Przedborzem? :mrgreen:
Clio - Wto 10 Sty, 2012 20:16

WODZĄ miało być :-) efekt przepracowania :-P
Clio - Sob 14 Sty, 2012 18:37

Zdjęcia kupione na ebay. Pochodzą z albumu żołnierza 192 pułku piechoty Wehrmachtu przedstawiające zniszczony Przedbórz.
Clio - Czw 19 Sty, 2012 19:57

Zdjęcia już do mnie dotarły:
Anka - Pią 20 Sty, 2012 12:04

Wpraszam się na kawę i oglądanie :)
Clio - Pią 20 Sty, 2012 18:50

Spoko:-) Mam też znaczki :mrgreen:
Clio - Pią 20 Sty, 2012 21:47

Zniszczony przedborski Rynek - rok 1939 -
mam nadzieję, że to zdjęcie uda mi się kupić jako następne:

Clio - Pią 20 Sty, 2012 23:03

Zastygłe na fotografii twarze Przedborzan idących w eskorcie niemieckich żołnierzy. W tle spalone podcienia przedborskiego Rynku:
Clio - Sob 21 Sty, 2012 13:57

To fotografia zrobiona została z prawego brzegu Pilicy i przedstawia zniszczoną ul.Trytwę:
Clio - Wto 24 Sty, 2012 18:25

Dla odmiany grafika:

Przedbórz, ul.Podzamcze. W tle widać zarys budynku fabryki sukna.
Rysunek autorstwa prof.Jana Olszewskiego z 1903 roku.

Clio - Wto 24 Sty, 2012 21:06

Przedbórz ulica Trytwa , rok 1939
Clio - Sro 25 Sty, 2012 10:56

Widok na przedborski kościół szkic z 1903 roku
Clio - Wto 28 Lut, 2012 21:41

Już zakupione , w pełnej krasie :
Clio - Sob 24 Mar, 2012 17:13

Ostatnio ta fotografia została sprzedana na ebay za 27,19 euro..
Clio - Sob 24 Mar, 2012 18:24

A to mój ostatni nabytek:

Przedbórz 1939 rok

Clio - Wto 04 Wrz, 2012 21:37

Fotografie na czasie, w związku z kolejną rocznicą tragicznego września 1939 :
lex - Nie 09 Wrz, 2012 13:10

powiedz mi na jakim portalu sa te zdjecia chyba ze juz je masz to opublikij na forum bardzo ciekawe i widze ze tych foteczek z przdborza mozna jeszcze duzo znalesc
Clio - Pon 10 Wrz, 2012 14:31

Często gęsto pojawiają się takie zdjęcia na portalu Ebay. Czasami na Allegro.
Te są od znajomego. Dlatego z tymi buźkami.

lex - Czw 13 Wrz, 2012 10:31

tak przegladam te fotki i az sie nie chce wierzyc jak to kiedys w naszym miasteczku było.
Sturm22 - Czw 27 Wrz, 2012 21:37

Rogalita napisał/a:
Grafie - gratuluję, piękne fotki.
Czuję oddech oddech pogoni za plecami :-D ale tym razem jeszcze coś o tych fotkach.
Ich autorem był nieżyjący już Lucjan Brylski (1918-2003). Żołnierz AK, po wojnie mieszkał w Australii.
Czołg T- 34/85 (85-oznacza kaliber armaty), to ten o którym wcześniej pisałem z ul. Krakowskiej. Nr czołgu (na wieży) "115".
Działo, o którym wspomniał Graf to zdobyczna, 76,2 mm rosyjska armata polowa wz. 27, tyle że ma zmienioną tarczę osłonową, oczywiście armata wykorzystywana przez Niemców. Być może to z niej trafiono powyższy czołg? Po wojnie działo stało tam czas jakiś i było przedmiotem zabaw chłopaków :mrgreen: i powodem narzekań okolicznych sąsiadów, którzy musieli sobie wstawiać nowe szyby w okna :oops:
Ciągnik artyleryjski od tej własnie armaty (ostatnia fotografia) to najprawdopodobniej 5-tonowy "Sdkfz 6"
- ciekawe, kto pierwszy ogłosi na forum dalsze losy tego ciągnika? :roll: 8)
Co tam jeszcze zostało: czołg w Rynku (niepodoba mi się wyrażenie: ulica Rynek ;-) )
- Grafie - moim zdaniem był przesuwany. Czołg ten ma też piękną (?) ciekawą, acz tragiczną historią - to kto ją opowie?
Zostało jeszcze działo pancerne Stug 40 Ausf. G (? -za mało szczegółów by ustalić typ wersji). Rosjanie zniszczyli kilka takich (podobnych) egzemplarzy (2-3 ?) na terenie miasta.

Ten zestaw fotek ma kapitalną wartość dla dziejów naszego miasta. Bo kto pamięta taki Przedbórz?
Dodam, że Lucjan Brylski wykonał ich w tamtym czasie około setki!!!

Moim zdaniem ostatnie chwile T-34 mogły wyglądać tak: Czołg wjeżdża do Przedborza ul.Krakowską i kieruje się w stronę rynku. Niemcy okopani na Majowej Górze dostrzegają czołg przez lornetkę i przekazują pozycję czołgu do baterii PaK43. Działa rozpoczynają ostrzał, po paru sekundach pocisk penetruje pancerz "trzydziestki - czwórki", prawdopodobnie cała załoga ginie. To pierwsza możliwość, druga jest taka: Jeden z Niemców uzbrojony w Panzerfaust ukryty w jednym z budynków bierze na celownik czołg a potem niszczy go. Zapewne Rogalita zna prawdziwą historię tego czołgu ja tylko snuję przypuszczenia...

graf61 - Pią 28 Wrz, 2012 09:02

Pisaliśmy kiedyś na temat losów tego czołgu na Forum. Były nawet wspomnienia jednego z dawnych mieszkańców na ten temat. Clio- prośba. Mógłbyś to znaleźć i dać link?
Sturm22 - Pią 28 Wrz, 2012 13:09

Chyba widziałem ten wpis w tym temacie na stronie 10, a tak w ogóle mam pytanie dlaczego Panterka ma wieżę zwróconą do tyłu :shock: Bo chyba czołgiści nie byli na tyle głupi żeby strzelać do Rosjan odwróconym do tyłu czołgiem...
Sturm22 - Pią 28 Wrz, 2012 20:36

Rogalito a może wiesz coś więcej na temat Niemców na wieży kościelnej. Bo dziadek i jego brat opowiadali mi że Niemcy wtaszczyli na na nią jakieś działo :shock:
graf61 - Pią 28 Wrz, 2012 21:33

Ja słyszałem o broni maszynowej.
Sturm22 - Sob 29 Wrz, 2012 08:45

graf61, Mógł być to MG42, z obsługą mającymi parę Panzerfaustów, lub Panzerschrecka. Druga teza to to działo np. PaK 38 lub 40.
graf61 - Pią 26 Paź, 2012 20:08

Drogeria w Rynku. Doskonale pamiętam. Zdjęcie bodaj z przełomu lat 60 i 70.
Sturm22 - Sob 27 Paź, 2012 08:04

Rozchodzi się o StuGa ze strony 10 tematu. :lol:
Sturm22 - Sob 24 Lis, 2012 21:38

Znajomy wygrzebał tę oto fotkę na allegro/ Niby Przedbórz, ale z Wehramchtem :shock:
Clio - Sob 24 Lis, 2012 22:34

Tak to Przedbórz, 1939 rok, oddziały niemieckie przekraczające Pilicę na pontonowym moście.
Sturm22 - Sob 24 Lis, 2012 22:35

Myślę że wiesz kto podesłał mi tą fotkę? :mrgreen:
Clio - Nie 25 Lis, 2012 00:14

Podejrzewam kto :-)

Na allegro ktoś chce za to zdjęcie jak za zboże. W opcji "kup teraz" 149 PLN.

http://allegro.pl/przedbo...2806563585.html

Clio - Nie 06 Sty, 2013 18:05

Pierwsze trzy zdjęcia przedstawiają, przedborski rynek. Widoczne są zniszczone podcienia. Wraz z niemieckimi żołnierzami na fotografiach pozują mieszkańcy.

Zdjęcie nr 4 , to ulica Trytwa.

Zdjęcia nr 5, nie jestem pewien czy jest zrobione w Przedborzu. Może ktoś kojarzy budynek :?:

Clio - Pon 14 Sty, 2013 21:32

Na Allegro pojawił się album niemieckiego oficera, który we wrześniu 1939 roku, uczestniczył w budowie pontonowego mostu na Pilicy.

Wśród zdjęć są zdjęcia wykonane w Przedborzu.

Cena albumu 2 499 PLN.

Może uda się pozyskać skany zdjęć zrobionych w Przedborzu.

Link do aukcji

http://allegro.pl/album-o...2936207519.html

Z opisu aukcji
Przedmiotem aukcji jest oryginalny album oficera Wehrmachtu z lat 1934-40, dokumentujący jego służbę wojskową.

W albumie jest 214 oryginalnych zdjęć. Wszystkie są podpisane na odwrocie. Każde z nich można wyjąć z albumu.

Właścicielem albumu był kapitan Hans Gunter Spangenberg. Od 1934 roku służył w batalionach saperskich, min. w 88 Batalionie Saperów i brał udział w kampanii wrześniowej, czego potwierdzenie znajdziemy w albumie.

aandrzejewski - Pią 18 Sty, 2013 15:35

Witam / Bardzo dobra forma ukazywania naszej historii / Jesteśmy jej częścią / Świetna część tego forum.
Clio - Pią 18 Sty, 2013 19:01

Przedborski Rynek, 1939 rok.

Na zdjęciach uwieczniono, spalone kamienice, które stały po tej stronie Rynku, gdzie dziś znajduje się Polo oraz te ohydne budki, należące kiedyś do GS.

Clio - Pią 18 Sty, 2013 20:18

To foto podsunął mi kolega. Chyba rok 1940.
Clio - Pią 18 Sty, 2013 20:30

Fryce z kobitkami.Most na Pilicy. W tle park na Widomie.
Clio - Pią 18 Sty, 2013 20:33

To co pozostało z zachodniej pierzei Rynku. Dziś w tym miejscu jest MDK. W tle lewobrzeżna część miasta.
Clio - Pią 18 Sty, 2013 20:36

Odbudowany, drewniany most na Pilicy w Przedborzu.
Clio - Pią 18 Sty, 2013 20:38

Przedborski Rynek :cry:
graf61 - Pią 18 Sty, 2013 21:09

Świetny materiał, Clio. Ten most - rewelacja. Solidna robota. Ciekawe kto to robił?
Sturm22 - Nie 20 Sty, 2013 19:55

Zapewne Saperzy Wehrmachtu :roll:
Clio - Nie 20 Sty, 2013 22:36

Kolejne dwie, nigdzie nie publikowane i nieznane fotografie Przedborza z okresu okupacji.
Clio - Pon 21 Sty, 2013 00:03

Ta fotografia, opisana jest, jako zrobiona w Przedborzu (pod Przedborzem).

Widoczna tu ciężarówka, uwieczniona została też na przedborskim Rynku. Fotografia z nią znajduje się klika postów wyżej i opisana jest "3przedbórz.1940"

Sturm22 - Wto 22 Sty, 2013 21:01

Czy jest może więcej zdjęć czołgów w Przedborzu?
Clio - Wto 22 Sty, 2013 22:53

Nie wiem, nie widziałem więcej. Trzeba szukać. I być cierpliwym, że może kiedyś gdzieś wypłyną.
Sturm22 - Sob 02 Lut, 2013 12:27

Ja znalazłem inne fotki czołgu 7TP ze strony 19 :D
Svipp - Sro 13 Lut, 2013 15:08

Zniszczenia na Rynku, prawdopodobnie 1939 r. Z tyłu mylnie opisano jako Siedlce.
Edith - Czw 21 Mar, 2013 17:40

Dwie fotografie powojenne, powiązane z Przedborzem. Na pierwszej uroczystość kościelna, ul Pocztowa, widoczny w tle budynek Ratusza. Jeśli ktoś wie coś więcej b. proszę o informację.
Drugie zdjęcie z wycieczki, wiele osób znajomych, wielu już nie ma wśród nas.

graf61 - Czw 21 Mar, 2013 18:59

Pierwsze zdjęcie - co niosą uczestnicy procesji? Krzyż, kłodę drewna...? Idą w stronę kościoła.
Svipp - Wto 26 Mar, 2013 12:46

Proszę o pomoc w ustaleniu lokalizacji tego zdjęcia. Opisane jest jako Przedbórz, ale nie wydaje mi się, że to prawidłowy opis. Być może jest to Końskie.

A przy okazji się pochwalę :mrgreen:
http://www.ynetnews.com/a...4316685,00.html

Clio - Sro 27 Mar, 2013 11:14

Edith napisał/a:
Na pierwszej uroczystość kościelna, ul Pocztowa, widoczny w tle budynek Ratusza.
- dzięki informacji uzyskanej od Kolegi:

W swoich zbiorach znalazłem podobne i podpisane jest z tyłu że jest to 1938 rok i procesja z krzyżem misyjnym podczas misji świętych.

Svipp, - nie kojarzę tego z jakimś konkretnym miejscem w Przedborzu.

Clio - Wto 02 Kwi, 2013 09:46

Zdjęcie z czasów okupacji. Przedbórz. Rozwidlenie dróg na Włoszczowę i Końskie.
Rogalita - Wto 02 Kwi, 2013 15:12

Piękne, unikalne pod wieloma względami (także ubiory!) fotografie.
Zamiast "rozwidlenie" proponuje używać ówczesnej oficjalnej nazwy Mały Rynek
- z nadzieją, że ona jeszcze powróci...

Edith - Pon 08 Kwi, 2013 14:23

Fotografia podpisana : Nawiedzenie N.M.P. w naszej parafii. Ulica Pocztowa, w głębi budynek Ratusza. Historycy proszeni o komentarz.
Clio - Pon 08 Kwi, 2013 14:52

Więcej tutaj: http://www.przedborz.com....=612&Itemid=110
Rogalita - Pon 08 Kwi, 2013 20:16

Wielkie wydarzenie lokalne i z tych, co to się już nigdy nie powtórzą.

Chciałbym zwrócić uwagę na chłopską banderię konną - nie do powtórzenia! Fantastyczna, unikalna grupa jeźdźców. Jak pamiętam z innych fotografii, zdaje się, że jechali i na oklep. Nieważne są ubiory ani nawet prezencja odbiegająca od przyjętych standardów (kabaretowy ułan, rozchełstane koszule). Ważna jest demonstracja chłopskiej wolności, siły, przywiązania do wartości religijnych i patriotycznych. Tylko to, jakże silnie bije z tych fotografii jeszcze po latach. Autentyzm. Tradycja rodem od Kościuszki, która nabrała rumieńców w okresie międzywojennym. Nasze i piękne!
Nie do powtórzenia nie tylko dlatego, że zniknęły już chyba wszystkie konie z gospodarstw. Nie brakuje ich jednak w stadninach. Ale zanikła chłopska tradycja. Dziś jeźdźcy świetnie siedzą w siodle. Mają eleganckie bryczesy, toczki i szpicruty.
Tylko, że tak samo dziś jeżdżą w Argentynie, Anglii, Albanii i 100 innych miejscach.

I łyżka dziegciu. Wtedy bardzo zadbano na naszym cmentarzu o grób matki bpa Gołębiowskiego. Trwało to zresztą kilka lat. Dziś grób wrócił do stanu sprzed tych uroczystości. Pewnie to u nas jakaś norma.

Clio - Pią 31 Maj, 2013 16:37

Czy ta fotografia jest na pewno wykonana w Przedborzu ?
Clio - Pią 31 Maj, 2013 16:54

Jeszcze jedna fotografia tego samego miejsca, z trochę innego ujęcia i z inną scenerią, podpisana : "A polish town destroyed by the war - Sep 1939."
Rogalita - Pią 31 Maj, 2013 21:40

No pewnie, nie poznajecie :mrgreen: ?
Prawdę mówiąc, ja też nie znam z autopsji tego fragmentu. To jest Mały Rynek. Kamienica z lewej była własnością Szlamy Gliksmana, m.in. urzędował tam Marian Margas ze swoim biurem pisania podań.
Budynek z prawej za to, znam prawie z autopsji. Otóż wg opisów (m. in. W. Z. Lipińskiego) budynek apteki, którą dzierżawił jego ojciec Bolesław był identyczny z dworkiem starościńskim na Woli Przedborskiej - a ten znałem dokladnie i bywałem tam wielokrotnie.
Proszę zauważyć na pierwszej fot. jakieś małe obiekty wyniesione z domu podczas pożaru. Gdzieś widziałem fot. spalonej apteki "Lipińskiego" właśnie z ocalonymi z pożogi słojami aptecznymi na bruku... dziwne takie. To jakby to samo. Pisałem też o ratowaniu dobytku apteki w "Przedborskim wrześniu".
Niestety popełniłem tam drobny-nie drobny błąd. Otóż powszechnie mówiło się w Przedborzu "apteka Lipińskiego", choć ten ją tylko dzierżawił, ale za to wiele, wiele lat. Niestety od początku 1939 r. nie była to już apteka Lipińskiego i nawet już jej nie dzierżawił. Należała do mgra Romana Kołakowskiego i to on tam pracował i mieszkał z rodziną aż do tragicznego spalenia i apteki i Przedborza we wrześniu 1939 r.
Wkrótce więcej o Nim w PSB.
Pozdrawiam Przedborzaków :mrgreen:

Clio - Sob 01 Cze, 2013 00:06

heh! czyli idąc na prawo , doszlibyśmy do mostu :?:

Więc mamy kolejną fotografię, wojennego Przedborza do kolekcji. A właściwie to dwie :-)

Rogalita - Sob 01 Cze, 2013 07:01

Unikalne fotografie!
Tylko należy się cieszyć, że "wracają" do Przedborza dzięki zaangażowaniu Kolekcjonerów :flower:

Warto zatrzymać w pamięci obraz tych budowli - jaki Przedbórz był piękny do wojny, jakie ciekawe budowle? ile straciliśmy?
Apteka w tym miejscu była przeszło 100 lat!

Podobnych dworków było w mieście kilka, na Trytwie i Mostowej.

A swoja drogą, kolejny raz apeluję o przywrócenie nazwy Małego Rynku dla tej części obecnej ul. Krakowskiej, przy której stoi restauracja Parkowa.

Rogalita - Wto 04 Cze, 2013 09:22

Kontynuując, polecam biogram aptekarza Romana Kołakowskiego:
http://www.psbprzedborz.p...43:k-&Itemid=65
Pozdr.

Svipp - Czw 08 Sie, 2013 10:30

Chciałem się jeszcze dopytać odnośnie tego zdjęcia:

Clio napisał/a:
Zdjęcie z czasów okupacji. Przedbórz. Rozwidlenie dróg na Włoszczowę i Końskie.

Co to są za oznaczenia pod drogowskazami, wojskowe? Ich stan wskazywałby na jakąś "konstrukcję w procesie", np. kampanię.

Svipp - Wto 20 Sie, 2013 18:31

Z najnowszych ebayowski nabytków: zniszczeń wojennych na Rynku ciąg dalszy.
Decik - Czw 22 Sie, 2013 18:29

Naprawdę szkoda, że dawny Przedbórz został zniszczony :cry:
apsik - Nie 08 Wrz, 2013 18:15

Takie zdjęcie wpadło mi do skanera. :-)
Jozef_Wloch - Pią 10 Sty, 2014 11:08

Witam,
szukam zdjęcia lub jakiejś informacji na temat ul. Częstochowskiej, albo może kotś wie coś o rodzinie Włoch?

Paweł Zięba - Pon 14 Lip, 2014 19:37

Nowe zdjęcia z 1939 r.
Mały Rynek i ul. Kielecka. Widać na ul. Kieleckiej spalony dom p. Niedźwiedzkich.